Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Ostatnio: 16.09.2015

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Jak poprawić brzmienie swojego komputera...?

microlab wasapireznorUPDATE 2014.06.30: Po 3 latach bety wyszła w końcu pełnoprawna wersja ASIO4ALL v2.11.

Jak poprawić dźwięk w komputerze? Oczywiście chodzi mi o poprawę brzmienia muzyki (ew. filmów i gier). Już słysze wasze zdziwione myśli (o czym on kuźwa mówi? To wogóle możliwe?)

Dla wszystkich sceptycznych - tak, jest to możliwe. Wystarczy zastosować się do paru prostych zasad.

Gdy tylko znalazłem artykuł na ten temat, odrazu powiedziałem sobie: "Taaak, właśnie tego szukałem. Od początku wiedziałem że z tym dźwiękiem jest coś nie tak!". A była to prawda, ponieważ mój wysłużony Creative Sound Blaster X-Fi XtremeGamer ciągle płatał mi jakieś figle. Ciągle miałem wrażenie że czegoś mu brakuje, myślałem może to wina sterowników, może to wina karty, jakiś trefny egzemplarz, może to wina ustawień Windowsa, może próbkowania na karcie, może trybu w jakim karta pracuje, może przegrzewania się karty, w końcu może samego systemu dźwięku w Windowsie. W nieskończoność bawiłem się wszelkimi ustawieniami karty, trybami, ustawieniami karty w Windowsie... ale itak ciągle z czasem czułem i słyszałem, że coś się znowu zmieniło, i to jednak nie to.

Jak się okazało po lekturze tego artykułu - miałem rację - wszystkiemu jest winien system dźwięku w Windowsie, który to stosuje własny (szybki) algorytm przepróbkowania dźwięku. W walce z Windowsem nie wygra nawet Creativowska funkcja Bit-Matched Playback (mam wrażenie, że nawet dzielnie nie próbuje). I po zastosowaniu wszystkich tych tricków stwierdziłem że chyba pora wymienić kartę dźwiękową na coś lepszego. Trudno powiedzieć czy się ucieszyłem czy zmartwiłem, dowiadując się, że nawet to nie da dużo...przez specyfikę dźwięku w systemach Windows.

Czy to jednak bariera nie do przebicia dla czystej, niczym niezakłóconej jakości dźwięku? Częściowo.

Pomijając "ważniejsze" pierdołki w stylu zakłóceń zasilacza, listwy zasilającej, wpływu zakłóceń z sieci elektrycznej, uziemienia, konstrukcji płyty głównej, jitteru, interferencji, całego tego wszędobylskiego promieniowania elektromagnetycznego itp itd <możnagadaćwnieskończoność> można przynajmniej poprawić tor ruchu oryginalnego dźwięku z pliku muzycznego odtwarzanego w danym programie, poprzez system dźwięku w Windowsie, tuż do karty dźwiękowej, i dalej, do głośników/słuchawek, z minimalnym udziałem naszego kochanego Windowsa.

Jak tego dokonać? Przybliżenie 3 standardów bit-perfect: ASIO, WASAPI Exclusive, Kernel Streaming.

ASIO - Pewni ludzie kiedyś wymyślili pewien standard zwany ASIO, który z założenia miał być podstawową metodą dostępu do kart dźwiękowych i interfejsów audio w sekwencerze Cubase (Steinberg Media Technologies). Jednak standard ASIO został zaakceptowany przez szereg firm zajmujących się produkcją sprzętu i oprogramowania, dzięki czemu stał się jednym z popularniejszych sposobów zarządzania sprzętem z poziomu zaawansowanych programów muzycznych. Jest on wykorzystywany przeważnie do nagrywania i masteringu, i mimo że całkiem dobrze radzi sobie w odtwarzaniu muzyki, to jednak są z nim często problemy. W poprzedniej wersji poradnika zdecydowałem, że nie będziemy się zajmować tym standardem, jednakże po ukazaniu się ASIO4ALL v2.11 stał się obok Kernel Streaming najlepszym standardem dla dźwięku dla wszelkich DACów na USB (głównie ze względu na szybkość działania), stąd powraca do łask w tej wersji poradnika.

WASAPI Exclusive - standard obsługi dźwięku w systemach od Windows Vista w górę, działający na zasadzie uzyskania dostępu do karty dźwiękowej bezpośrednio, z pominięciem systemu. Innymi słowy - tylko dźwięki odtwarzane przez WASAPI Exclusive będą słyszane naraz, inne są zablokowane. Działa w dwóch trybach: Event i Push. Zawsze zalecany jest tryb Event, jeśli tylko dane urządzenie go obsługuje. Nie mylić ze "zwykłym" WASAPI, które jest standardem codziennym w systemie. Używać standardu Exclusive warto zawsze gdy player nie ma obsługi Kernel Streaming, a ASIO nie działa.

Kernel Streaming - w Windows XP i późniejszych natomiast można wybrać Kernel Streaming albo inaczej Direct Kernel streaming (Direct KS), który działa na podobnej zasadzie co WASAPI Exclusive. ASIO4ALL również działa na bazie Kernel Streaming. Na ten czas jest to najlepszy standard dźwięku do odtwarzania muzyki, niestety bardzo słabo rozpowszechniony.

WASAPI Exclusive obsługuje większość szanujących się (czytaj: dobrych) programów odtwarzających, natomiast Kernel Streaming obsługuje na ten czas jedynie JRiver Media Center, chociaż istnieją odpowiednie wtyczki do Winamp oraz foobar2000. Jeśli twój player nie obsługuje natywnie chociaż WASAPI Exclusive - dobra rada - odinstaluj go i poszukaj czegoś lepszego. Trust me.

Używając standardów bit-perfect w odtwarzaczu możemy być pewni, że dźwięk nie dociera do karty dźwiękowej zniekształcony, a taki, jaki jest w oryginale (pomijając późniejszą zmianę próbkowania we wnętrzu karty, zniekształcenia komputera blablabla oraz zniekształcenia synchronicznego przesyłu danych przez system) a karta zajmuje się jedynie* konwersją takiego sygnału do sygnału analogowego, poprzez popularne wtyki np. mini jack. Innymi słowy każdy z tych 3 standardów bit-perfect dba o to żeby dźwięk był taki jaki ma być, bez ingerencji systemu w czyste dane audio.

*w kartach Creative X-Fi, Audigy i Asus dochodzi jeszcze problem z wewnętrznym resamplingiem stosowanym przez te karty. Jedynym sposobem, aby zapobiec wewnętrznemu resamplingowi w kartach Creative X-Fi i Asus jest używanie ASIO. LUB używanie właściwych trybów pracy i ustawień dla danej karty w odpowiednich warunkach (opisane poniżej). Audigy i wcześniejsze mają już gorzej, ponieważ nie potrafią wewnętrznie pracować na 44,1 kHz.

