Ostatnio: 30.01.2014

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Witam. Garść ciekawostek historycznych (na które natknąłem się ostatnimi czasy w różnej maści publikacjach z branży).

Dziwy, które zwróciły moją uwagę, zaśmiecające mój umysł. Być może niektóre oklepane, ale czemu nie?


* Zastanawiałem kiedyś się jak to było z tym glejtem danym Husowi przez cesarza Zygmunta. -Otóż glejt obiecywał bezpieczny przyjazd na sobór, nie dawał gwarancji bezpiecznego powrotu...

* Rollon ( wódz Normanów) był na tyle pysznym i dumnym ze swej pozycji wolnego człowieka wojownikiem, że do ucałowania stóp Karola Prostaka oddelegował jednego ze swych ludzi, ten równie pyszny nie schylił się, a podniósł nogę króla-suzerena co spowodowało jego upadek na plecy- komiczna musiała to być scena.

*opowieść o tym że Maria Antonina usłyszawszy, iż poddani nie mają chleba kazała im jeść ciastka jest stara i jak to anegdota nieprawdziwa, już odnośnie do żony Ludwika XIV opowiadano podobną historię

*Nowy Testament w oryginale wcale nie precyzował, iżby Józef był cieślą, został tam nazwany po prostu rzemieślnikiem.

*Sobór Trydencki miał się początkowo odbyć w Mantui, ale szalejąca tam zaraza przeszkodziła temu, sobór zaś w Nicei zaplanowano zwołać w Ankarze

*Edward III zakazał poddanym uprawiania jakiegokolwiek sportu poza łucznictwem- wszystko na potrzeby wojenne.

*Na początku XVIII w postęp technologiczny w tkactwie wzrósł tak niewspółmiernie do rozwoju przędzalnictwa, że potrzeba było 40 osób produkujących przędzę ludzi, aby dostarczyć jej dla jednego tkacza. Dlatego też w W. Brytanii nakładano obowiązki przędzenia na więźniów, sieroty w domach dziecka, czy dzieci w domach poprawczych

* do 1971 w Anglii obowiązywał system monetarny pochodzący ze średniowiecza, Funt dzielący się na 20 szylingów, 240 pensów.

*Gilotyna nie byłą wynalazkiem francuskiego lekarza, jej prototyp w postaci zaostrzonej deski pochodzi z XIV w.

*pierwszy raz akademię krakowską nazwano Uniwersytetem Jagielońskim w 1818 r.

*w całej niemal heraldyce ukoronowanie orła oznaczało uszczerbek herbowy- podległość komuś, u nas tradycja historyczna wprowadziła coś zgoła odmiennego.

*nasze barwy narodowe są przedstawieniem herbu- górna jest barwą godła, dolna tłem tarczy herbowej.

*nazwanie "godłem": orła białego w tarczy herbowej czyli krótko mówiąc tego co widzimy w urzędach i szkołach jest błędne, jest to herb, ten nieprawidłowy zapis wszedł do konstytucji,,,

*średniowieczni rycerze kochali się stroić i wyróżniać, malowali sobie herby itp. na... zębach procederu tego zabraniała reguła Templariuszy

*Dania jest w średniowiecznych źródłach bardzo często określana jako Dacja...

*Napoleon robił okropne błędy ortograficzne pisząc po francusku.

*w średniowieczu obowiązywało prawo zatrzymania towarów przez właściciela ziemi na, którą spadły z karawany kupieckiej. Już chyba wiemy czemu mało komu zależało wówczas na dobrym stanie dróg.

*Iwan Groźny uwielbiał pozorować własną śmierć, aby sprawdzić kto się najbardziej z niej ucieszy, wiadomo co się działo ze szczęśliwcami.

*Cesarz Bazyli pojmał w bitwie 14 tyś Bułgarów, kazał ich oślepić, tylko co setnemu pozostawiając jedno oko, aby mógł doprowadzić towarzyszy do domu. Bułgarski władca umarł ze zgryzoty zobaczywszy swoją armię ślepców.

*Krum (wódz bułgarski) tez miał gest: po bitwie pod Wirbicą zrobił sobie z czaszki Nicefora (basileusa bizantyjskiego) puchar, którym wznosił toasty ze swoją świtą.

