Ostatnio: 04.07.2018

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Duk wspaniały (Pygathrix nemaeus) nazywany również langurem wspaniałym lub książęcym jest przepięknie ubarwiona małpą z rodziny makaków.

Duk wspaniały zamieszkuje lasy deszczowe i monsunowe wschodniej i środkowej Kambodży, środkowego i północnego Wietnamu oraz południowego Laosu. Zadomowił się również w nowo posadzonych lasach Azji Południowo-Wschodniej.

Dorosłe samce osiągają przeciętnie 7 kg masy ciała, samice ok. 5 kg. Długość ciała 61-76 cm, długość ogona 56-76 cm. Ubarwienie jest zależne od podgatunku. Wspólną cechą wszystkich podgatunków jest szary grzbiet i biały ogon.

Jest małpą bardzo rzadką i niestety krytycznie zagrożoną wyginięciem.2407719739 5a78029cb0 z

Dżelada, dżelada brunatna (Theropithecus gelada) jest dużą małpą występującą w Afryce. Obecny zasięg występowania dżelady obejmuje wyżyny i góry północno-zachodniej Etiopii i Erytrei. Najliczniej występuje w Parku Narodowym Semien w Etiopii. Większość dżelad jest spotykana na wysokościach 2000-5000 m n.p.m.

Samce osiągają wagę niemal 20kg, a samice około 11 kilogramów. Długość ciała może dochodzić do 75cm.

Dżelady żywią się trawą, a przy jej niedoborze innymi roślinami, owocami i kwiatami. Żyją w grupach rodzinnych, które na czas żerowania łączą się w większe stada liczące do 70 osobników. Grupa rodzinna złożona jest z jednego samca i kilku samic z młodymi. Dżelady śpią na skalnych półkach.

Obecnie występują dość licznie.

dzelada largemale geladaWykop

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.