Ostatnio: 03.05.2018

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Robot Mobilny Pola Walki - Robokis-II

Robokis-II to dzieło naukowców z Instytutu Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej wykonane we współpracy z łódzkimi spółkami Prexer, Sochor oraz GreenPoint. Jego pierwsza wersja powstała przy udziale firmy Prexer w latach 2008 - 2011 w ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą "Autonomiczny robot pola walki przeznaczony do zadań zwiadu i wykrywania min".

Przy tworzeniu udoskonalonej wersji pojazdu wykorzystano doświadczenie zdobyte przy pierwszym projekcie, doświadczenie z eksploatacji innych konstrukcji tego typu oraz wiedzę żołnierzy Wojska Polskiego służących m.in. w Iraku i Afganistanie.

Do tej pory powstały dwa prototypy oraz jeden egzemplarz pierwszej wersji.

346498

Pierwsza wersja pojazdu wykonana w latach 2008 - 2011. Autor: Daniel Siwak

Jest to pojazd autonomiczny, który składa się z sześciokołowej platformy z niezależnymi napędami elektrycznymi na niezależnym zawieszeniu wszystkich kół, a także elementów sterowania i wykonawczych.

Robokis-II wyposażony jest w autonomiczny układ sterowania, który umożliwia wykonywanie zadań bez komunikacji z zewnętrznym układem kontroli i sterowania. Układ sterowania pozwala na wykrywanie i omijanie przeszkód. Zamontowany na pojeździe system nawigacji GPS, razem z danymi pochodzącymi ze skanera laserowego, pozwala na tworzenie mapy terenu znajdującego się wokół pojazdu w czasie rzeczywistym.

Wszystkie technologie z zakresu informatyki i automatyki zostały wykonane w PolscePrezentacja Robokisa-II

Robot waży 72 kg i osiąga prędkość 8,6 km/h. Czas pracy jego akumulatorów dochodzi do 6 godzin, a ich wymiana zajmuje 5 minut.

Ramię robota posiada udźwig na maksymalnym wysięgu 4,5 kg. Na jego szczycie zamontowano głowicę z kamerą światła dziennego, noktowizyjną i termowizyjną, którą można wymienić na inne elementy.

Robot może by wyposażony w takie elementy jak chwytak, reflektor, głowica optoelektroniczna.

Może być wykorzystany m.in. jako urządzenie rozpoznawcze, pojazd patrolowy, pojazd inżynieryjny.

Twórcy planują rozwijać konstrukcję m.in. poprzez umożliwienie komunikacji pomiędzy Robokisem-II, a innymi typami robotów lub nawet bezzałogowymi aparatami latającymi.


Na podstawie:

Tomasz Kwasek, Robot Mobilny Pola Walki Robokis-II, Nowa Technika Wojskowa, 11/2013, s. 66-68

A.S.

Dodaj komentarz

Dodajesz komentarz anonimowo. Zaloguj się.

Dodajesz komentarz anonimowo. Aby komentować pod własnym pseudonimem włącz profil publiczny w ustawieniach.

Autor:
Treść:

Aby przesłać formularz, musisz mieć włączony w przeglądarce Javascript. Jeżeli nie masz, przepisz wspak tekst gqlx7r3w9r:

Wykop

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.