Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Grzbiet, który kończy północno – zachodnią grań Ciemniaka w Tatrach Zachodnich , zwie się Adamica. Górale wołają na niego Jadamica. Jego obszar jest całkowicie zalesiony. Właśnie grzbietem Adamicy prowadzi leśna droga z polany Zahardziska do polany Upłaz. Tędy także wiedzie popularny szlak turystyczny z Doliny Kościeliskiej na Czerwone Wierchy. Adamica opada od wierzchołka Upłaziańskiego Wierszyka w Kierunku Kościeliskiego Potoku i Miętusiego Potoku. Upłaziański Wierszyk to niewielkie wzniesienie w grzbiecie Adamicy, które jest także całkowicie zalesione. Północno – wschodnie stoki opadają do Krowiego Żlebu i do Doliny Miętusiej. Przez Adamicę wiedzie czerwony szlak, który bierze swój początek na Cudakowej Polanie, i właśnie stąd rozpoczniemy naszą, narazie wirtualną, wyprawę.

Cudakowa Polana jest polaną reglową, niwielkich rozmiarów, która usytuowana jest na wysokości 952 metry n p m. Droga przebiega przez środek polany, zaś wschodnim skrajem płynie potok Kościeliski. Część polany zarosła lasem, Zadnia Kopa wznosi się po zachodniej stronie. Jest to jeden z trzech szczytów Kościeliskich Kopek, czyli wzniesień, które leżą w paśmie reglowym pomiędzy Doliną Lejową a Doliną Kościeliską w Tatrach Zachodnich. Od strony zachodniej jest podcięta urwiskiem Świńskiej Turni. Las, który niegdyś porastał południowe zbocze został zdewastowany przez huragan. Niestety, Zadnią Kopkę można podziwiać z daleszej perspektywy, na przykład z Przysłopu Kominiarskiego, bowiem przez omawiane wzniesienie nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Polana Stare Kościeliska znajduje się zaraz za Cudakową Polaną. Przez Stare Kościeliska prowadzi gościniec, którym wędruje się pieszo ok. pół godziny drogi z osiedla Kiry.

Prócz szlaku oznaczonego kolorem czerwonym, przez Polanę Cudakową wiedzie jeszcze szlak zielony, którym dotrzemy dnem Doliny Kościeliskiej do schroniska na Hali Ornak, zaś od mostku dnem tejże doliny, odchodzi czarny szlak przez Przysłop Kominiarski, który prowadzi na Niżnią Kominiarską Polanę aż do Doliny Chochołowskiej. My jednak podążymy czerwonym szlakiem ( odchodzącym przed mostkiem w lewo ) z Polany Cudakowej, przez wspomnianą Adamicę, Polanę Upłaz, Chudą Przełączkę aż na Ciemniak i dalej. By dotrzeć z Polany na Ciemniak potrzebne nam będzie na tenże cel ok. 3,5 godziny. Polana Upłaz, przez którą przyjdzie nam podążyć usytuowana jest powyżej zalesionego grzbietu Adamicy. Jest to polana śródleśna, która leży na pochyłym stoku. Zaś ów stok odziela dwie doliny : Kościeliską i Miętusią.

Południowa część Polany Upłaz opada do Żlebu pod Wysranki. Jest to duży żleb znajdujący się po wschodniej stronie Doliny Kościeliskiej. Próbowano kilkakrotnie zmienić nieco niesmaczną, nazwę żlebu, jednak bezskutecznie. Niejednego z pewnością dręczy pytanie, skąd takie niefortunne określenie tegoż rejonu tatrzańskiego? Otóż, na przełomie XVIII i XIX wieku na Starych Kościeliskach działały huty metali, znajdowały się tu więc domki robotników, które to domki nie posiadały kanalzacji jaką my dziś dysponujemy. W związku z tym, u wylotu żlebu znajdowały się miejsca służące za WC, stąd oczywisty wniosek, dlaczego żleb nazywa się tak, a nie inaczej. Zostawiając jednak Żleb pod Wysranki i Polanę Upłaz wędrujemy dalej czerwonym szlakiem. Ciemniak niekoniecznie musi być końcem całej tej wyprawy. Zawsze można grzbietem Czerwonych Wierchów powędrować dalej, jednak ten wariant wycieczki niektórzy zostawiają sobie na drugi raz.

Wykop

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright – 1999-2017 INTERIA.PL , wszystkie prawa zastrzeżone.