Ostatnio: wczoraj

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

1. PODWODNY CMENTARZ (Floryda)

Cmentarz podwodny The Neptun Memorial Reef został założony w 2007 roku na sztucznej rafie koralowej. Może pomieścić około 125 tysięcy osób i zajmuje powierzchnię 64 km^2. Wzorem dla tego cmentarza była legenda o zatopionej Atlantydzie, wszystkie elementy konstrukcji w naturalny sposób pokrywają się glonami i niszczeją dzięki czemu urozmaicają klimat zapomnianego podwodnego świata.

Na rafę można trafić tylko po kremacji. Ceny kwater, w których składane są urny, są zróżnicowane i zależą od elegancji wykonania i materiałów użytych. Wahają się od 1000 dolarów do kilku tysięcy, np. w kwaterze z brązu, w postaci lwa.

3Naukowcy zadbali o wierne odtworzenie rafy, tak jak w naturze. Poza tym, na rafę przypływają ławice bezdomnych ryb, które tam zakładają swoje gniazda. W ten sposób pokrywane jest zapotrzebowanie na miejsca lęgowe, których brakuje z powodu niszczycielskiej działalności człowieka, m.in. zatrucia środowiska naturalnego. Także zmniejsza sie erozja dna morskiego.

W ciągu ostatnich lat nastąpił w na tym terenie ogromny rozwój środowiska naturalnego i nagły wzrost liczebności morskich żyjątek - od zera praktycznie, do 2 tysięcy sztuk organizmów, co można uznać za swego rodzaju ekologiczny sukces tego cmentarza.

21
2. SUCRE'S GENERAL CEMETERY (Boliwia)

Pochówek na tym cmentarzu wynosi 10000 dolarów za siedem lat. Po upływie opłaconego czasu szczątki zmarłego przenoszone są z krypt do ziemi, a po dwudziestu nieopłaconych latach szczątki są całkowicie niszczone.

Na Source's General Cementary panują dosyć specyficzne zasady. Dzieci nie są chowane wraz ze swoimi rodzicami tylko z innymi dziećmi, mężczyźni chowani są ze swoimi kolegami po fachu, a w trumnach razem ze zwłokami chowa się również dziecięce zabawki jak i np. alkohol dla dorosłych oraz inne rzeczy ukochane za życia.

Więcej zdjęć: http://bolivia.for91days.com/2011/06/page/8/

4675
3. WESOŁY CMENTARZ (Rumunia)

Cmentarz znajduje się w całkiem zwyczajnej wiosce jakich wiele w Rumunii. Sapanta pełna jest starych drewnianych domów, posiadająca klimat jeszcze poprzednich wieków. Wesoły cmentarz w Sapancie ma ważne znaczenie dla wioski. Jest nie tylko atrakcją turystyczną przyciągająca wielu zwiedzających, ale jest też swoistym epitafium dla śmierci. Kolorowe pomniki z drewna, zabawne i interesujące sprawiają, że śmierć nie wydaje się już tak straszna, co ma duże znaczenie w społeczeństwie, gdzie młodych jest jak na lekarstwo. Jest jeszcze jeden atut takiego sposobu pożegnania zmarłych. To przede wszystkim swoista kronika lokalnego społeczeństwa. Przegląd upodobań, stylu życia, jego długości. Można się tu dowiedzieć, kto lubił sobie wypić, zapalić, kto zginął w wypadku czy na wojnie, a kto się zasłużył szczególnie dla wioski. W przyszłości, kiedy nie będzie już żywych świadków nagrobki z pewnością pozwolą im żyć nadal.

Cmentarz zaczął przyjmować obecny wygląd w 1935 roku, kiedy to miejscowy artysta Ioan Patraş po raz pierwszy wykonał "wesołe"epitafium. Obecnie z ponad 800 nagrobkami Cimitirul Vesel jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Rumunii.

89
4. MIASTO UMARŁYCH (Osetia Południowa)

Chrześcijańskie kościoły, rolniczy dobrobyt jak i wspaniała starożytna nekropolia znana pod nazwą Miasto Umarłych przyciągają turystów z całej Rosji. Cmentarz znajduje się we wsi Dargavs, jest na nim prawie 100 starożytnych kamiennych krypt, gdzie złożono ciała mieszkańców i ich bliskich wraz z dorobkiem życia.

Pierwsze wzmianki o Mieście Umarłych sięgają początku XIV wieku. Przodkowie Osetyjczyków osiedlili się na grzbietach pięciu gór, niestety ziemia była tak kosztowna, że zostali zmuszeni do wybrania najbardziej wietrznego i najmniej przyjaznego miejsca na cmentarz. W czasach zarazy wiele osób, których nie miał kto później pochować, schroniło się w kryptach i oczekiwało na śmierć.

10
5. NEWGRANGE (Irlandia)

Grobowiec Newgrange powstał około 5 tysięcy lat temu, a o jego istnieniu dowiedziano się w roku 1699 i pierwotnie uznano go za jaskinię. Przez długi czas obiekt ulegał niszczeniu. Dopiero po ponad 200 latach profesor Michael J O'Kelly rozpoczął prace wykopaliskowe w Newgrange, a następnie, wraz z zespołem, zrekonstruował grobowiec. Proces odbudowy trwał do 1975 roku.