Odtwarzacz AIMP3 standardowo obsługuje WASAPI Exclusive, również w trybach Event i Push (od wersji 3.55 build 1331) jak również i ASIO. Trzeba w nim jednak manualnie zmieniać częstotliwość próbkowania odpowiednio do źródła, co ma jednak również swoje zalety, bo jest stosunkowo proste i nie rozwala nam ustawień systemowych. A nawet jeśli nie chce nam się ciągle zmieniać częstotliwości próbkowania ze standardowego 44,1 kHz - AIMP3 ma całkiem niezłą wewnętrzną konwersję, więc nie powinniśmy zbytnio odczuć spadku jakości.

Zawsze zalecany jest tryb Event jeśli tylko urządzenie go obsługuje, ponieważ dzięki niemu to system audio bezpośrednio wyciąga dane do sprzętu audio, zamiast przekazywać je przez system, dzięki czemu opóźnienia są mniejsze i eliminuje to przeskoki (tak w skrócie). W wypadku DACów na USB bez własnych dedykowanych sterowników polecam zainstalowanie ASIO4ALL v2.11 i używanie trybu ASIO w AIMP3, gdyż polepsza to szybkość działania (zmniejsza lagi).

20140125 01
20140125 02Do odtwarzania filmów w Media Player Classic można stosować ReClock, który poprzez obsługę WASAPI Exclusive oraz Kernel Streaming również potrafi odtwarzać dźwięk z próbkowaniem odpowiednim do źródła, omijając wszelkie minusy systemu dźwięku w Windowsie. A do tego idealnie synchronizuje video z dźwiękiem.

ASIO4ALL - instalacja i konfiguracja

Niektóre karty dźwiękowe i DACi mają obsługę ASIO w swoich sterownikach, w takim wypadku instalowanie ASIO4ALL jest bezcelowe. Zanim zainstalujesz ASIO4ALL sprawdź, czy twoja karta/DAC obsługuje ASIO, najprościej - włączając program z jego obsługą i zerknięcie czy ASIO jest dostępne.

Po ściągnięciu ASIO4ALL ze strony LINK po pierwsze upewnijmy się że wszelkie odtwarzacze dźwięku są zamknięte. Następnie instalujemy ASIO4ALL, i po zakończonej instalacji uruchamiamy odtwarzacz, który obsługuje ASIO. Pokażę na przykładzie AIMP3.

Zmieniamy urządzenie odtwarzające:

asioreznor aimp3

Po czym uruchamiamy odtwarzanie jakiegoś pliku. W zasobniku systemowym pojawi się ikonka:

asio4all 02

Klikamy na nią raz, po czym pojawi się okienko:

asio4all 01

Niebieski symbol on/off przy nazwie danego urządzenia oznacza, że dane urządzenie jest aktualnie używane do odtwarzania poprzez ASIO. Upewnijmy się, że wybraliśmy urządzenie, które mamy zamiar używać, a pozostałe wyłączyliśmy. Po tych zmianach uruchamiamy ponownie odtwarzacz. Klikając ikonę w prawym dolnym rogu włączamy ustawienia zaawansowane, które najlepiej zostawić "jak są", chyba że napotkamy się na problemy z prawidłowym działaniem np. przeskoki czy trzaski - wtedy przeważnie należy zwiększyć rozmiar buforu (ASIO Buffer size), które nawet do słuchania muzyki zwiększyłbym na maksimum (2048), jako że opóźnienia nie mają znaczenia w słuchaniu muzyki, są jedynie ważne podczas nagrywania.

Ustawienia są osobne dla każdego programu odtwarzającego, i jak sam twórca napisał w pliku readme - to jest funkcja, a nie błąd.

Podczas pracy z ASIO4ALL warto wyłączyć dźwięki systemowe, ponieważ ich ciągłe załączanie się może powodować niemożność uruchomienia drivera ASIO.

----------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------

W skrócie:

Jak otrzymać najlepszą jakość dźwięku?

1. Ustawienia w Windows: STEREO, 44,1 kHz / 24 bit

2. Ustawienia w playerze: Kernel Streaming/ASIO/WASAPI Exclusive (Event) 44,1 kHz / 24 bit (w tej kolejności)

3. Głośność systemowa 100%. Jednakże uważać - na niektórych kartach może to powodować zniekształcenia dźwięku i/lub kompresję dynamiki.

4. Wyłączamy wszelkie efekty! Equalizer, 3D, śmieci, cuda dziwy i nieprawdziwy. Jedyne co robią, to zniekształcanie oryginalnego sygnału i ewentualną kompresję dynamiki jeśli nieużywane właściwie.

5. Na kartach ASUS - tryb Hi-Fi, Sampling Rate 44,1 kHz

6. Na kartach Creative X-Fi - tryb Audio Creation Mode, Sampling Rate 44,1 kHz, oraz zaznaczony Bit Matched Playback

7. Na kartach Realtek - we właściwościach "Głośniki" w panelu Windows, zakładka Enhancements zaznaczona opcja "Disable all sound effects"

8. Dla filmów i niektórych gier (np. Battlefield 3) trzeba zmieniać ustawienia w Windows na 48 kHz.

9. NIE UŻYWAMY oszczędzania energii! Zawsze zalecane jest używanie planu "Zbalansowany" w Windows (dlatego jest zawsze ustawione domyślnie po nowej instalacji systemu).

UWAGA! Jeśli chce się mieć absolutnie najlepszą jakość dźwięku, można wyłączyć w BIOSie ustawienia oszczędzania energii (Speedstep u Intela i Cool'n Quiet u AMD) ale wtedy należy liczyć się z większym zużyciem energii - opcja tylko dla maniaków!

10.

Odradzane playery: Windows Media Player, Winamp, AIMP2, playery online typu Youtube, Spotify itd.

Zalecane playery: AIMP3, foobar2000, jRiver

Zalecany system Windows: Windows 7/8/Vista

----------------------------------------------------------------------------------------

Porady ogólne:

Czego przestrzegać aby mieć zawsze najlepszą jakość dźwięku:

Częstotliwość próbkowania karty dźwiękowej oraz ustawienia standardowego formatu odtwarzania w Win 7/Vista należy ZAWSZE dopasowywać do częstotliwości próbkowania oryginalnego pliku/dźwięku/źródła.

- Dla plików muzycznych występujących natywnie w przyrodzie a także do codziennego użytku i gier wybieramy 44,1 kHz.

- Dla filmów DVD wybieramy 48 kHz. Niektóre gry także obsługują takie próbkowanie.

- Dla muzyki zapisanej w niestandardowym formacie jak np DVD-Audio, gdzie dźwięk może być zapisany nawet w 96 kHz lub 192 kHz wybieramy odpowiednio takie ustawienie. Nie ustawiamy tego dla gier, ponieważ często powoduje to problemy z działaniem gry, lub nawet niemożliwość ich uruchomienia.

