Ostatnio: 25.08.2016

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

NIE dla umniejszania symboliki Wawelu.

To miejsce nie tylko jest nietrafione jako miejsce pochówku prezydenta Kaczyńskiego, ale jest po prostu niestosowne.

Leżą tam bowiem królowie, oraz osobistości wybitnie zasłużone dla polski. Nie umniejszając patriotyzmu jakim wykazywał się tragicznie zmarły Prezydent Kaczyński musimy stwierdzić, że samo bycie patriotą do bycia pochowanym na Wawelu nie upoważnia.

Nie upoważnia do tego również sam fakt bycia prezydentem. Tym bardziej, że prezydenci są chowani w stolicy, a stolica została przeniesiona do Warszawy i to jest oczywiste miejsce spoczynku prezydenta.


Jakie argumenty przedstawiają zwolennicy pochówku na wawelu?

- był wielkim polakiem. - uprzejmie proszę o uzasadnienie.

Jakże łatwo jest zamknąć wszystkim usta mówiąc:

- "Przy takich okazjach powinniśmy się łączyć, nigdy dzielić. Podział nikomu nie służy - zaznaczył Metropolita Krakowski i zaapelował, byśmy w tym wypadku byli dalecy od polityki. - Niech nas łączy patriotyzm i miłość Ojczyzny, a tym się odznaczał pan prezydent". (kardynał Dziwisz).

Tym bardziej nie należy chować tam człowieka który (niestety) bardziej ten naród dzielił, niż łączył.

Zobaczmy kto m.in. leży na Wawelu...

* Marszałek Józef Piłsudski

* Jan III Sobieski

* Królowa Maria Kazimiera

* Król Michał Korybut Wiśniowiecki

* Książę Józef Poniatowski

* Tadeusz Kościuszko

* Gen. Władysław Sikorski

* Król Stefan Batory

* Król Zygmunt II August

* Król Stanisław Leszczyński

* Królowa Barbara Zapolya

* Królewna Anna Maria

* August II Mocny

* Król Zygmunt I Stary

* Zygmunt III Waza

* Adam Mickiewicz

* Juliusz Słowacki

Żródło

Gdzie więc tam miejsce dla prezydenta Kaczyńskiego? Niezależnie od tego, czy darzyło się tego człowieka sympatią czy tez antypatią, nie wykazał się On (zapewne mimo szczerych chęci) niczym takim co stawiałoby Go na równi z w/w.

Prof. Andrzej Romanowski: Kategorycznie nie Wawel

- Opłakuję śmierć prezydenta mojego państwa, ale jestem kategorycznie przeciwny idei pochowania Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką na Wawelu.

To nie ulega dla mnie najmniejszej wątpliwości z pięciu przyczyn. Po pierwsze, na Wawelu nie leży żaden z polskich prezydentów, ani Mościcki ani Narutowicz. To nekropolia królewska. Po drugie, trzeba otwarcie zadać pytanie, czy Lech Kaczyński jest takim samym bohaterem narodowym jak Piłsudski? Nie jestem pewien, czy większość społeczeństwa podziela to zdanie. Po trzecie, gdy w latach 90 tych symbolicznie chowano w Polsce najbardziej tragicznego naszego władcę Stanisława Augusta - nikomu poza garstką ludzi - nie przyszło na myśl, by chować go na Wawelu. Choć to nekropolia królów. Po czwarte, zawsze słyszeliśmy od władz kościelnych, że na Wawelu nie ma już miejsca. Po piąte, nasi bohaterowie narodowi Piłsudski czy Sikorski nie zostali pochowani wraz z żonami.

Dlatego też, kategorycznie sprzeciwiam się umniejszaniu znaczenia Wawelu, oraz gloryfikowaniu prezydenta Kaczyńskiego do tego stopnia, by jako miejsce pochówku wybrać Mu Wawel!

P.S.: Czy już coś wiadomo o planach beatyfikacji ?

Wykop

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright – 1999-2017 INTERIA.PL , wszystkie prawa zastrzeżone.