Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

1) Legenda o powstaniu Run

Odyn najpierw poświęcił swoje oko, wrzucając je do studni Olbrzyma Mimira. Mógł za to napić ze źródła wiedzy i mądrości. Tracąc częściowo zdolność widzenia, zyskał zdolność widzenia nadprzyrodzonego. Brak oka, podobnie jak innego rodzaju ułomności, są widomym znakiem związków z zaświatami. Następnie Odyn, składając ofiarę z samego siebie, przebił sobie bok włócznią, a bogowie powiesili go za stopę - głową w dół - na świętym drzewie świata Yggdrasilu. Wisiał tak dziewięć długich dni i nocy, cierpiąc - dopełnił w ten sposób całości misterium wtajemniczenia i śmierci. Po dziewięciu dniach, nawiedziło go światło nareszcie odkrytych run. Odgadując ich sens, Odyn stał się władcą rytych znaków mocy. Wyrył je wszystkie na kijach magicznych, następnie zeskrobał je dobrze naostrzonym nożem na drobne wiórki, które zmieszał z miodem i dał do wypicia ludziom, przekazując im w ten sposób magiczne znaki. Odyn pouczał, że z run należy korzystać we wszystkich życiowych okolicznościach, gdyż są one przewodnikiem i służą pomocą.

2) Inicjacja szamańska

W mitologii nordyckiej Odyn doświadczył inicjacji szamańskiej, kiedy to przez 9 dni i nocy wisiał do góry nogami na Drzewie Świata. Poddawanie swojego ciała bolesnym udrękom wywołuje halucynacje, dlatego mówi się, że Runy powstały z wizji szamańskiej.

3) Spadające gałązki

Odyn w poszukiwaniu wiedzy odważnie poddał się bolesnemu rytuałowi - przebił swój bok włócznią Gungnir i na 9 dni zawisł na Drzewie Świata. Kiedy wiatr poruszał jego ciałem, niektóre gałązki łamały się i spadając na ziemię tworzyły różne znaki, które złożyły się na runiczny alfabet.

Wykop

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright – 1999-2017 INTERIA.PL , wszystkie prawa zastrzeżone.