Ostatnio: 16.01.2014

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych
voyager1 edge universe

Misja Voyagerów od dekad rozpala wyobraźnię ludzi. Wystrzelone w 1977 roku, dzięki korzystnemu układowi planet, sondy zdołały zrobić zdjęcia planetom gazowym i zmierzają ku granicy naszego układu słonecznego (a Voyager 1 już ją najprawdopodobniej przekroczył).

1. Złota Płyta - oba Voyagery mają na pokładzie złote płyty, na których jest nagrane pozdrowienie w 60 językach, próbki muzyki oraz dźwięków. Zawierają też dodatkowe informacje, które można przekształcić w diagramy i obrazy. Zawartość złotych płyt możecie zobaczyć tutaj.

The Sound of Earth 1977 012
voyager golden record message aliens
NASA Employee Displays Go 011

Tutaj John Casani (menadżer projektów Voyager, Galileo oraz Cassini) prezentuje złotą płytę, za nim sonda Voyager.

2. Titan wynosi Voyagera 1 na orbitę. Ciekawostką jest, że Voyager 2 poleciał jako pierwszy, jednak został wyprzedzony przez Voyagera 1 zanim ten osiągnął orbitę Jowisza. W 1998 roku Voyager 1 wyprzedził sondę Pioneer 10 i został najdalszym obiektem rąk ludzkich w kosmosie.

Launch of Voyager 1 space 0083. Na poniższym zdjęciu ukazuje się atmosfera Jowisza ze słynną Wielką Czerwoną Plamą (oraz mniej znanym Wielkim Białym Owalem), czyli gigantycznymi antycyklonami. I choć w ciągu ostatnich stu Wielka Czerwona Plama zmniejszyła się o połowę, to nadal zmieściłyby się tam trzy Ziemie.

Crystal clear images of J 001
voyager jupiter great red spot
jupiter voyager photos

Jowisz posiada pierścienie! To odkrycie Voyagerów zaskoczyło wiele osób.

The rings of Jupiter phot 0104. Księżyc Jowisza - Io - okazał się być najbardziej geologicznie aktywnym ciałem w naszym układzie słonecznym. Gdyby Io był jedynym księżycem Jowisza nic by się nie działo, krążył by po orbicie tak, jak nasz Księżyc. Jednak oddziaływanie innych księżyców powoduje, że ich orbity nie są kołowe, a zatem Jowisz przyciąga Io raz silniej, raz słabiej. To właśnie te zmiany orbity powodują wzmożoną aktywność księżyca.

Close up view of Io one o 0025. Kolejny księżyc Jowisza - Europa. I najbardziej intrygujący ze wszystkich. Posiada większe zasoby wody niż Ziemia, a pod lodową skorupą zapewne kryje się ocean. Czy istnieje tam życie? Być może odpowie na to pytanie jedna z sond - NASA oraz ESA planują wspólną misję kilku sond na księżyce Jowisza (link), a co jakiś czas powstają też projekty osobnych misji na samą Europę.

Europa one of the moons o 0036. Saturn to najbardziej charakterystyczna planeta naszego układu słonecznego - a zawdzięcza to swoim pierścieniom. Choć posiada je każda planeta gazowa, to pierścienie Saturna są najbardziej okazałe.

Saturns rings before Voya 004
Image of Saturns rings ta 009

Saturn z trzema księżycami - Tetydą, Dione oraz Rea:

saturn tethys dione rhea7. Miranda - przedziwny księżyc przedziwnej planety - Urana. Voyager 2 minął ją w odległości zaledwie 29000 km, dzięki czemu wyraźnie widać jak złożoną ma ona strukturę. Na zdjęciu wyraźnie widać ślad po uderzeniu przez jakiś inny, masywny obiekt.

One of five main Uranian 0058. Neptun - oto prawdziwie błękitna planeta, ostatnia w naszym układzie. Zachodzą tam jedne z najgwałtowniejszych procesów atmosferycznych - cyklony porównywalne z Wielką Czerwoną Plamą, wiatry wiejące z prędkościami dochącymi do 600 m/s. Nie wiemy o nim wiele - wszelkie informacje o nim pochodzą z sondy Voyager 2 oraz obserwacji teleskopowych.

Neptune Glows a Brilliant 0069. Pale Blue Dot - Jasnoniebieska Kropka. Zdjęcie wykonane w 1990 roku przez sondę Voyager 1, z odległości ponad 6 miliardów kilometrów, zaraz po przekroczeniu granicy Układu Słonecznego. Zdjęcie wykonano dzięki usilnym staraniom i prośbom amerykańskiego astronoma Carla Sagana. Cztery lata później tak nazwał swoja książkę - Pale Blue Dot, której fragment możemy tu usłyszeć. Przyznam, że jest to jedna z rzeczy, która wywarła na mnie największe wrażenie w życiu. Ten krótki fragment każdy powinien zobaczyć oraz usłyszeć:

Zdjęcie w maksymalnej rozdzielczości

pale blue dot sagan

Carl Sagan opowiadający o powstaniu zdjęcia:

A tutaj ostatnie spojrzenie na nasz Układ Słoneczny:

The Voyager family portra 007_____________________

Na podstawie:

Wikipedia

http://www.nasa.gov/centers/jpl/missions/voyager.html (strona domowa misji Voyager)

http://www.guardian.co.uk/science/gallery/2012/oct/20/voyager-mission-nasa-space-pictures

http://www.space.com/11944-nasa-photos-voyager-spacecraft-grand-tour.html

Wykop

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Copyright – 1999-2017 INTERIA.PL , wszystkie prawa zastrzeżone.