Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Co warto wiedzieć o amortyzatorach?

Wielu kierowców nie dysponuje odpowiednią wiedzą na temat części zawieszenia, jakimi są amortyzatory. Są one odpowiedzialne za bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego, dlatego też ich sprawność oraz odpowiednia eksploatacja jest bardzo ważna.

Najważniejszym zadaniem amortyzatorów jest minimalizowanie drgań powstających w wyniku jazdy po nierównościach. To dzięki nim czerpiemy z jazdy większą przyjemność, a nadwozie samochodu, w zależności od specyfikacji zawieszenia jest bardziej lub mniej sztywne. Na rynku samochodowym dostępne są dwa rodzaje amortyzatorów: gazowe i olejowe. Pierwszy typ cieszy się obecnie dużą popularnością. Zasada działania amortyzatorów gazowych opiera się na dwóch zaworach, przez które przepływa mieszanka gazu z płynem. Dzięki właściwościom owej mieszanki amortyzatory te gwarantują większy komfort kosztem mniejszej przyczepności i siły tłumienia. W przypadku amortyzatorów olejowych zasada działania jest podobna z tą różnicą, że przez dwa zawory przepływa ciecz, która przyczynia się do amortyzacji drgań. Negatywny wpływ na ocenę amortyzatorów olejowych ma fakt, że wykorzystywana w nich ciecz jest bardziej podatna na warunki atmosferyczne niż gaz.Biorąc pod uwagę nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy ważna jest odpowiednia eksploatacja układu zawieszenia. Podstawową zasadą jest traktowanie całego układu jako jednej całości, gdyż uszkodzony wahacz, czy też jakakolwiek inna część przyczynia się do nieprawidłowej pracy pozostałych elementów. Ważne jest również, aby wymiany amortyzatorów dokonywać parami. Wymieniając części zawieszenia jedynie na przedniej osi z upływem czasu w tylnej części samochodu mogą pojawić się poważne w skutkach usterki (może wygiąć się tylna oś).

Niesprawny układ zawieszenia to mniejsza przyczepność, co z kolei skutkuje wydłużoną drogą hamowania i znacznie gorszym prowadzeniem pojazdu. Nie zapominajmy również o innych uczestnikach ruchu drogowego. Uszkodzone amortyzatory powodują większe drgania całego samochodu, w tym również reflektorów. Jadąc autem, w którym zawieszenie nie jest do końca sprawne narażamy kierowców nadjeżdżających z przeciwka na oślepianie światłami naszego pojazdu. Efektem tego może być niebezpieczny w skutkach wypadek drogowy.

Więcej informacji na stronie: https://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/amortyzatory,100121.html

Wykop

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright – 1999-2017 INTERIA.PL , wszystkie prawa zastrzeżone.