NIE NALEŻY ustawiać wyższego próbkowania dla źródła o niższym próbkowaniu. Dźwięk WCALE nie będzie lepszy, będzie jedynie gorszy w wyniku przepróbkowania, a także zużyje sie na to trochę mocy obliczeniowej zupełnie niepotrzebnie. Tyczy sie to szczególnie opcji standardowego formatu "Default format" w ustawieniach danego urządzenia w panelu sterowania Windows Vista/7, który należałoby przeważnie zmieniać za każdym razem odpowiednio do źródła, ale w praktyce nikomu się by tego nie chciało. Dlatego należy to zostawić na ustawieniu 44,1 kHz/24 bit. Zaoszczędzimy sobie mocy obliczeniowej, i dźwięk naprawdę będzie lepszy - sprawdzone.*

A dla odtwarzania plików o większym próbkowaniu używamy naszego ulubionego odtwarzacza z ASIO, Kernel Streaming albo WASAPI Exclusive (pamiętając uprzednio o zmianie w konfiguracji próbkowania)

asioreznor 03
asioreznor 04* z moich osobistych doświadczeń potwierdzonych potem jeszcze dodatkowo przez artykuł wynika że system Windows stosuje uproszczone algorytmy konwersji próbkowania w czasie rzeczywistym. Czyli jeśli ustawimy format standardowy na np. 192 kHz (dużo osób tak robi :]) a odtwarzany plik źródłowy miałby 44,1 kHz - standardowy format w muzyce i w sieci - to będzie wtedy w czasie rzeczywistym konwertowane właśnie do 192 kHz. Co wcale nie poprawi jakości dźwięku (może ją jedynie pogorszyć) a zużyje moc obliczeniową procesora - a nie karty dźwiękowej!

Jeśli komuś się nie chce zmieniać za każdym razem próbkowania w dwoch miejscach, może zostawic na sztywno ustawione próbkowanie na karcie na maksymalne jakie obsługuje (np. 192kHz) a zmieniac tylko w Windowsie odpowiednio do źródła. Jakosc dzwieku bedzie nieco gorsza ale itak lepsza niż jakby robił to za nas Windows. No i zaoszczędzimy mocy obliczeniowej, ponieważ konwersją zajmie sie tylko procesor na karcie.

----------------------------------------------------------------------------------------

---=== Utwory na których można testować jakość dźwięku ===---

Jest to garść wybranych przezemnie utworów, o wybitnym, lub conajmniej bardzo dobrym brzmieniu, nagraniu i masteringu, a czasem nie...ale na których najłatwiej (dla mnie) wychwycić różnice. Będę dodawał nowe w czasie. Jestem multigatunkowy, także różne gatunki!

1. [4:29] Olof Gustafsson - RedRock

2. [4:08] Riot Games & Wes Borland - Hybrid Worlds (Season 3 World Championship Theme)

3. [4:21] Two Steps From Hell - Guns and Oil

4. [3:50] Papa Roach - Born With Nothing, Die With Everything

5. [4:02] DevilDriver - Teach Me To Whisper

6. [3:16] Philter - Robots In Motion

7. [6:15] Tool - Reflection (ReznoR edit - mój edit) LINK

8. [8:41] Infected Mushroom - Heavy Weight

9. [4:11] RTPN - Unnamed

10. [4:01] RTPN - Boomslang

11. [06:49] Queens Of The Stone Age - No One Knows (Unkle Remix)

12. [05:07] The Prodigy - Voodoo People (Pendulum Remix)

13. [05:32] A Perfect Circle - By and Down

----------------------------------------------------------------------------------------

Napisanie mojego miniartykułu zostało zainspirowane przez Audiomagic.pl (http://www.klub.audiostereo.pl/artykuly/poradnik-pc-audio-cz-1-art37.html)

tamże szczegóły techniczne wszystkiego. Moim celem było jedynie zainteresować kogoś takim zagadnieniem, jeśli kogoś naprawde to zainteresuje, polecam przeczytać dany artykuł do końca oraz zainteresować się bardziej systemem dźwięku w Windowsie, życząc aby już zawsze miał dobry dźwięk dobiegający z komputera.

2011.11.11 ©® Michael „ReznoR“ Stefaniak. [last update: 2015-05-15]

Wszelkie zastrzeżenia, uwagi, propozycje mile widziane:

www.facebook.com/reznor666

mic3arena@gmail.com

Komentarze

 • Reznor Reznor

  @Heisenberg - Jeśli na WASAPI Exclusive też nie ma szumu, to może być problem z ustawieniami karty dźwiękowej w Windowsie lub w sterownikach.

 • Heisenberg Heisenberg (*.gdansk.vectranet.pl)

  Bardzo przydatny artykuł. Mam natomiast pytanie.
  Korzystam z AIMP3. Do tego ASUS XONAR DG + amplituner TEAC AG-D8850 + głośniki Panasonic 2.0 (kilkunastoletnie ale dają radę)

  Pomijając to, że sam amplituner tworzy szum, który nie wiem, jak usunąć (szum znika jedynie, gdy ustawię volume na 0%. Wystarczy ustawić na 1% a szumi tak samo jak na 50% głośności). Domyślam się, że to wada amplitunera i niewiele można na to poradzić...

  ... chodzi mi raczej o różnicę pomiędzy ASIO i WASAPI. Wszyscy tutaj sugerują wyższość WASAPI nad ASIO, jednak mi bardziej podoba się ASIO, gdyż zarówno WASAPI jak i DirectSound tworzą kolejną porcję szumu przy uruchomieniu jakiegokolwiek pliku mp3. Korzystając z ASIO, u mnie tego szumu nie słychać w ogóle. Pytanie brzmi: czy to normalne?

  Pozdrawiam.

 • szymon szymon (*.neoplus.adsl.tpnet.pl)

  zrobiłem tak i gra mi tylko na dwóch głośnikach a mam 5.1

 • czaron87 czaron87 (*.dynamic.chello.pl)

  ok wyszło, po prostu cube nie działa z Asio po podłączeniu do usb 2.0 występują problemy z przepustowością i zamiast zielonego znaczka play w prawym dolnym rogu mam czerwony wykrzynik jak podłącze cube do usb 3.0 to działa muzyka normalnie mogę słuchać przez aimp3 bez zniekształceń i zacięć ale jak tylko zacznę coś robić na komputerze tzn otwieranie stron internetowych lub wlaczanie worda albo coś innego to muzyka na aimp zaczyna sie znowu ciąć jak temu zaradzić czym jest spowodowana mała przepustowość usb?

 • czaron87 czaron87 (*.dynamic.chello.pl)

  Mam problem, posiadam audiotrak prodigy cube zastosowałem się do powyższej instrukcji dla playera aimp3 i jak ustawiam w aimp3 aby odtwarzało mi poprzez asio to w prawym dolnym rogu paska zadań wyskakuje mi nie zielona a czerwona ikona, sprawdziłem wszystkie inne urządzenia mam wyłączone cube jest włączony a muzyka się nie odtwarza. Macie jakieś porady ?

