Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Jak szybko sprawdzić stan świec i czym kierować się podczas ich wymiany?

Zazwyczaj silniki wysokoprężne wyposażone są w świece żarowe, dzięki którym mieszanka paliwowo-powietrzna zapala się samoczynnie na skutek wzrostu temperatury pod wpływem gwałtownego zwiększenia się ciśnienia. Tego rodzaju auto części są niezbędne do zapłonu, jeśli temperatura mieszanki w cylindrze jest stosunkowo niska. Jak działają i kiedy jest wymagana wymiana świec żarowych?

bb1b6e69733d0e5abffd3edcb308246b origJak działają i z czego są złożone świece żarowe?

Zadaniem świecy żarowej jest podgrzanie powietrza znajdującego się w komorze spalania bądź też ułatwienie rozruchu silnika w starych modelach. Wyróżnia się świece żarowe metalowe, gdzie elementem grzewczym jest metalowa spirala oraz świece ceramiczne, w których znajduje się element zatopiony w tworzywie ceramicznym.

Świece ceramiczne wyróżniają się trwałością, wysoką temperaturą topnienia i znacznie większym przewodnictwem ciepła, a ponadto szybciej są w stanie osiągnąć odpowiednią temperaturę.

Kiedy świeca żarowa traci swoją żywotność?

Uszkodzona świeca żarowa objawia się problemami z uruchomieniem silnika oraz pojawieniem się nierównej pracy silnika po jego włączeniu. Stan świec można sprawdzić za pomocą czujnika czy też wykręcić je i podpiąć pod akumulator w celu sprawdzenia, czy się nagrzeją. Jeśli okaże się, że awarii uległa tylko jedna świeca, to i tak warto wymienić je wszystkie, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że niedługo kolejne również zaczną szwankować.

Za obniżoną wydajność świec odpowiada także nagar, którym świece z czasem się pokrywają. Chociaż świece żarowe mogą wytrzymać więcej niż sto tysięcy kilometrów, to jest to optymalny czas, po którym należy je wymienić. Kupując nowy zestaw świec, należy pamiętać o tym, aby wszystkie były identyczne z tymi zalecanymi przez producenta. Jest to konieczne, gdyż każda świeca żarowa jest dostosowana do konkretnego silnika pod kątem właściwości cieplnych, napięcia pracy, czasu nagrzewania, a niekiedy nawet ich kształt odgrywa tutaj istotną rolę. W przypadku zastosowania niewłaściwej świecy należy liczyć się ze zwiększonym spalaniem i wyraźnym pogorszeniem się osiągów pojazdu.

Podejrzana jakość

Okazuje się, że świece żarowe są jednymi z najczęściej podrabianych podzespołów i na pierwszy rzut oka trudno jest odróżnić oryginał od podróbki. W przypadku zamontowania części o niskiej jakości, może dojść do spuchnięcia pręta grzewczego, a świecy w takim stanie nie da się wykręcić. Dodatkowo tani zamiennik czy podróbka może się rozpaść w trakcie pracy, a jej fragmenty wpaść do komory spalania, co z kolei doprowadzi do uszkodzenia silnika. Ponadto świece o złych parametrach mogą uszkodzić sterownik czy przekaźnik podgrzewania.

Wykop

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.