Ostatnio: 05.10.2010

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

European Society of Human Reproduction and Embryology (ESHRE) opublikowało oświadczenie stanowiska na temat wpływu stylu życia i czynników takich jak otyłość, palenie tytoniu i spożywanie alkoholu na naturalnie i medycznie wspomagany rozród.

W przedstawionych badaniach ESHRE Task Force on Ethics and Law podsumowało negatywne skutki otyłości, palenia i picia na naturalne zolności rozrodcze pacjentów, wyniki zapłodnienia in vitro (ivf), powikłania ciąży i w końcu na zdrowie poczętego dziecka. Badania zostały opublikowane dzisiaj (19. 01. 10) w Human Reproduction - wiodącym w tej dziedzinie europejskim piśmie. Przedstawiono 5 zaleceń:

1. Ze względu na ryzyko dla przyszłego dziecka, lekarze powinni odmawiać leczenia kobietom pijącym bez umiaru i nie planującym ograniczyć spożycia alkoholu.

2. Leczenie kobiet z ciężką lub chorobliwą otyłością wymaga szczególnego uzasadnienia. Dostępne dane sugerują, że utrata wagi może wpłynąć pozytywnie na płodność, chociaż przydaoby się więcej badań, by stwierdzić, czy wspomaganie płodności powinno zależeć od wcześniejszych zmian trybu życia pacjentki otyłej lub palącej.

3. Wspomagany rozród powinien zalezeć tylko od zmian stylu życia, gdy bez zmiany zachowania zdecydowanie istniało poważne zagrożenie dla dziecka lub leczenie mogłoby okazać się nioepłacalne finansowo lub ze względu na zagrożenia położnicze.

4. Jeśli wspomaganie płodności zależy od zmiany stylu życia, lekarz powinien pomóc pacjentce osiągnąć pożądane rezultaty.

5. Wciąż potrzeba więcej danych dotyczących otyłości, palenia, picia alkoholu i innych nawyków by ustalić ich wpływ na rozrodczość. Lekarze powinni kontynuować badania w tej dziedzinie.

ESHRE przyznało, że to zagadnienie było złożone ze względu na odpowiedzialności osobiste, pacjentów, profesionalistów i społeczne oraz w zakresie tego, co te odpowiedzialności oznaczały w odniesieniu do bezpieczeństwa matki i dziecka oraz sprawiedliwego i równego dostępu do leczenia.

Poszanowanie pacjentki musiało zostać zrównoważone z moralną wartością interesów społeczeństwa i przyszłego dziecka.

Otyłość

Otyłość wpływa negatywnie na potencjał rozrodczy wywierając wpływ na gospodarkę hormonalną oraz metabolizm, prowadząc do obniżenia częstości owulacji i szans na zapłodnienie. Ryzyko cukrzycy ciężarnych wzrasta dwukrotnie u kobiet otyłych do ośmiokrotnego wzrostu u kobiet otyłych chorobliwie.

dzieci otyłych matek są zagrożone śmiercią okołoporodową, wadami wrodzonymi jak wady cewy nerwowej (wzrost ryzyka 80%) i wady układu krążenia (wzrost 30%).

Palenie

Ryzyko bezpłodności uważano za dwa razy wyższe niż u osób palących w porównaniu do niepalących. Palaczki potrzebowały więcej czasu na zajście w ciążę, rzadziej poczynały spontanicznie i były bardziej zagrożone poronieniami. Mając przyspieszający wpływ na zamieranie oocytu, palenie może w ciągu 10 lat doprowadzić do wzrostu liczny zapłodnień in vitro. Niska waga urodzeniowa, rozszczep wargi i podniebienia oraz śmierć łóżeczkowa zostały powiązane z paleniem tytoniu przez matkę. Natomiast sperma palących mężczyzn jest obniżonej jakości i jest w niej mniej plemników.

Spożycie alkoholu.