 • Bartek Bartek (*.legnica.vectranet.pl)

  Co myślisz na temat takich programów jak np. DFX Audio Enhancer, które niby służą do poprawienia jakości odtwarzanej muzyki? Jak to cudo działa? I czy w ogóle działa?
  Pozdrawiam

 • Bartek Bartek (*.legnica.vectranet.pl)

  Witam, nie wiem czy w moim przypadku takie modyfikację w ogóle wpłyną na jakość dźwięku (standardowa karta w laptopie Dell - dxdiag wskazuje na HDAUDIO z sterownikiem IDT + JAKIEŚ słuchawki) ale chciałem mimo to sprawdzić. Zainstalowałem sterownik Asio4All 2.11, odpowiednią wtyczkę do foobara2000 v1.3.3, następnie w ustawieniach foobara jako output device ustawiłem ASIO. Problem polega na tym, że w momencie korzystania z foobara nie mam możliwości regulacji głośności korzystając z windowsowej regulacji (analogicznie nie działają przyciski funkcyjne na klawiaturze) - chyba że kliknę prawym na głośniku -> opcje regulacji głośności i tam w polu "urządzenia dźwiękowe" zaznaczę haczyk przy słuchawkach, wtedy pojawia się dodatkowy suwak słuchawek i można nim regulować głośność - chodź przycisku funkcyjne ciągle nie działają. No ale czytałem, że mogą być problemy z regulacją głośności. Druga sprawa - zarazem najistotniejsza. Podczas korzystania z foobara i Asio dźwięk jest tylko w słuchawkach, po odłączeniu słuchawek w głośnikach cisza :/ można coś z tym zrobić. Pozdrawiam

 • Yonman Yonman (*.dynamic.chello.pl)

  @Reznor - Dziękuję. Słucham w zasadzie tylko stereo, więc zostaje tak jak jest. Pozdrawiam!

 • Reznor Reznor

  @Yonman - Tak, to optymalne ustawienia. Do stereo. Powiem nawet więcej - jeśli ten Onkyo, Yamaha i Xonar D2 mają dobrej jakości konwertery sygnału cyfrowego do optycznego i na odwrót, to można się spodziewać lepszej jakości dźwięku niż jakby dźwięk szedł przez kable. Mowa tu tylko o sygnale stereo (PCM - który jest bezstratny). Natomiast jeśli słuchasz dużo dźwięku wielokanałowego to zdecydowanie warto zainwestować w dobre kable i podłączać analogiem.

 • Yonman Yonman (*.dynamic.chello.pl)

  Witam,

  Pozwolę sobie powtórzyć pytanie Jonasza:
  "Jak to jest w przypadku kiedy komputer jest podłączony przez S/PDIF ze wzmacniaczem do kina domowego?
  Wtedy jak wiadomo działa dekoder i przetworniki w wzmacniaczu. U mnie jak uruchomię jakiś plik audio, radio, to na wzmacniaczu pisze PCM. Jak uruchomię DVD-AUDIO, od razu pojawia się napis 24/96. Jak dvd lub jakiś film z wielokanałowym dźwiękiem, to pokazuje się pięć kanałów i PCM. "

  W tej chwili mam ustawione "DirectSound: S/PDIF Pass-through Device (ASUS Xonar D2 Audio Device)", podłączone kablem optycznym do Onkyo 5007 lub Yamahy RX-V457. Słucham głównie muzyki zapisanej jako flac.

  Czy to optymalne ustawienia?

  Pozdrawiam!

 • Reznor Reznor

  @Smokestyle - No i widzę tutaj klasyczny błąd w rozumowaniu, gdyż popularność nie jest miarą jakości! :)

 • Smokestyle Smokestyle

  @Reznor Utwory mixuję na monitorach odsłuchowych firmy KRK model RP G2, jest to "dość" profesjonalny sprzęt, a porównuje brzmienie na niestety mniej profesjonalnych słuchawkach Sennheiser HD 215 - dają radę, ale dupy nie urywa :) Odtwarzaczy pioneer'a nie posiadam bo są mega drogie, ale mam konsolę Pioneer DDJ-T1 która obsługiwana jest przez soft Native Instruments Traktor. Jest to dobry sprzęt jeśli nie chcę się wydawać ponad 10 tys. na playery i mixer. A co do jakości sprzętu tej firmy to obawiam się że, się mylisz kolego, bo te cd'ki stoją w prawie każdym klubie na świecie razem z vinylami marki Technics.
  W każdym razie, dziękuje za wypowiedź :)

  Pozdrawiam!

 • Reznor Reznor

  @Smoke - Można przy okazji wiedzieć na jakich słuchawkach miksowałeś swoje utwory? Brzmią całkiem zacnie. Ostatni Big Bad Wolf jest dość ciekawy :)

 • Reznor Reznor

  @Smoke - generalnie rzecz biorąc pamiętam czasy kiedy jeszcze nie miałem kompa i mp3 playera, i powiem ci, że odtwarzacz CD marki Grundig jaki wtedy miałem, miał bardzo ładną jakość dźwięku. Potem kupiłem mp3 player Grundiga również i to już nie było to samo :)
  A w światku audio powszechne są opinie, że jakikolwiek odtwarzacz CD będzie znacznie lepszy do odtwarzania muzyki niż komputer. Komputer ma za dużo problemów z zasilaniem/jitterem/zakłóceniami itd. żeby audio brzmiało na nim dobrze. Używanie moich porad to tylko szczyt góry lodowej w temacie "co by jeszcze zrobić żeby poprawić brzmienie". Podsumowując - jeśli posiadasz już ten odtwarzacz, to najlepiej go przetestuj, jeśli brzmienie cię zadowoli to już sam wiesz. Jeśli nie masz jeszcze, to polecam się zastanowić nad kupnem takowego, choć może niekoniecznie od Pioneera, bo jakoś mało kto chwali ich sprzęt ;)

 • Reznor Reznor

  @Smoke - generalnie rzecz biorąc pamiętam czasy kiedy jeszcze nie miałem kompa i mp3 playera, i powiem ci, że odtwarzacz CD marki Grundig jaki wtedy miałem, miał bardzo ładną jakość dźwięku. Potem kupiłem mp3 player Grundiga również i to już nie było to samo :)
  A w światku audio powszechne są opinie, że jakikolwiek odtwarzacz CD będzie znacznie lepszy do odtwarzania muzyki niż komputer. Komputer ma za dużo problemów z zasilaniem/jitterem/zakłóceniami itd. żeby audio brzmiało na nim dobrze. Używanie moich porad to tylko szczyt góry lodowej w temacie "co by jeszcze zrobić żeby poprawić brzmienie". Podsumowując - jeśli posiadasz już ten odtwarzacz, to najlepiej go przetestuj, jeśli brzmienie cię zadowoli to już sam wiesz. Jeśli nie masz jeszcze, to polecam się zastanowić nad kupnem takowego, choć może niekoniecznie od Pioneera, bo jakoś mało kto chwali ich sprzęt ;)