*Richelieu więził naszego Jana Kazimierza we Francji pod zarzutem szpiegostwa.

*Ciekawą myśl geopolityczną przedstawiało stronnictwo hetmańskie (Rzewuski, Branicki). Poglądy na bezpieczeństwo RON ograniczały się do "przenaiwnej" konstatacji, mówiącej : jeżeli RON nikogo nie zaatakuję to nikt nie zaatakuje RON. Następnie geniusz dedukcji kazał im stwierdzić, że jedynie brak wojska daje Rzeczypospolitej bezpieczeństwo, ponieważ przekonuje państwa ościenne o pokojowych zamiarach Polski.

Troszkę podobieństwa widzimy po drugiej stronie w tzw. Familii wierzono, że Rosja nie zagraża terytorialnej spoistości RP ponieważ jest duża (sic!) i nie potrzebuje terytorium.

*Podobno pierwszy raz zjawisko nadprodukcji nastąpiło w Anglii podczas blokady kontynentalnej.

*Radbod król Fryzów, na działalność misyjną św. Wilibrorda miał odmówić z uwagi na fakt, że w niebie przebywałby wraz ze swoimi wrogami, a tymczasem jego przodkowie byliby wówczas w piekle jako poganie.

*Henryk Pobożny posiadał 6 palców u lewej stopy. Dzięki temu jego żona Anna rozpoznała zwłoki księcia na pobojowisku legnickim.

*Laurens Janszoon Coster prawdopodobnie wynalazł sposób drukowania, który wiążemy z postacią Gutenberga. Ten ostatni być może popełnił świadomy plagiat.

*Ludwik XVII (syn ściętego króla) został oddany do szewca dla wychowania obywatelskiego.

* W bastylii podczas szturmu 14 lipca było więzionych 5 osób w tym kilku fałszerzy i jeden mężczyzna, uzależniony bodajże od hazardu przetrzymywany tam na prośbę ojca. Zdobywcy (jakieś 900 osób zostali obdarowani specjalnymi frakami i dyplomami od nowych władz)

*Klucze od bastylii przesłano ojcu założycielowi USA- Jerzemu Waszyngtonowi

*jedynym alkoholem, który mogą pić muzułmanie jest kumys

* Stanisław Koniecpolski zmarł z powodu nadmiernego zażycia konfortaminy (środka podniecającego), który spożywał z powodu młodej żony.

*Na liście honorowych mieszkańców Wrocławia nadal figuruje m.in Adolf Hitler

*Tenże był zgłoszony do przedwojennej pokojowej nagrody Nobla

*Giacomo Casanova podczas pobytu w Polsce, o mało nie zabił w pojedynku F. K. Branickiego.

*Prochy I Samozwańca Rosjanie wystrzelili z armaty w kierunku RP.

*Jeszcze pod koniec XIX wieku w Anglii obowiązywało prawo nakazujące ograniczenie prędkości automobilów do 4 km/h tak, aby biegnący przed nimi z latarnią człowiek mógł oznajmiać nadjeżdżające niebezpieczeństwo

*XIX wieczne feministki były o wiele bardziej zaangażowane od dzisiejszych. Jedna pocięła obraz Wenus w National Gallery, inna rzuciła się pod koła zaprzęgu wiozącego premiera GB oczywiście zginęła.

*Kat wykonujący wyrok ścięcia na zabójczyni Marata Charlotte do Corday pozwolił sobie spoliczkować na oczach wszystkich odciętą głowę skazanej, publiczność była zniesmaczona.

*W Niemczech pod koniec XV w. urządzano ciekawą zabawę zamykano kilku ślepych żebraków w klatce z kotem, dawano im kije, którymi mieli pozbawić go życia, oczywiście sami byli najbardziej poszkodowani ku uciesze gawiedzi.

*Otyły Henryk VIII posiadał wymyślną maszynę umożliwiającą mu dosiadanie konie.

*Anglicy założyli AC Milan.

Wykop

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright – 1999-2017 INTERIA.PL , wszystkie prawa zastrzeżone.