Rzadsze poczęcia, obniżone współczynniki ciąży i częstsze poronienia zasugerowano jako negatywne skutki spożywania alkoholu przez matkę. Znane skutki spożywania alkoholu zostały podsumowane w FASD jako zmiany fizyczne oraz zaburzenia (defizyty) behawioralne i poznawcze. Inny ryzyka związane ze spożywaniem alkoholu w czasie ciąży to obumarcie płodu, przedwczesny poród i zaburzenia rozwoju dziecka.

Źródło

Komentarze

 • Zwiazek Zwiazek

  @Joanka11 - "to co mówią statystyki nie odnosi się do każdej jednostki." dlatego nazywamy to statystykami, nikt nie oczekuje, że zachorujesz w 40% ;P Ty się załapałaś do szczęśliwszego %, ale ktoś, kto urodzi dziecko z np. niedorozwiniętymi płucami już się nie zgodzi, że lekarze przesadzają i "nie dajmy się zwariować".
  "Szkodzić dziecku tak jak i sobie możemy na różne sposoby,czasem nie świadomie." - dlatego trzeba uważać, co się robi, żeby nie szkodzić świadomie.
  Piszesz, że rzucasz - szczerze życzę Ci powodzenia, pozdrawiam również.

 • Joanka11 Joanka11

  Zwiazek,
  ja nie bagatelizuję wpływu palenia...ja walczę ze swoim nałogiem i powoli tą walkę wygrywam...chodzi mi o to,że to co mówią statystyki nie odnosi się do każdej jednostki.
  Szkodzic dziecku tak jak i sobie możemy na różne sposoby,czasem nie świadomie.
  Kilka lat temu lekarze powiedzieli mi,że nie będę mogła miec dzieci,że będę miała problemy z donoszeniem ciąży,a tu jaka cudowna niespodzianka!
  I naprawdę staram się to szanowac dbając nie tylko o siebie ale i o swoje dzieci-te które mam i miec będę.
  Nie do końca się zrozumieliśmy ale mam nadzieję,że chociaż w części potrafiłam to wyjaśnic-trochę się przy okazji usprawiedliwiając.
  Pozdrawiam.

 • Zwiazek Zwiazek

  @Joanka11 - Cześć. Przeczytałam trzy razy to, co napisałaś i lekko oczom nie dowierzam, jako doświadczona matka zwyczajnie bagatelizujesz wpływ palenia tytoniu na ciążę, zwłaszcza mając przed oczami wyniki badań eshre? No i nie wątpię, że przy każdej ciąży lekarz / położna mieli Ci coś do powiedzenia na ten temat. Oczywiście gratuluję płodności, udanych porodów i zdrowych dzieci, ale pamiętaj, że Ty też powinnaś być zdrowa dla nich jak najdłużej. Twoja beztroska mnie powaliła, lekarze przesadzają, wyniki badań przesadzają, statystyki kłamią :/

 • Joanka11 Joanka11

  ^^ ja,nałogowa palaczka-przyznaję to z zażenowaniem bo nie mogę uwolnic się od nałogu, będę miała 3 dziecko-poczęte naturalnie i spontanicznie.
  Może odbiegam od normy w tym wypadku,ale moje dzieci są zdrowe a i ja nie narzekam...porody miałam cudowne-córa na świat przyszła w 12 minut,syn "wypadł" jak tylko znalazłam się w szpitalu.Piersią karmiłam 3,5 i 2 lata...za 5 miesięcy znowu będę mamą,nie zawdzięczam tego stanu ( nie tylko ciąży) paleniu 20 fajek dziennie.ale czasem lekarze przesadzają!
  Oczywiście istnieją czynniki szkodliwe dla rozwijającego się życia ale co dzisiaj nam nie szkodzi???
  Nie dajmy się zwariowac.
  Pozdrawiam ;)

Dodaj komentarz

Autor zablokował możliwość dodawania anonimowych komentarzy. Zaloguj się.

Autor wpisu zablokował możliwość dodawania anonimowych komentarzy. Aktywuj publiczny profil, aby móc komentować ten wpis.

Wykop

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.