 • Smoke Smoke (*.dynamic.mm.pl)

  Siemanko.
  Produkuję muzykę i przez to że, się tym zajmuję trafiłem na ten artykuł ( I bardzo dobrze)
  A teraz pytanie :
  Gdy zrobię kawałek w programie Ableton Live 9, exportuję go do wav. wcześniej odtwarzałem go na Winamp'ie, po przeczytaniu artykułu od razu zmieniłem go na AIMP 3. Przy produkcji korzystam ze sterowników ASIO a Winamp używał standardowych (Direct Sound) więc, jak już odpaliłem utwór który zrobiłem na Winampie brzmiał płytko i bez dynamiki. Po zmianie playera różnica jest kolosalna, tyle że nie wiem jak będę odtwarzał utwór w klubie (bo też jestem DJ'em) na cd playerach marki pioneer będzie brzmiał tak dobrze jak w AIMP'ie. Może autor artykułu lub jakaś inna mądra głowa odpowie mi na to pytanie, bo akurat dzisiaj gram imprezę i nie chce robić popeliny słabo brzmiącym utworem :) dla przykładu podam adres mojej strony z utworami żebyście mogli ocenić.
  https://soundcloud.com/smoke-style Proszę mnie nie posądzać o jakąś chamską reklamę, po prostu chcę rozwiązać problem, który mnie bardzo nurtuję.
  Od razu zaznaczam że, sam robię mix i mastering więc nie jest to światowej klasy brzmienie ale mam nadzieję że, jest znośne.
  Z góry dziękuję za pomoc.

  Pozdrawiam

 • Tracuss Tracuss (*.kwidzyn.mm.pl)

  @Reznor - Bardzo dziękuję za wyjaśnienia. Będę próbował i może zdecyduję się na zmianę systemu (obecnie XP) na win7. Czy to może mieć znaczenie?

 • Reznor Reznor

  @Tracuss - eksperymentuj z głośnością przy kompresji dynamiki. Co do trzasków - to jest USB. Tutaj zawsze mogą się zdarzyć trzaski. Podlacz do portu USB 2.0 (nie do USB 3.0), ustaw plan zasilania na najwyższą wydajność. Jesli to nie pomoze to juz glebsza sprawa (moze byc cos w systemie) - albo kiepskiej jakosci kontroler USB w tym interfejsie. Najlepiej sprawdz na innym kompie.

 • Tracuss Tracuss (*.kwidzyn.mm.pl)

  Witam,
  Mam pewien kłopot i prosiłbym o pomoc bądź jakieś wyjaśnienia. Lubię słuchać muzyki w przyzwoitej jakości.
  Otóż siadła mi karta audio (stary SB Audigy) i postanowiłem ją podmienić na interfejs audio.
  Trochę grywam na gitarze więc pomyślałem o takim, który będzie mógł mi też służyć jako gitarowe wejście do nagrywania (poprzez Ableton Live). Poczytałem trochę i wybór mój padł na kartę TASCAM us-322. I tu zaczęły się schody. Do interfejsu dołączone są sterowniki ASIO dedykowane dla niego, ale czy używam ich właśnie czy też ASIO4all skutek jest taki sam tzn. trzaski oraz coś jak gdyby "falowanie" czy też zaniki dynamiki.
  Wiem, że wyeliminowanie trzasków jest możliwe poprzez ustawienie odpowiedniego rozmiaru bufora, ale u mnie jest ono nieskuteczne, a dodatkowo zakłócenia wyżej wspomniane są nie do zaakceptowania. Miałem nadzieję na poprawę jakości po SB a tu kicha.

 • Reznor Reznor

  @Fuerk - Przy jakich głośnikach, jakiej karcie dźwiękowej i jakim API odtwarzającym? Fakty są takie, że z kiepskiego i małego JPG nie zrobi się pięknego i dużego TIFFa - a jak się tego JPG powiekszy i wygładzi to jedyne co się uzyska to większe rozmycie i mniej detali. I podobnie działa to w dźwięku.

 • Fuerk Fuerk (*.ip.netia.com.pl)

  "NIE NALEŻY ustawiać wyższego próbkowania dla źródła o niższym próbkowaniu."

  Nie wiem ile w tym prawdy, ale odtwarzając muzykę 44khz przy ustawieniu głośników 192khz dla mnie dźwięk jest lepszy niż przy 44khz..

 • piotr piotr (*.neoplus.adsl.tpnet.pl)

  @Reznor - Konfigurowałem jak mogłem - niestety :/. Może jest problem w tym, że mam Win8, a do tego dosyć mocno zmodyfikowany (wycięte trochę komponentów).

 • Reznor Reznor

  @piotr - ASIO4ALL na 100% zadziała na każdym sprzęcie, wystarczy odpowiednia konfiguracja, tak jak napisałem w poradniku.
  AIMP3 ma wbudowany korektor EQ, który można używać.
  Jeśli okazuje się, że posiadając jakieś słuchawki MUSISZ używać EQ, jest to wielka oznaka, że należy wymienić słuchawki...albo rozejrzeć się za jakimiś modami, lub spróbować wykonać jakieś samemu.

 • piotr piotr (*.neoplus.adsl.tpnet.pl)

  Hmm, ja mam problem może nie z dźwiękiem, ale z słuchawkami co jest związane też z tym. Miałem WASAPI normalne w aimp3 (słuchawki moje to SHP2000 - wiem niska półka, ale byłyby ok), gdyby nie to, że domyślnie są za bardzo basowe i "ciemne" (nawet ja to słyszę). Na poprzednich SHP1900 było wszystko ok. Zmieniłem na WASAPI Exclusive i jest trochę lepiej, ale nie mogę korzystać wtedy z korektora na karcie (realtek ALC662 + wzmacniacz TI NE5532), co dodaję znów basu i ciemnej charakterystyki dźwięku moim słuchawkom. Co mogę zrobić (ASIO4ALL u mnie nie działa w ogóle - brak dźwięku

 • Jonasz Zenen Jonasz Zenen (*.internetia.net.pl)

  Jak to jest w przypadku kiedy komputer jest podłączony przez S/PDIF ze wzmacniaczem do kina domowego. Wtedy jak wiadomo działa dekoder i przetworniki w wzmacniaczu. U mnie jak uruchomię jakiś plik audio, radio, to na wzmacniaczu pisze PCM. Jak uruchomię DVD-AUDIO, od razu pojawia się napis 24/96. Jak dvd lub jakiś film z wielokanałowym dźwiękiem, to pokazuje się pięć kanałów i PCM.

