Ostatnio: 29.06.2018

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

KIEDY KOŃCZY SIĘ DEKADA?

Zbliżający się koniec roku to moment obfitujący w różnego rodzaju podsumowania dziejów świata, historii Polski czy po prostu przebiegu naszych osobistych losów. Przeglądając prasowe artykuły, blogi i znaleziska dodawane na wykopie natrafiamy w tych dniach na teksty podsumowujące "kończącą się, PIERWSZĄ DEKADĘ trzeciego tysiąclecia ". Z jakichś niewiadomej proweniencji intelektualnej powodów dziennikarze, bloggerzy i wykopowicze uparli się, by pierwszą dekadę XXI wieku zakończyć o rok wcześniej!

Faktem jest, że DEKADA to nic innego jak okres 10 lat. Oczywiście możemy dowolnie ustalać datę, od której rozpoczynamy odliczanie takiej "dziesięciolatki". Kłopoty zaczynają się wtedy, kiedy chcemy porozumiewać się z innymi użytkownikami języka używając terminu dekada na określenie arbitralnie wybranego przez nas okresu czasu.

Kiedy kończy się pierwsza dekada XXI wieku? Wbrew powszechnemu przekonaniu autorów retrospektywnych analiz ukazujących się w tych dniach, datą końca pierwszej dekady III tysiąclecia NIE JEST 31 grudnia 2009 roku. Możemy się o tym przekonać, wykorzystując umiejętność dodawania w zakresie od 1 do 10 nabytą prawdopodobnie przez większość z nas na wczesnym etapie szkolnej edukacji.

Przyjęta przez większość współczesnego świata rachuba czasu ma jako punkt odniesienia rok narodzin Chrystusa. Pomijając kwestię poprawności ustalenia tej daty względem starożytnej rachuby czasu niezbitym faktem pozostaje to, że używany przez nas kalendarz rozpoczyna się w pierwszym roku po Chrystusie (1 ne). Tą datę poprzedzał pierwszy rok przed Chrystusem (1 pne). Nie muszę chyba dodawać, że nie istniał nigdy taki twór jak rok zerowy (Europejczycy przyswoili sobie pojęcie zera dopiero w późnym średniowieczu!)

Wynikającą z tego faktu w sposób dziecinnie prosty konsekwencją jest to, że pierwsza dekada I wieku naszej ery obejmuje lata od 1 do 10 ne. Druga dekada to konsekwentnie lata od 11 do 20 ne. Przeskakując o dwa tysiąclecia dochodzimy do dnia 1 stycznia 1991 roku, w którym to dniu rozpoczęła się ostatnia dekada II tysiąclecia. Jej koniec, i zarazem schyłek tysiąclecia przypadł na dzień 31 grudnia Roku Pańskiego 2000. 1 stycznia 2001 wkroczyliśmy w trzecie tysiąclecie od narodzin Chrystusa i rozpoczęliśmy jego pierwszą dekadę.

Przyjemność obliczenia daty, w której ta osławiona i maltretowana w mediach i blogach dekada się zakończy pozostawiam Czytelnikowi. Quod erat demonstrandum.

P.S. Szczęśliwego Nowego Roku!!

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodajesz komentarz anonimowo. Zaloguj się.

Dodajesz komentarz anonimowo. Aby komentować pod własnym pseudonimem włącz profil publiczny w ustawieniach.

Autor:
Treść:

Aby przesłać formularz, musisz mieć włączony w przeglądarce Javascript. Jeżeli nie masz, przepisz wspak tekst q3mwkm7b0k:

Wykop

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.