Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Arkana metody Montessori

Jednym z systemów wychowawczych, który współcześnie staje się coraz popularniejszy i święci sukcesy, jest metoda Montessori. W Polsce nie ma zbyt wiele szkół montessoriańskich, a szkoda, bo to bardzo interesujący system wychowawczy.

Korzenie

Metoda Montessori została opracowana na przełomie XIX i XX wieku przez włoską lekarkę Marię Montessori. Początkowo metoda ta znajdowała zastosowanie w kształceniu dzieci, które uważane były za umysłowo upośledzone. Z czasem Maria Montessori zauważyła, że większość powierzonych jej opiece dzieci faktycznie nie była upośledzona, tylko zabrakło w ich rozwoju odpowiednich warunków i stymulacji. Obecnie metoda Montessori stosowana jest również w edukacji dzieci, które nie mają żadnych problemów.

Założenia

Metoda Montessori opiera się na stworzeniu środowiska przyjaznego dla dziecka, w którym dziecko będzie mogło rozwijać obecny w nim twórczy potencjał. Zasadą, która kierowała metodą Montessori, było zdanie, jakie Maria usłyszała kiedyś od jednego z podopiecznych: „Pomóż mi zrobić to samemu”. Wolność dziecka stoi w centrum metody Montessori. Ponieważ nie ma wolności bez samodzielności, metoda Montessori kładzie ogromny nacisk na samodzielne wykonywanie przez dzieci czynności życia codziennego.

Praktyka

Zajęcia lekcyjne zorganizowane są w oparciu o pracę własną. Nauczyciel ma być tylko pomocnikiem. W nauczaniu metodą Montessori istotną rolę odgrywają specjalnie przygotowane materiały („pomoce rozwojowe”), umieszczone zawsze na wysokości dostępnej dla dziecka, z których może ono wybierać samodzielnie. Każde dziecko może rozwijać się w indywidualnym tempie, szybciej lub wolniej w zależności od swoich potrzeb. W jednej klasie są dzieci o trzyletniej rozpiętości wieku. W metodzie Montessori nie ma zadań domowych.

Korzyści

Metoda Montessori przede wszystkim wykorzystuje naturalny pęd dziecka do rozwoju. Dzieci uczą się w sposób konkretny, a nie abstrakcyjny, co jest bliższe realiom normalnego życia. Metoda da wydobywa to, co w dziecku najlepsze.


Dodaj komentarz

Dodajesz komentarz anonimowo. Zaloguj się.

Dodajesz komentarz anonimowo. Aby komentować pod własnym pseudonimem włącz profil publiczny w ustawieniach.

Autor:
Treść:

Aby przesłać formularz, musisz mieć włączony w przeglądarce Javascript. Jeżeli nie masz, przepisz wspak tekst fbn4fert47:

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.