 • Boguszek Boguszek (*.pl)

  Bardzo ciekawy artykuł i pomocny u mnie Win 7 64 bit AIMP 3 + WASAPI+Dac Carat Ruby II =Microlab Solo 7c

  kontakt:https://www.facebook.com/megastacja

 • Reznor Reznor

  @Tomasz - Nie mam pojęcia o co może chodzić. Być może ten sprzęt tak już ma albo jakieś niedopracowane sterowniki. U mnie na DACu na USB w foobarze czy to przy ustawieniu 16 czy 24 bit nie ma żadnych trzasków...

 • Tomasz Tomasz (*.pl)

  Artykuł bardzo pomocny, przyjemnie się czyta.

  Mam jednak problem, z którym uporać się nie mogę. Posiadam DAC Nostromo 4H podłączony do laptopa z Win7 64bit do tego foobar2k + WASAPI. Przy zmianie utworów lub przewijaniu słychać głośne trzaski. Kiedy utwór się kończy i samoistnie zaczyna nowy trzasku brak. Dodam, że problem występuje TYLKO i wyłącznie z plikami 16bit/44.1kHz niezależnie co jest ustawione w Windowsie i foobarze. Przy plikach 24/48, 24/96 problemu nie ma w ogóle.

  Testowałem różne odtwarzacze z obsługą WASAPI, KS wszędzie ten sam problem.

  Mam nadzieję, że coś podpowiesz bo męczę się z tym już tydzień i do dnia dzisiejszego nie wpadlem na rozwiązanie a próbowałem już chyba wszystkiego...

  Pozdrawiam serdecznie,
  Tomek

 • Hastaman Hastaman (*.pl)

  Reznor jesteś Wielki!!! działa dziekuje !!!

 • Reznor Reznor

  @Hastaman - Zmień na wersje wcześniejszą - AIMP3 3.55 build 1320. Lub czekaj aż poprawią ten błąd w kolejnych aktualizacjach.

 • Hastaman Hastaman (*.pl)

  Witam mój system to windows 7 mam podlaczonego DACa USB Audinst – HUD-mx1 (karta zintegrowana Realtek HD audio wylaczona) ustawienia DACa to 2 kanalowe, 24 bit , 44100 Hz. w Aimp3 ustawiłem tryb Wasapi Exclusive : Interfejs SPDIF ( Audinst – HUD-mx1) 24 bit, 44100 Hz bufor 50 mb wlaczona logarytmiczna zmiana glosnosci i w tym trybie Aimp3 nie sluchac zadnego dzwieku jak wlacz na tryb Wasapi zwykly działa odtwarzacz normalnie, czy ktoś wie jak roziwazac ten problem, może zmienić jakos sciezke z Interfejs SPDIF na USB?

 • Reznor Reznor

  @marino - Poprzednia wersja poradnika opiewała na ASIO, którego z poczatku używałem jako środowiska do odtwarzania muzyki. Ale na wszystkich kartach z jakimi się spotkałem (Creative, Asus, Integry nowe i stare) było to niewygodne i problematyczne, toteż odpuściłem. ASIO to standard dla profesjonalistów a nie zwykłych wyjadaczy chleba. Jak ktoś chce się męczyć - ani trochę nie bronię. :)
  Przy przetwarzaniu 24 bit (w systemie 32bit przy Wasapi) masz dynamikę rzedu 144 dB (192 dla 32bit). przy 16 bitach masz 96 dB, i jest to wartosc max. Odejmij od tego próg szumu, odejmij od tego szumy własne mikrofonów ktorym było nagrywane nagranie, odejmij inne zakłócenia, weź jeszcze pod uwage dynamike dzisiejszej muzyki. Mozesz obnizyc glosnosc naprawde bardzo duzo, i nie uslyszysz zadnych ubytków. Oczywiscie nie mówię tu o Windows XP. I tak naprawde zarzadzanie bitami zalezy od programu w którym jest odtwarzany plik. 40 bit w teorii, a realnie zaden nie przeskoczy ci itak poziomu 20 bit, nie wspominając już o nagraniach. Pozatym ile osób ma w domach pro sprzet? To jest poradnik dla zwyklych ludzi, jak chce sie ktos bawic w audiovoodoo to prosze bardzo, podalem link do strony ktora mnie zmotywowała do napisania tego miniporadnika, niech sobie poczyta wiecej.
  Wszystko to o czym wspomniales, wiedzialem. I zgadzam się że musialbym w przyszlosci dodac jakies uwagi na temat starych Creative, czyli starszych niz X-Fi, bo na X-Fi mozna bylo zmieniac próbkowanie (nawet jesli tylko w jednym trybie, ale dało się). Dużo osób nadal używa staroci Audigy niestety.

 • marino marino (*.dynamic.chello.pl)

  Marny ten poradnik.
  Z ASIO nie ma problemów - to najwydajniejszy i najpewniejszy system do obsługi dźwięku.Tylko sprzęt musi z ASIO współpracować idealnie.No i soft musi obsługiwać ASIO.
  Co do starszych creative - 48kHz to jedyna częstotliwość na jakiej działają te karty - ustawienie innej=resampling.
  Ustawienie głośności na 50% to debilizm - dlaczego?Pełen bitperfect i najwyższą jakośc uzyskasz wyłącznie wtedy kiedy dźwięk z pliku wyjdzie na przetwornik DA dokładnie w takiej jakości w jakiej jest zapisany - obniżenie (cyfrowe) głośności powoduje obcięcie dynamiki - zapobiega temu przetwarzanie o wyższej rozdzielczości jednak nie eliminuje tego całkowicie - dobre karty (nie konsumenckie) maja miksery z przetwarzaniem 40 bitowym.
  Jeśli karta na 100% powoduje zniekształcenia to jest źle zaprojektowana.
  Tu jest jeszcze kwestia ustawienia 44.1kHz/24 bit dla muzyki - muzyka jak wiadomo jest w jakości 44.1kHz/16bit więc jaki sens ustawiać próbkowanie wyżej?Spójrz kilka zdań wyżej - wiele osób reguluje głośność w programie/systemie - dlatego lepiej ustawić wyższe próbkowanie bo wpływ cyfrowej regulacji na dźwięk będzie wtedy mniejszy.

  ps.w wielu programach korzystanie z ASIO potrafi wykluczyć możliwość regulacji głośności jednak w wielu działa to jak należy.
  Pozostaje kwestia kto gdzie reguluje głośność - ja tylko analogowo na sprzęcie.

  Reznor - "2. w AIMPie - WASAPI :Głośniki(ASUS Xonar D1 Audio) (stwierdziłem że ASIO jest niedopracowane i wolne w AIMPie)"
  to wina karty nie programu, ewentualnie sterowników ASIO jeśli to np. ASIO4All ale kiepskie działanie to wina przede wszystkim karty.
  ASIO nie może byc wolne - ASIO może być nie wydajne - mieć na przykład opóźnienia rzędu 10ms gdzie porządny sprzęt uzyskuje 2ms.Tego w żaden sposób nie sprawdzisz przy odtwarzaniu bo ASIO nie na tym się koncentruje a na opóźnieniu między wygenerowaniem sygnału a jego podaniem na wyjście (z wejść audio czy z syntezatorów).

