Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

U źródeł Państwa Islamskiego

Czy Państwo Islamskie (IS) jest tym, za co się podaje, czy pretenduje do zostania imperium? Oto historia jego powstania w Iraku i Syrii, począwszy od rządów europejskich kolonializatorów i wojen w zatoce.

Państwo Islamskie wykrystalizowało się jako nowy gracz na środkowym wschodzie i znalazło się w centrum uwagi po jego formalnym powstaniu 29 czerwca 2014 roku. Zawdzięcza ją głównie swojemu sposobowi działania (ścinaniu przedstawicieli zachodu odzianych jak więźniowie z Guantanamo), równie obfitującej w przemoc retoryce, podważeniu granic ustalonych umową umową Sykes-Picot z 2016 oraz konfrontacji z koalicją zachodnią, która rozpoczęła bombardowania w Iraku we wrześniu 2014 roku. Media błyskawicznie przedstawiły IS jako nowego protagonistę, który zdefiniuje na nowo i całościowo lokalny, a nawet regionalny porządek polityczny. Istnieją różne punkty, od których zacząć można analizy tego, w kategoria politycznych, względnie wyjątkowego zjawiska. Tutaj skupimy się na zbadaniu znaczenia nazwy Państwa Islamskiego oraz zrozumieniu jak ciąg rozłamów w Iraku i Syrii doprowadził do powstania tej formy rządów.

Pojawienie się al-dawla al-islāmiyya fî-l-`irāq, a potem zmiana nazwy na al-dawla al-islāmiyya fī-l-`irāq wa-l-shām, zaś ostatnio na al-dawla al-islāmiyya, pozwala dopatrywać się w samoidentyfikacji grupy przekonania o stanowienu państwa (dawla). Powstanie tej grupy związane jest z redrawing of the borders or contours of state power that followed the Arab revolutions.

http://www.booksandideas.net/The-Origins-of-the-Islamic-State.html

Wykop

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright – 1999-2017 INTERIA.PL , wszystkie prawa zastrzeżone.