Ostatnio: 18.03.2018

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Pierwszym seryjnie produkowanym przenośnym odtwarzaczem MP3 był MPMan F10.

Po raz pierwszy pokazano go w marcu 1998 na targach CeBIT, więc mówimy o całkiem świeżej historii, a produkowała go firma SaeHan Information Systems z Korei Południowej.

f10Rozmiarami przypominał ówczesne walkmany (91x70x16,5 mm), a wyposażony był w 32 MB pamięci. W rozszerzonej wersji mogło to być też 64 MB. Co ciekawe, żeby rozszerzyć pamięć modelu podstawowego, należało wysłać go do producenta. Na ile minut muzyki to starczało, każdy może sobie dopowiedzieć, ale wtedy wydawało się to optymalną ilością. Ciekawostką niech będzie, że dane kopiowało się przez powolny port równoległy komputera (taki jak dla starych drukarek), a nie USB. Ogólnie tragedia, ale przy 32-64 MB można było przeżyć.

Sprzęt zadebiutował w sklepach w USA ceną 250$ (nieco później obniżoną do 200$), a kiedy rok później trafił do Polski, trzeba było wyłożyć ponad 1200 zł - ta tendencja cenowa jeśli chodzi o sprzęt, jak wiemy została nam do dziś. Do ceny można doliczyć 69$ + koszt przesyłki, jeśli zdecydowaliśmy się na rozszerzenie pamięci do 64 MB.

Na pewno na początku wyszły dwie wersje kolorystyczne - czarna i srebrna, ale prawdopodobnie uzupełniono je o kolorowe.

mpmanf10 thumb 500x325MPMan F10 nie zawojował rynku, czy to ze względu na cenę, czy jednak dość małą funkcjonalność.

Jeden z szefów ukochanej przez wszystkich RIAA powiedział nawet, że ten sprzęt nie może się przydać do niczego, poza odtwarzaniem utworów ukradzionych firmom wydawniczym. Później ten sam hipokryta mówił, że to unikalne urządzenie, jakiego do tej pory na rynku jeszcze nie było. Dziś pewnie pluje sobie w brodę, że to nie oni wpadli na pomysł otwarcia czegoś na kształt iTunes...

Firma SaeHan wypuściła też na rynek model F20, który obsługiwał karty pamięci Smart Media do 128 MB i w odróżnieniu do F10 działał na bateryjce AA, zamiast wbudowanego akumulatorka.


Dziękuję za uwagę,

Altar :)

Na podstawie różnych stron internetowych, Wikipedii oraz pamięci własnej, niekoniecznie 32 megabajtowej ;)

Wykop

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright – 1999-2017 INTERIA.PL , wszystkie prawa zastrzeżone.