Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnychFairbairn urodził się w 1885 roku w Anglii, Mając szesnaście lat postanowił wstąpić do armii. Mimo tego, że minimalny wiek wynosił 18 lat, oficer podrobił jego dokumenty i już w 1901 roku młody Bill płynął do Korei. Skończył służbę jako marine w 1907 roku, podczas której cały wolny czas poświęcał na naukę różnych sztuk walki (w tym biorąc udział w turniejach z Japończykami). Po zakończeniu służby poprosił o pozostanie w Korei i wkrótce potem zaczął pracować jako policjant patrolując ulice Szanghaju. Cztery miesiące później został dotkliwie poraniony nożem przez gang i zostawiony na śmierć na ulicy. A jednak nie umarł. Wkurzył się...

Bycie policjantem w Szanghaju nie było bezpieczną pracą. Na ulicach panowało bezprawie. Gangsterzy oraz przestępcy, zbrodnicze syndykaty, grupy separatystyczne, porywacze, handlarze narkotyków oraz sutenerzy rządzili ulicami. Fairbairn postanowił, że czas wyrównać szanse. A ponieważ departament policji nie miał środków ani na zatrudnienie więcej ludzi, ani na zakup sprzętu, sam musiał się stać małą armią. Zaczął od jeszcze intensywniejszej nauki każdego stylu walki, o jakim usłyszał.

Kung-fu nauczył go osobisty ochroniarz Cesarza Chin. Był pierwszym Europejczykiem, który zdobył czarny pas w Judo i Jujitsu. I zaczął coraz częściej patrolować ulice, wdając się w kolejne bójki. Przez 32 lata pracy w policji szanghajskiej brał udział w ponad 600 ulicznych starciach. Całe jego ciało pokryte było ranami od noża oraz postrzałami. A jednak nikomu nie udało się go zabić. W tym czasie zaczął też szkolić innych policjantów swojego autorskiego stylu walki Defendu, który później stał się popularny jako "Get Tough!".

Opracował wiele działań policyjnych, stworzył pierwsze jednostki SWAT oraz opracował metody tłumienia zamieszek, które są w użyciu do dziś. Opublikował kilka książek na temat samoobrony, skonstruował kamizelkę kuloodporną, jednak jego największym "odkryciem" było skonstruowanie noża szturmowego (w czym pomógł mu Eric Sykes, stąd też nazwa Fairbairn-Sykes Knife). Opracowany tuż przed II Wojną Światową nóż był przeznaczony do zadawania ran przede wszystkim między żebrami, miał bez problemu przebić się przez grubą warstwę odzieży i być jak najbardziej morderczą bronią. Okazała się ona na tyle rewolucyjna, że natychmiast znalazła się na wyposażeniu brytyjskiej armii. Wkrótce też przejęły ją inne armie, m. in. amerykańska.

55-letni Fairbairn porzucił pracę w policji i dołączył do brytyjskiego Secret Service, przyjmując pseudonim "Dangerous Dan". Jego pracą było szkolenie jednostek specjalnych w walce wręcz.

Do końca życia szkolił jednostki specjalne z wielu krajów. Zmarł w 1960 roku mając 75 lat. Nigdy nie pił, nie klął i nie chwalił się swoimi legendarnymi umiejętnościami.

Film szkoleniowy:

http://youtu.be/rhUdTeo7gYA

Życiorys:

http://www.cqbservices.com/?page_id=59

Nóż szturmowy:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Fairbairn-Sykes_(n%C3%B3%C5%BC_szturmowy)

Książka "Get Tough!":

http://www.ep.tc/problems/46/index.html

Wykop

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright – 1999-2017 INTERIA.PL , wszystkie prawa zastrzeżone.