Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

WYPRACOWANIE MINIMUM 250 SŁÓW.

TEMAT: Żywienie - podstawą egzystencji wszystkich istot. Dokonując interpretacji przedłożonego fragmentu tekstu przedstaw zwyczaje żywieniowe istot pół-magicznych. Przedstaw problem żywieniowy zawarty w tekście.Czy zwyczaje żywieniowe zwierząt pół-magicznych różnią się względem innych istot? Wnioski poprzyj przykładami żywienia innych stworzeń magicznych.

Nie dla psa (i kota) kiełbasa...

... czyli czego nie powinniśmy dawać naszym pupilom do jedzenia; jakie produkty z naszego stołu mogą być dla nich bardzo niebezpieczne.

Jakość i rodzaj spożywanego pokarmu mają niebagatelny wpływ na zdrowie każdego organizmu, a niewłaściwe żywienie może skutkować chorobami uwidaczniającymi się po latach lub dopiero pod koniec życia naszego pupila. Musimy zatem szczególnie zwracać uwagę na to, czym karmimy psa lub kota. Najlepiej, gdy zwierzak dostaje osobny posiłek złożony ze specjalnej, gotowej karmy dla psa lub karmy dla kota albo przyrządzony specjalnie dla niego przez właściciela pokarm, podawanie mu resztek ze stołu jest bardzo dużym błędem. „Nie dla psa kiełbasa” mówi ludowe porzekadło i jest to zdanie jak najbardziej prawdziwe.

Zbilansowany i dobrze dobrany posiłek to podstawa

Mięso, wędliny, podroby

Wiele psów i kotów z ochotą zjada wędliny z naszych kanapek, niestety nie powinniśmy im na to pozwalać. Przygotowane dla ludzi wyroby zawierają duże ilości przypraw, soli, pieprzu, które dla zwierzaków mogą być szkodliwe. Zjadanie większych ilości kiełbasek i szyneczek może doprowadzić do poważnych problemów z przewodem pokarmowym oraz niedoborów. Sól i inne przyprawy niekorzystnie wpływają także np. na nerki. Musimy pamiętać, że masa niewielkiego psa, czy kota jest kilkukrotnie mniejsza niż masa człowieka, dlatego też ilość soli, która jest tolerowana przez nasz organizm może być bardzo szkodliwa dla czworonoga.

Stosowane często w żywieniu domowym podroby również należy podawać z wielką ostrożnością. W szczególności musimy ograniczyć spożycie wątróbki, która zawiera wysokie stężenie substancji toksycznych ze względu na funkcję, jaką pełniła w organizmie. Wątróbka zawiera także dużo witaminy A mogącej kumulować się w wątrobie naszego zwierzaka i prowadzić do poważnych zmian chorobowych.

Nieprawidłowe żywienie psów i kotów to cały czas wielki problem. Zachęcamy do pogłębienia wiedzy na temat tego, co powinniśmy dawać naszym zwierzakom do jedzenia.

Wiele osób uzupełnia dietę swoich czworonogów podając mięso zamiast lub oprócz karm gotowych. Przy podawaniu mięsa surowego musimy pamiętać, że istnieje ryzyko zarażenia się przez zwierzaka pasożytami, dlatego część właścicieli przed podaniem mięso przemraża, gotuje lub zalewa gorącą wodą. Jeśli chcemy podać naszemu pupilowi mięso ugotowane, to przyrządźmy je bez soli czy innych przypraw, powinniśmy je jedynie obgotować w wodzie. Nie zaleca się podawania surowej wieprzowiny ze względu na możliwość zarażenia groźną chorobą tzw. wścieklizną rzekomą (choroba Aujeszkyego).


Owoce i warzywa

Wśród owoców niebezpiecznych dla psów i kotów możemy wymienić np. winogrona (także rodzynki) oraz owoce cytrusowe. Cytrusy zawierają duże ilości olejków eterycznych mogących wywoływać wymioty, winogrona natomiast mogą przyczyniać się do powstawania schorzeń nerek. Zwierzętom domowym nie powinniśmy także podawać cebuli i czosnku, które zawierają związki siarkowe przyczyniające się do anemii. Zaleca się więc ostrożność w karmieniu kotów odżywkami dla niemowlaków, co jest praktyką często spotykaną. Czosnek jest mniej toksyczny niż cebula i z tego powodu czasem możemy go znaleźć w pokarmach dla zwierzaków. Z popularnych, stosowanych w kuchni przypraw, nie powinniśmy podawać psom i kotom ostrej papryki, która wywołuje podrażnienie śluzówki przewodu pokarmowego.

Wiele popularnie stosowanych w żywieniu zwierząt produktów, jak kasza pęczak, surowe jajka, podroby, może być niebezpiecznych dla zdrowia psa i kota.

Kolejnym warzywem na „czarnej liście” są ziemniaki. Surowe ziemniaki zawierają solaninę – truciznę niebezpieczną dla ludzi i zwierząt, natomiast gotowane mogą być ewentualnie podawane psom, nigdy kotom. Nasze mruczki praktycznie nie trawią skrobi, dlatego ten węglowodan może powodować u nich poważną niestrawność. Dieta czworonogów nie powinna także zawierać roślin o dużym stężeniu szczawiooctanów, takich jak szpinak, gdyż mogą się one przyczyniać do powstawania kryształów moczowych. Dodatkowo musimy zachować ostrożność w przypadku roślin kapustnych i strączkowych, ze względu na dużą zawartość substancji biologicznie aktywnych nie neutralizowanych przez gotowanie.

Kasza, czekolada, używki oraz pozostałe produkty

Czekolada i kakao są substancjami szczególnie niebezpiecznymi dla zwierzaków domowych. Ziarna kakaowca zawierają bardzo toksyczną dla nich substancję – teobrominę. Według szacunków pół tabliczki czekolady może śmiertelnie zatruć dużego psa. Kotom i psom nie powinniśmy także podawać herbaty, kawy, czy alkoholu.

Część właścicieli podaje swoim podopiecznym surowe jajka lub rybę. Surowe białko jaj zawiera awidynę, która niweluje działanie biotyny, co może prowadzić do osłabienia kondycji sierści i pazurów, dlatego surowe jajka powinny być podawane zwierzakom w umiarkowanych ilościach. Natomiast surowa ryba zawiera tiaminę – enzym rozkładający jedną z witamin B, co może mieć poważne konsekwencje neurologiczne, w związku z tym rybę lepiej podawać po ugotowaniu. Popularny „wypełniacz” psiej miski, czyli kasza jęczmienna typu pęczak też niestety nie jest wskazana. Wysoka zawartość substancji upośledzających funkcjonowanie jelit dyskwalifikuje ten produkt, jako element psiej, czy kociej diety.

Wykop

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright – 1999-2012 INTERIA.PL , wszystkie prawa zastrzeżone.