Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Obserwatorium znajduje się na największej wyspie budującej archipelag Hawajów, tuż u podnóży Manua Loa, najwyższego aktywnego wulkanu tarczowego (prawie 5000 m n.p.m.) w rejonie Pacyfiku i Oceanii. W trakcie obecności dr Michaela obiekt jest remontowany, goście zostali zakwaterowani w takich kontenerach barakach. Dodatkowym uniedogodnieniem są ulewne deszcze, które nawiedziły wyspy w tym sezonie. Jednak nie jest to straszne dla naszych geologów gdyż niejednokrotnie przyszło im mieszkać w gorszych warunkach. Dr Michael zajął sam jeden kontener, doktorantka Ann drugi, zaś studenci (łącznie czwórka) dwa kolejne. Tuż po zakwaterowaniu prof. Mark Smithson zaprasza Michaela na powitalną kolację. W trakcie kolacji alkohol leje się strumieniami. Studenci zaczynają prześcigać się w ilości wypitego alkoholu. Naukowcy z ośrodka widząc elitę geologii postanawiają pokazać im jak się pije naprawdę. Impreza wymyka się z pod kontroli. Jedynymi osobami, która nie piją jest dr Michael i prof. Mark, którzy rozmawiają o niedawnej aktywności w rejonie Hawajów. Doktorantka Ann, siedzi obok nadąsana, gdyż Michael nie poświęca jej zbyt dużo uwagi. Wodząc wzrokiem po Sali zauważa, że przygląda jej się uważnie jeden z naukowców z ośrodka - dr Tomas, wschodząca gwiazda sceny mineralogicznej, odkrywca nowego minerału jakim jest ringłudyt. Doktor Tomas prowadzi nowatorskie badania, których głównym celem jest zbadanie charakteru strefy przejścia w płaszczu. Wg badań Tomasa strefa ta będąca na głębokości 400-700km zawiera wyjątkowo dużą zawartość wody. Badania w obecności aktywnego wulkanu mają dowieść jego teorii o „oceanie w płaszczu”. Chyba domyślacie się do czego to zmierza: ocean w płaszczu? To może mogą być tam rekiny? Tak. Właśnie to jest pomysłem tego filmu. Rekin z płaszcza (mantleshark).

Ann zalotnie puszcza oczko Tomasowi, który wyraźnie speszony jej śmiałością spuszcza wzrok. Zauroczona nieśmiałym zachowaniem Tomasa Ann postanawia nawiązać z nim bliższą znajomość, oddala się więc od Michaela. W tym samym czasie Michael prowadzi ożywioną dyskusję o z prof. Markiem o ostatniej wyjątkowo silnej aktywności wulkanicznej na wyspach. W ciągu ostatnich 5 tygodni dochodziło do silnych wstrząsów na kilku wyspach położonych na zachód od głównej wyspy. Jak wyjaśnił prof. Mark da się zauważyć pewną prawidłowość – wstrząsy przemieszczają się na wschód wzdłuż linii wysp. W tym tempie za ok. 2-3 dni może dojść do aktywności sejsmicznej przy wulkanie Manua Loa. Dyskusję przerywa silny wstrząs, który rozkołysał żyrandole i potłukł kilka szklanek. Prof. Mark wyraźnie zaskoczony wybiegł z pomieszczenia i udał się do głównej Sali obserwatorium przy spojrzeć na przyrządy rejestrujące wstrząs. Zauważywszy nieobecność Ann Michael się zaniepokoił, sprawdziwszy salę wyszedł jej szukać na zewnątrz. Gdy obszedł barak zauważył, że Ann oddaje się namiętnym pocałunkom Tomasa. Rzuciwszy się z pięściami na Tomasa poturbował go dotkliwie. Przerażona Ann próbuje go ubłagać, ten jednak nie wzruszony sypnął na odchodne w jej kierunku kilkoma słowami powszechnie uznanymi za obelżywe. Na nic się zdało wychowanie wyniesione z domu rodzinnego. Michael nie jest dżentelmenem. W dość niewybredny sposób zakończył związek z doktorantką Ann.

W drodze do baraku Michael zauważył w oddali migoczące światło, jednak nie przejął się tym za bardzo, gdyż było późno, on był zmęczony i prawdopodobnie mu się to przewidziało. W tym momencie następuje najazd na migoczące światło, które okazuje się szczeliną w ziemi, pod którą widać przepływającą magmę. Szczelina powstała w wyniku wstrząsu, który kilka minut temu nawiedził wyspę. Nagle z magmy wyłania się przemieszczająca się płetwa grzbietowa…. rekina. Tak rekina pływającego w magmie. Rekina z płaszcza. Katastrofa nastąpi niebawem.