Newgrange zbudowany jest z białych kwarcowych kamieni okalających grobowiec, a z góry pokryty grubą warstwą ziemi i porośnięty trawą. Dawniej Newgrange otoczony był wielkimi głazami, jednakże dziś zostało tylko kilka stojących przed grobowcem. Przed wejściem do Newgrange znajduje się głaz z wzorem potrójnej spirali – jest to symbol wieczności, czasu i przestrzeni. Do wnętrza grobowca prowadzi korytarz szeroki na 91 cm i długi na 17 m, na którego końcu znajduje się środkowa komora zbudowana na planie krzyża. Wysokość korytarza zwiększa się wraz z przybliżaniem się do środka grobowca. Wewnątrz Newgrange znajdowały się szczątki pięciu ciał.

W Newgrange z reguły panuje nieprzenikniona ciemność. Jedynie podczas przesilenia zimowego promienie słońca wpadają do wnętrza grobowca i oświetlają je przez ok. 17 minut. Efekt ten jest najlepiej widoczny 21 grudnia, choć w dniach między 17 a 23 grudnia także można zobaczyć zjawisko oświetlenia komory światłem słonecznym. Z tego względu, że niewielu turystów ma okazję zobaczyć oświetlenie grobowca przez promienie słońca, zjawisko to jest prezentowane podczas wycieczek z przewodnikiem, za pomocą światła elektrycznego.

1112
6. SMALL RIVER CEMETERY NO.5 (Xinjiang, China)

W środku północnej części pustyni Tybetu, chińscy archeolodzy odkryli niezwykły cmentarz. Ciała tam pochowane mają około 4 tysięcy lat, ale są zachowane w bardzo dobrym stanie. Sprzyjający klimat oraz piaski pustyni doprowadziły do zakonserwowania ludzkich zwłok.

Choć cmentarz leży na północnym zachodzie Chin, w prowincji Xinjiang, ludzie tam pochowani mają typowo europejskie cechy jak brązowe włosy czy długie nosy. Ich szczątki, mimo że leżą na jednej z największych pustyń na świecie, pochowane są w odwróconej do góry dnem łodzi. W miejscu gdzie mogły stać nagrobki, deklarujące pobożność i nadzieję na łaskę bogów w zaświatach, tam ich cmentarz obnosi się lasem fallicznych symboli, wskazujących na mocne zainteresowanie przyjemnością i czynnością prokreacji.

14


7. WADI-US-SALAAM (Irak)

Największy z cmentarzy islamskich i jeden z największych cmentarzy na świecie. Położony jest w szyickim świętym mieście Nadżaf i zajmuje powierzchnię ponad 6 km^2. Szacowana ilość zwłok pochowanych na tym cmentarzu to ponad pół miliona każdego roku. Znajdują się na nim nagrobki najważniejszych proroków i innych istotnych postaci. Cmentarz znajduje się w pobliżu Świętego Grobu Hazrat Imam Ali ibn Abu Talib, stąd tak dużo osób jest zainteresowanych pochówkiem w tym miejscu.

15


8. WISZĄCE TRUMNY (Filipiny)

Mieszkańcy Sagada opracowali unikalny rytuał miejsca pochówku zmarłych krewnych. Trumny rzeźbione są przez osoby starsze przed śmiercią, a jeśli są one zbyt chore lub słabe, zastąpić może ich syn lub bliski krewny. Rytuał pochówku polega na ciasnym dopasowaniu ciała do trumny, przy czym pod koniec często łamane zostają kości zmarłego. Następnie trumny z ciałami zmarłych transportowane są do jaskiń w wysokich górach, gdzie przyłącza się je do trumien ich przodków. Miejscowa ludność uważa, że lepiej jest pochować swoich krewnych wśród skał niż zakopywać w ziemi gdzie narażeni są na bycie zjedzonymi przez robactwo. Rytuał ten znany jest od ponad 2 tysięcy lat.

1817
9. CEMENTERIO DE LA RECOLETA (Argentyna)

Cmentarz położony jest w ekskluzywnej dzielnicy Recoleta w Buenos Aires. Znajdują się tu groby najważniejszych i najbardziej wpływowych mieszkańców Argentyny: naukowców, artystów, bohaterów wojennych i prominentnych polityków, w tym kilku prezydentów. Najsłynniejszą osobą pochowaną na cmentarzu jest Eva Perón.

Cmentarz został zaprojektowany przez francuskiego inżyniera Próspero Catelina i zmieniony w roku 1881 przez włoskiego architekta Juana Antonia Buschiazzo.

Wejście na cmentarz prowadzi przez neoklasycystyczną bramę z wysokimi greckimi kolumnami. Na cmentarzu znajduje się wiele misternych, marmurowych mauzoleów z licznymi statuami, w różnych stylach. Część z nich zachowana jest w bardzo dobrym stanie, inne prawie się zawalają. Niektóre używane są jako podręczne magazyny, gdzie na trumnach przechowuje się środki czystości czy narzędzia ogrodnicze.

Charakterystyczne dla Recolety są gromady kotów, które zbierają się w okolicach bramy, gdzie są dokarmiane przez okolicznych mieszkańców.21


10. SINGLE WOMAN'S CHURCHYARD (Anglia)

Dosyć nietypowy cmentarz położony w Wielkiej Brytanii. Pierwotnie niepoświęcony i przeznaczony tylko dla lokalnych "samotnych kobiet", inaczej mówiąc dosłownie dla prostytutek. Nieznany jest wiek założenia cmentarza. Uważa się, że pochowanych zostało na nim około 15 tysięcy osób.

22
Źródło:

http://www.oddee.com/

http://szkoleniafuneralne.com.pl/

http://www.wikipedia.org/

Wykop

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.