Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Czym jest przepływomierz i jak działa?

Wraz z wprowadzeniem silników ze wtryskiem paliwa pojawiła się konieczność na wprowadzenie dodatkowego elementu każdego samochodu. Dzięki niemu możliwe jest odmierzanie ilości powietrza, które pochłaniane jest do komory spalania, a tym samym stwierdzenie - przez komputer pokładowy - jaka ilość paliwa jest potrzebna do uzyskania mieszanki najbardziej zbliżonej do składu stechiometrycznego. O jakim elemencie mowa? I jak on działa? O tym przekonamy się w artykule.

c1fcc498b67a0b1eb8de25bebc5cf5a0 origPrzepływomierz i jego funkcje

Przepływomierz , to element, który umożliwia masy powietrza trafiającej do silnika. Jest to niezwykle ważny element każdego samochodu, gdyż od jego dobrego funkcjonowania zależy efektywność procesu spalania. Przepływomierz ma również pośredni wpływ na samą pracę silnika, a także na ilość spalonego paliwa podczas jego pracy.

Przepływomierz instalowany jest w układzie dolotowym powietrza - za filtrem powietrza.

Rodzaje przepływomierzy

Wyróżnić możemy przede wszystkim dwa typy przepływomierzy. Montowane w starszych typach aut przepływomierze klapkowe oraz te, które z powodzeniem instaluje się również w nowoczesnych konstrukcjach - przepływomierze masowe.

Przepływomierze klapkowe charakteryzują się prostą konstrukcją. Klapka - w celu przepływu powietrza - wychyla się o określony kąt, co umożliwia przepływ strumienia powietrza. Kąt jej wychylenia zależny jest zależny od intensywności strumienia, który przepływa do układu. Niewątpliwym plusem tej prostej konstrukcji jest jej wytrzymałość. Mimo jej solidności zdarzają się również usterki, które zazwyczaj dotyczą rozsadzenia samej klapy. Jednak jest to problem, który głównie dotyczy aut posiadających instalację gazową - płomień zwrotny powoduje gwałtowne zamknięcie klapy.

Przepływomierz masowy powietrza, to konstrukcja nowocześniejsza, która z powodzeniem instalowana jest w nowoczesnych jednostkach. Powietrze pobierane jest w oparciu o pomiar natężenia prądu niezbędnego do utrzymania stałej temperatury wykonanego z platyny drutu. Ów drut chłodzony jest właśnie przepływem powietrza. Utrzymanie stałej temperatury jest możliwe poprzez zwiększenie ilości płynącego prądu. Zwiększenie ilości prądu powoduje zwiększenie zapotrzebowania na paliwo. Przepływomierze masowe to urządzenia o delikatniejsze konstrukcji, które są niezwykle czułe na zabrudzenia. Łatwo da się uniknąć ich dysfunkcji, jeśli regularnie będziemy dbali o wymianę wkładu powietrza.

Polecane przepływomierze - gdy zmuszeni jesteśmy do już do ich wymiany - to takie, które tożsame są z tym, co zostało nam zaoferowane wraz z nowym samochodem. Wybierając się do mechanika, powinniśmy zakupić przepływomierz, który będzie najbardziej zbliżony do oryginalnego.

Dodaj komentarz

Dodajesz komentarz anonimowo. Zaloguj się.

Dodajesz komentarz anonimowo. Aby komentować pod własnym pseudonimem włącz profil publiczny w ustawieniach.

Autor:
Treść:

Aby przesłać formularz, musisz mieć włączony w przeglądarce Javascript. Jeżeli nie masz, przepisz wspak tekst fqbbdq0o09:

Wykop

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.