Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Sylwester w Zakopanem

Dla tych, którym znudziły się już pomysły na sylwestra w górach polegajace na przejażdżkach kuligami z płonącą pochodnią, tudzież biesiadowanie przy gorących bigosach z ogniskiem w tle, świetną propozycją na extra sylwestra w stolicy Tatr może być skok na bungee dokładnie o północy, niekoniecznie po lampce szampana. Ten najlepiej będzie otworzyć po tymże dokonaniu. Najpierw powiedzmy sobie coś o samym bungee.

Bungee jumping to skakanie z dużej wysokości na długiej, elastycznej linie wykonanej zazwyczaj z około tysiąca gumowych włókien. Kim byli „prekursorzy” tak nietypowej rozrywki? To rdzenni mieszkańcy wysp na Pacyfiku. Młodzieńcy skakali z bambusowych wież zabezpieczeni linami przywiązanymi do kostek. Jednak cel takowych wyczynów był nieco inny, niż ten, który przyświeca na przykład sylwestrowym imprezowiczom w Zakopanem. Wspomniani mieszkańcy wysp na Pacyfiku skakali na owych bambusowych linach, by udowodnić swoją męskość oraz, jak nakazują ich wierzenia, zapewnić plemieniu urodzaj.

Pod koniec lat 70 tych ub. wieku wykonano skoki w Wielkiej Brytanii z mostu wysokiego na ponad 70 metrów na poziom wody, w Bristoliu. Był to pierwszy tego typu skok oddany poza wyspą na Pacyfiku. W Polsce prekursorem skoków na bugee był, nieżyjący już, Mieczysław Lanczewski z Bielska Białej. Przy skoku stosuje się cztery rodzaje uprzęży : taśma owijana wokół kostek, na korpus, na biodra, specjalna uprzęż na kostki. Skacząc z zastosowaniem uprzęży na nogach należy założyć uprząż asekurującą na biodra lub korpus. Jakie okoliczności zazwyczaj przyczyniają się do wypadków przy skokach na bungee? Najczęściej wypadki spowodowane są nieodpowiednim zastosowaniem grubości gumy do wagi skoczka.

Co można powiedzieć o organizatorach skoków na bungee, dzięki którym moglibyśmy spróbować swoich sił właśnie w sylwestrową noc pod Giewontem? Rzecz jasna, są w posiadaniu wszelkich uprawnień na organizowanie bungy jumping wydane przez odpowiednie instytucje. Jako nieliczni na świecie używają gum z dodatkowym zabezpieczeniem, czyli wplecioną taśmą alpinistyczną zapobiegającą nadmiernemu rozciąganiu się gumy. Taśma ta także chroni przed zerwaniem. Wytrzymałość to 3,500 kg.

Bungee jumping w Zakopanem znajduje się przy Gubałówce, wysokość – 90 metrów. Ponieważ niedaleko, o zgrozo, znajduje się cmentarz, nie należy myśleć, iż jest to jakaś aluzja co do powodzenia wzięcia udziału w skoku na linie. Z uwagi na ów cmentarz organizatorzy upominają także, by w czasie skoku nie przeklinać. Nie wolno być pod wpływem upojenia alkoholowego, nawet w noc sylwestrową, gdy się pragnie rzucić w przepasć na linie. Osoby z problemami układu krążenia tudzież cierpiący na epilepsję winni zrezygnować z takiego pomysłu na Sylwestra, podobnie kobiety przy nadzieji. Należy wyjąć z kieszeni wszelaki dobytek, który podczas skoku i tak wyleci pod wpływem sił grawitacji. Nie wolno chwytać liny podczas skoku. Należy także pamietać, iż instruktor wyda tylko kilka sygnałów do skoku i nie będzie się ze skoczkiem, który nie skoczył, pieścił. Rzecz jasna, nie zepchnie go na siłę, ale też nie zwróci poniesionych kosztów. Tak czy owak – pomysł na Sylwestra z bungee jumping w tle, na zakopiańskiej ziemi może być niezapomniany.

Wykop

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright – 1999-2017 INTERIA.PL , wszystkie prawa zastrzeżone.