  Swoją drogą na jakimś forum czytałem że mimo ustawienia ASIO na 2ms taki Asus nie schodzi poniżej 12ms realnie.
  To tragedia

 • Chlusniembousni Chlusniembousni (*.adsl.inetia.pl)

  @Reznor - masz/miałeś Xonara Essence ST ? Jak mogę się skontaktować? Chciałbym zadać trochę pytań

 • Reznor Reznor

  @Sławek - Możesz spróbować takich tricków: przełączyć w ustawieniach Windows na 44,1 / 24 bit, ustawić głośność na 50%, sprawdzic czy napewno nie masz włączonego jakiegos Equalizera czy ulepszacza dźwięku i wyłączyc wszelkie efekty we wlasciwosciach "Głośniki" w windowsie. W sumie na uNostromo powinno byc wszystko ok. Co do Audigy to wiem, że ma bardzo kiepską konwersję do 48 kHz i niewiem nawet czy nie jest czasami zablokowana na tej częstotliwosci. To może być powodem.

 • Sławek Sławek (*.adsl.inetia.pl)

  Tak mam ustawione 44,1 kHz i 16 bit w obu konfiguracjach:
  1. laptop + DAC uNostromo + słuchawki Creative Aurvana Live
  2. komputer stacjonarny + SB audigy + głośniki Creative 5.1

  W każdym przypadku słyszę podbicie tonów wysokich, które powoduje nieprzyjemną barwę wokalu. Equalizer jest wyłączony (w przypadku audigy również w mixerze). Na ASIO czy directSound głoski szeleszczące wydają się bardziej naturalne. Może to tylko subiektywne odczucie, jednak mam wrażenie, że coś mimo wszystko jest nie tak.
  Pozdrawiam

 • Reznor Reznor

  @Sławek - To może być wina karty dźwiękowej. Napewno masz ustawione 44,1 kHz i 16 bit? I jaka to karta?

 • Sławek Sławek (*.adsl.inetia.pl)

  Witaj, mam małe pytanie odnośnie Aimpa i WASAPI Exclusive, otóż mam wrażenie że po wybraniu tego trybu tony wysokie są podbite, najbardziej to słychać przy wokalu (głoski szeleszczące), co daje trochę niemiły efekt. Aimp 3.20 build 1165. Spotkałeś się może z czymś takim? Pozdrawiam.

 • Rafał Rafał (*.rzeszow.vectranet.pl)

  Wspaniały artykuł.
  Bardzo mi pomógł.
  Dziękuję.

 • Reznor Reznor

  @mini - Spróbuj ustawić jeszcze raz urządzenie domyślne odtwarzania w Windowsie.
  Urządzenia odtwarzające -> [karta dzwiekowa z ktorej chcesz sluchac] -> prawy klik -> Ustaw jako urządzenie domyślne.

  Jesli jest ustawione jako domyslne, to powinno dzialac.

 • mini mini (*.dynamic.chello.pl)

  Witam posiadam aimp 3 i mam mały problem co do wasapi exlusive jak u mnie tak i u kolegi w aimp 3 słychac doskonale jakosc dziwku na 100 razy lepsza lecz jest mały p[rpoblem na yt nie mam dzwieku ani w zadnej innej przegladarce tylko na aimp3 a gdy w systemie zmienie ustawienia zezwalaj urzadzeią na całkowita kontrole nad urządzeniem to wasapi exclusive nie dziala juz prosze o pomoc co zrobic tez o kontakt na gg 11528708

 • Reznor Reznor

  @Boplight - W takim razie skoro nie słyszy pan różnicy miedzy jakością na yt a jakością oryginału (u mnie jest to słyszalne odrazu) to cała ta dyskusja w bawienie się ustawieniami nie ma sensu...bo będzie pan słyszał itak dobrze, itak dobrze :D (a może raczej...itak źle, itak źle)
  pozdrawiam.

 • Boplight Boplight

  Nie ma wogóle róznicy. ;-)
  Pański plik zajmuje 29,23 MB i ma 1067 kbps, mój natomiast po ściągnięciu z YouTube 992 kbps.Wszystko było ustawione tak jak Pan napisał i nie zauważyłem żadnej różnicy.
  Teraz powiem Panu ,że klipy wstawiane na YouTube mają różną jakość.Odzwierciedla się to również po przekonwertowaniu danego klipu.Ja mam taki swój sposób - zajmuje on troszeczkę więcej czasu niż ściągnięcie jednej mp-trójki,ale jest opłacalny.
  Mianowicie wpisuję w YouTube nazwę piosenki i zazwyczaj z pierwszej strony pobieram 5-6 klipów,później je konwertuje i sprawdzam który plik ma najlepszą jakość dźwięku.
  Tym sposobem moja cała muzyka na komp. oscyluje właśnie w granicach 1000 kbp/s.

 • Reznor Reznor

  @Boplight - Mam taki eksperyment.
  Proszę poszukać sobie na yt utworu Biffy Clyro - That Golden Rule. I zrobić to samo co pan robił zawsze zapisując na dysk we flac, potem wstawic to na playliste do AIMPa i odtworzyc.

  A po odsluchaniu (i ustawieniu wszystkiego na prawidłowe 44,1 kHz w opcjach tak jak pisalem za pierwszym razem) prosze sobie pobrać oryginał z płyty: http://minus.com/lzzO7lMnwrAso
  (pod spodem link Download (29.2 MB))
  I porównać jakość.

 • Reznor Reznor

  @Boplight - Najprosciej mówiąc - im więcej konwersji tym gorsza jakość.
  Chyba że konwersja następuje do FLAC w identycznej czestotliwosci co plik oryginalny, to wtedy jakość się nie zmienia.
  Na yt są pliki w formacie AAC o jakosci ok 110 - 150 kb/s w czestotliwosci 44,1 kHz, wiec bezsensowna jest wogóle jakakolwiek konwersja ich, wystarczy wyciągnięcie oryginalnego pliku AAC z klipu. Konwertując do FLAC zachowamy jakość z oryginalnego AAC, jednak jego wielkosc sie zwiekszy prawie dziesieciokrotnie :) strata czasu i miejsca. Dodatkowo konwersja do wyzszego próbkowania tylko pogorszy jakość.
  I zrobi dodatkowe kłopoty, ponieważ konieczna będzie ciagla zmiana czestotliwosci probkowania tak w karcie jak i w windowsie. Wiec skoro ogromna wiekszosc plikow jest zapisana w 44,1 kHz to nie ma sensu sobie jeszcze dodatkowo utrudniać życia, zwłaszcza przeciez że to pogorszy jedynie jakość.

