Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Co się kryje za tajemniczym pojęciem „integracja sensoryczna” ?

Nasze postrzeganie nie polega tylko na tym, że oczy widzą, a uszy słyszą. Nasz mózg musi jeszcze odpowiednio zorganizować, powiązać ze sobą te bodźce. Uczymy się tej organizacji w dzieciństwie i nazywamy ją integracją sensoryczną.

Garść podstawowych informacji

Integracja sensoryczna polega na tym, że mózg rozpoznaje, porządkuje i interpretuje bodźce ze zmysłów w kontekście wcześniejszych, zapamiętanych doświadczeń. Pozwala ona na uruchamianie odpowiednich reakcji w zależności od tego, co dzieje się w otoczeniu. Integracja sensoryczna kształtuje się od okresu płodowego do około siódmego roku życia. Przebiega w stadiach, a niewykształcenie się danej umiejętności w odpowiednim stadium skutkuje dysfunkcjami w późniejszym okresie.


cajz rjuwaaqo21
Teoretyczne założenia na temat integracji sensorycznej mówią, że mózg człowieka stanowi całość, w której poszczególne części są ściśle ze sobą powiązane, oraz że układ nerwowy jest plastyczny, to znaczy zdolny do zmian i adaptacji. Wiadomo również, że człowiek jest wyposażony w trzy podstawowe układy sensoryczne: dotykowy, proprioceptywny (dostarczający informacji o położeniu części ciała w przestrzeni) oraz przedsionkowy (odpowiadający za równowagę).

Czym jest, a czym nie jest terapia integracji sensorycznej

Jeżeli dziecko ma trudności z zakresie integracji sensorycznej, powinno brać udział w specjalnej terapii. Terapia integracji sensorycznej polega na tym, że dziecko wykonuje różne ćwiczenia pod okiem terapeuty. Musi ona być prowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę. Konieczne jest pomieszczenie wyposażone w specjalny sprzęt: huśtawki, hamaki, tunele, piłki, deskorolki i inne. Taka terapia znajduje zastosowanie nie tylko u tych małych pacjentów, którzy mają specyficzny problem z integracją sensoryczną, ale także u dzieci z ADHD, dysleksją, autyzmem, zespołem Downa, mózgowym porażeniem dziecięcym. Nie jest ona nauką konkretnych umiejętności, jak pisanie i czytanie. Nie zastąpi więc edukacji szkolnej, może jednak ją znacząco ułatwić w przypadku występowania jakichś dysfunkcji.

Więcej o metodzie montessori tutaj

Dodaj komentarz

Dodajesz komentarz anonimowo. Zaloguj się.

Dodajesz komentarz anonimowo. Aby komentować pod własnym pseudonimem włącz profil publiczny w ustawieniach.

Autor:
Treść:

Aby przesłać formularz, musisz mieć włączony w przeglądarce Javascript. Jeżeli nie masz, przepisz wspak tekst a5mh7sj4ij:

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.