Impreza dobiega końca nad ranem. Pijani naukowcy i studenci udają się spać. Dr Michael leży w swoim kontenerze i oddaje się myślom. Przypomina sobie brata bliźniaka i sceny z Sharktown. Wspomina jak walczył z prehistorycznym rekinem, jak mu pomagała w tym wszystkim Ann. Tutaj seria flesz beków. Nie może zrozumieć natury kobiet. Jak ona mogła mu to zrobić. Rozkochać a potem miętolić się z innym. Przecież dał jej wszystko! Wyraźnie wzburzony nie może zasnąć. W tym samym czasie prof. Smithson analizuje dane w ośrodku. Komputery wypluwają ogromną ilość danych, widać drukarki, które ciągle coś drukują, jakieś mapy, wykresy. Prof. kręci głową i mówi pod nosem „niemożliwe”! Podnosi telefon i w tym momencie następuje potężny wybuch. Manua Loa się obudził. Rozpoczyna się festiwal tragedii.

Wulkan wypluwa ogromną ilość pyłu i magmy, dookoła niego ziemia pęka. Ze szczelin wylewa się ogromna ilość lawy, który spływa praktycznie w każdym kierunku. Wybuchowi towarzyszą silne wstrząsy sejsmiczne, które powodują osunięcia wilgotnej od deszczy ziemi. Wyspa chyli się powoli ku zagładzie. Spanikowani naukowcy nie wiedzą co robić, pijani studenci miotają się w swoich kontenerach, dr Michael wybiega i spogląda w kierunku wulkanu, szok i niedowierzanie malują się na jego twarzy obok niego stoi zapłakana doktorantka Ann. Z ośrodka wybiega prof. Smitshon kieruje się w stronę dr Michael, gdy nagle z nieba spada ogromna bomba wulkaniczna, wbijająca prof. w ziemię niczym uderzony z całej siły młotkiem gwóźdź (-1 osoba). Doktorantka przestaje płakać, zszokowana nie wie co powiedzieć? W jej głowie pojawia się myśl: nie to niemożliwe! To niemożliwe żeby mieć takiego pecha!

Tuż nad miejscem gdzie są kontenery mieszkalne rozstępuje się ziemia, z której zaczyna wypływać magma. Opływa ona z obu stron obszar mieszkalny, dr Michael, doktorantka Ann i 4 wciąż pijanych studentów zostali uwięzieni. Śmierć zagląda im w oczy, dr Michael nie może zrozumieć tego co się dzieje dookoła. Czyżby przyszedł czas zapłaty za śmierć studentów z Sharktown? Przecież chciał tego. Nagle budzi go z marazmu krzyk. To naukowcy, którzy również zostali odcięci przez spływającą magmę. Wśród nich jest dr Tomas. Michael widząc zbliżającą się zagładę każe wszystkim wejść na kontenery. Wspinają się nieudolnie. Na jednym kontenerze jest dr Michael z Ann, na drugim spanikowani studenci (odgrywają oni w tej tragedii drugorzędną rolę, więc nawet nie warto poznawać ich imion). Michael spogląda w stronę naukowców, którzy robią to samo. Ostatni próbuje się wspiąć dr Tomas, gdy z przepływającej obok lawy z ogromną prędkością wyskakuje rekin z płaszcza. Jego szczęka wypełniona jest metalicznymi zębami, które w drodze ewolucji stały się odporne na ciśnienia i temperatury panujące w strefie przejścia (400-700km). Rekin pożera dr Tomasa (-2 osoby). Tryskająca krew rozmazuje się po ścianie kontenera, kawałek ręki i nogi wpadają do lawy, słychać charakterystyczne skwierczenie smażonego mięsa. Studenci widząc to rzygają jeden po drugim, zszokowana Ann kręci głową z niedowierzaniem: jak to się może dziać drugi raz? Nie dość, że znów jej losy krzyżują się z jakimś dziwnym rekinem, to właśnie straciła szanse na zostanie dziewczyną dr Tomasa. A może tylko chciała wzbudzić zazdrość w Michaelu (kto odgadnie kobiecą logikę?). Uświadamia sobie w jak głębokiej dupie się znalazła. Michael ją odtrącił, Tomas nie żyje… Nie czas na użalanie się nad sobą gdy trzeba walczyć o życie.

Lawy jest co raz więcej, nasi bohaterowi są uwięzieni, dookoła spadają bomby wulkaniczne, ziemia się trzęsie. Istny koniec świata. Nagle silny wstrząs zachwiał w posadach kontenerów jeden z rzygających studentów stracił równowagę i wypadł z kontenera. Nie zdążył nawet dolecieć do lawy gdyż wyłonił się ogromny rekin z płaszcza, który zamknął swe mordercze zęby na biednym, pijanym i jakże już nieżywym studencie (-3 osoba). Wszyscy krzyczą. Wstrząs, który przyczynił się do śmierci studenta, spowodował powstanie szczeliny, która oderwała kawałek ziemi z dwoma kontenerami, zajmowanymi przez bohaterów i studentów. Pływająca w lawie wyspa, powoli zaczyna się przemieszczać. To samo dzieje się z kawałkiem ziemi zajmowanym przez naukowców z ośrodka. Wszędzie dookoła w lawie widać płetwy rekinów z płaszcza…

c.d.n.

Dodaj komentarz

Autor zablokował możliwość dodawania anonimowych komentarzy. Zaloguj się.

Autor wpisu zablokował możliwość dodawania anonimowych komentarzy. Aktywuj publiczny profil, aby móc komentować ten wpis.

Wykop

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.