  Jak już mówiłem wyżej, taki FLAC z yt nie jest takim FLACiem jaki otrzymamy po konwersji z oryginalnej płyty, ani nawet w połowie nie dorównuje 320 kb/s mp3 po konwersji z oryginalnej płyty. Jest tak naprawde jedynie oryginalnym plikiem AAC w jakosci 110-150 kb/s zachowanym w innym (większym) formacie. Nie można tego wogóle porównywać ze sobą, zupełnie odmienne bieguny.. :)

 • Boplight Boplight

  Dzięki wielkie za odpowiedź.Co do pobierania muzyki z yoyube to pobieram klip poprzez program "aTube Catcher" w oryginalnej jakości,natomiast później konwertuję go do formatu FLAC 48 kHZ poprzez program DVDVideoSoft Free Studio (jest to ,że tak powiem cały kombajn z programami do obróbki muzyki,filmów...).Kiedyś pobierałem tylko przez "aTube Catcher" i odrazu konwertowałem klip przez ten program do FLAC-a tylko była to jakość 44,1 kHZ więc nastawiony z myślą o lepszej jakości znalazłem właśnie tego "kombajna" który konwertuje do 48 kHZ.
  Powiem tak ,że słuchając takiej muzyki ściąganej z Youtube w formacie FLAC naprawdę czuć tę różnicę w porównaniu do 320kbp/s.
  Wiem iż nie jest to typowy FLAC - taki który jest odrazu zgrany z płytki CD ale lepsze to niż 320 kbp/s ,dobrze rozumuję ?
  Tylko tu znowu pytanie czy wg Pana jest słyszalna różnica we FLAC-u 44,1 vs 48 kHZ ?
  I na koniec,jeżeli mam zapisane utwory w jakości 48 kHZ to czy w "panelu sterowania", następnie "sprzęt i dźwięk", następnie "dźwięk", nastepnie "głosniki", następnie "zaawansowane" ustawiać 24 bity 48 kHZ ? I czy w przypadku sterowników karty dźwiekowej również sample rate 48 kHZ ?

 • Reznor Reznor

  @Boplight - Dziekuję :) Artykuł musze jeszcze poprawić aby był bardziej czytelny.
  Na wstepie pragne zauważyć że na youtubie jest bardzo kiepska jakość muzyki jak i formatu w którym jest zapisana, nawet na najlepszej jakości. Dodatkowo jeszcze konwersja do 48 kHz (zamiast 44,1) tym bardziej ją zmniejszy.
  Jesli natomiast mówimy o słuchaniu w normalnym trybie używania komputera, oraz jakości Audio-CD czy zripowanych w ten sposób mp3, to najlepsze ustawienia:
  1. w sterowniku karty dźwiękowej - 44,1 kHz
  2. w AIMPie - WASAPI :Głośniki(ASUS Xonar D1 Audio) (stwierdziłem że ASIO jest niedopracowane i wolne w AIMPie)
  3. w "panelu sterowania", następnie "sprzęt i dźwięk", następnie "dźwięk", nastepnie "głosniki", następnie "zaawansowane" - 44,1 kHz i 24 bit.
  4. Rozmiar bufora w AIMPie mozna ustawic w zaleznosci od potrzeb. Lepszy dzwiek osiągnie się teoretycznie im wyższy bufor (przynajmniej tak by twierdzili audiofile) poniewaz AIMP nie bedzie musial wczytywac utworu porcjami, lecz bedzie miał go całego w pamięci.

  Jeszcze uwaga co do punktu 3. - jesli sluchamy utworu ktory jest w 48 kHz, to nalezy to odpowiednio wtedy zmienic. Natomiast przeważająca większosc całego materiału w internecie, tak na youtube, jak i w naturze jest zapisana w 44,1 kHz (oprócz np. filmów dvd), dlatego tego formatu radziłbym używać.

 • Boplight Boplight

  Witam.Bardzo fajny artykuł.Mam do Pana takie pytanie - posiadam kartę dźwiękową Asus Xonar D1,głośniki natomiast to Logitech Z-623,a dźwięk odtwarzam poprzez program AIMP 3.10.1072,więc chciałbym zapytać jakie ustawienia byłyby dla mnie najlepsze?
  Chodzi mi tu głównie o to jaki Sample Rate ustawić w sterowniku karty dźwiękowej - 44,1 - 48 - 96 a może 192KHz ? Jakie urządzenie w opcjach Aimpa ? Czy lepiej by było to ASIO : Xonar D1 ASIO czy może WASAPI :Głośniki(ASUS Xonar D1 Audio) ?
  Z kolei jeżeli lepsze ustawienie w Aimpie byłoby ASIO to jaki Sample Rate wtedy ustawić ? Jeżeli chodzi o rozmiar bufora mam ustawiony na 5 MB - czy jest to prawidłowa wartość ? Jeszcze na koniec ostatnie pytanie.Mój system to Windows 7.
  Jeżeli wchodzimy do "panelu sterowania",następnie "sprzęt i dźwięk", następnie "dźwięk" ,nastepnie "głosniki",następnie "zaawansowane" to jaki tam format ustawić najlepiej 16 czy 24-bitowy i jaką ilość Hz ?
  Muzyki słucham w formacie FLAC - ściągam z YouTube najlepszą jakość i konwertuję na FLAC 48kHZ .
  Jeżeli to możliwe bardzo bym prosił o odpowiedź ,ponieważ już troszkę się męczę aby jak najlepszą jakość dźwięku ustawić.
  Pozdrawiam

 • andrzej andrzej (*.neoplus.adsl.tpnet.pl)

  Dzięki wielkie za szybką odpowiedź. Zacząłem korzystać z Aimp3, jak narazie wszystko jest ok, sterowanie poziomem dźwięku również działa. Pozdrawiam i dziękuje za pomoc.

 • Reznor Reznor

  Dziwne. Dzieki za zwrocenie na to uwagi. Szczerze mowiac nie wiedzialem ze tak jest. Ja bym polecal jednak AIMP3, bo wtyczka do Winampa nie jest dopracowana, i dlatego regulacja głośności nie działa w nim... ASIO to sterowanie bezpośrednio kartą dźwiękową, a że Winamp nie obsługuje czegoś takiego, działa jedynie z windowsowymi Directsound i WaveOut, to regulacja głośności nic nie da. Za to w AIMP3 reguluje sie to normalnie w programie :)

Dodaj komentarz

Dodajesz komentarz anonimowo. Zaloguj się.

Dodajesz komentarz anonimowo. Aby komentować pod własnym pseudonimem włącz profil publiczny w ustawieniach.

Autor:
Treść:

Aby przesłać formularz, musisz mieć włączony w przeglądarce Javascript. Jeżeli nie masz, przepisz wspak tekst 2lvab7qn6g:

Wykop

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright – 1999-2012 INTERIA.PL , wszystkie prawa zastrzeżone.