Ostatnio: 10.07.2018

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

ALGORYTM WYKOPU... WTF??Od pewnego czasu wykopowy ranking użytkowników ulega znaczącym zmianom. Wiodący wykopowej stawce lider _tomek_ z "nieśmiertelnego" 1 miejsca osunął się w otchłań niebytu i oscyluje obecnie w pobliżu końca pierwszej setki. Podobny los spotkał większość osób z dawnej pierwszej dziesiątki rankingu użytkowników. I nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie pewne niepokojące trendy, które wpisane widać zostały w algorytm określający wykopową "karmę". Poprzednia wersja algorytmu zakładała, że najwięcej punktów zyskać można było za znalezisko, które dostało się na główną. To pozwalało _tomkowi_ i użytkownikom, którzy dodali najwięcej wykopanych na główną znalezisk cieszyć się w miarę stabilną, wysoką pozycją w rankingu. Obecne zasady premiują równie wysoko jak dodawanie znalezisk nagrodzonych publikacją wszelkie inne aktywności użytkownika w serwisie, np. dodawanie komentarzy nagradzanych plusami. Przeglądając ranking możemy przekonać się, że obecnie działający algorytm umożliwia nowym użytkownikom robienie błyskawicznych karier ( 2 miesiące w serwisie, 3 dodane znaleziska i już miejsce w Top Ten) . Ale przesuwając wzrok kilka pozycji dalej, możemy dostrzec wysoko uplasowanych w rankingu użytkowników, którzy nie dodali ANI JEDNEGO znaleziska. Swoją pozycję zawdzięczają wyłącznie komentarzom. Można dostać się na 1 miejsce rankingu wykopu nie dodając ani jednego znaleziska, ograniczając się jedynie do wykopywania/ zakopywania/ komentowania znalezisk innych użytkowników.

Wydaje mi się, że tak ustalone zasady działania algorytmu określającego miejsce użytkowników w rankigu wypaczają ideę działania tego serwisu. "Mięsem" wykopu są jednak znaleziska, to ich wyszukiwanie i dodawanie powoduje że inni, nie wysilający się przeglądaniem zasobów sieci użytkownicy mają co komentować. Przyznawanie sporej ilości punktów za komentarze i plusy do nich powoduje, że nagradzani są dowcipni oportuniści, o poglądach zbieżnych z większością głównego nurtu użytkowników. Dyskryminuje to użytkowników o niepopularnych poglądach, nawet jeśli ich znaleziska cieszą się uznaniem i dostają się na główną.

W każdym razie, ja osobiście, inaczej wyobrażałbym sobie działanie wykopowego rankingu. No chyba, że z agregatora TREŚCI (=znalezisk) ten serwis zamierza przeistoczyć się w kolejne internetowe forum.

Dodaj komentarz

Dodajesz komentarz anonimowo. Zaloguj się.

Dodajesz komentarz anonimowo. Aby komentować pod własnym pseudonimem włącz profil publiczny w ustawieniach.

Autor:
Treść:

Aby przesłać formularz, musisz mieć włączony w przeglądarce Javascript. Jeżeli nie masz, przepisz wspak tekst 9x6lzm40yv:

Wykop

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.