Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Lekcja I: Podstawowe informacje o zaklęciu

CO TO JEST ZAKLĘCIE?

Słowo "zaklęcie" wywodzi się z języka łacińskiego, a konkretnie ze słowa "cantamen", które oznacza zaczarowanie lub po prostu czar (ale też śpiew, pieśń, poemat i wróżbę). Jest to ustalona, niezmienna formuła słowna, której przypisuje się magiczną moc.

W naszym świecie zaklęcia istnieją od wieków. Używamy ich do osiągnięcia swych celów, od zaklęć zemsty, zaklęć miłosnych, zwycięstwo w walce, aż po czary związane z urodzajem w gospodarstwie. Ich lista wciąż rośnie, gdyż sporządzane są coraz to nowe formuły słowne o magicznej mocy. Niektóre z zaklęć poddaje się też procesowi "ewolucji językowej".

Moc sprawcza słowa – w wierzeniach ludów starożytnych miała wielkie znaczenie. Wierzono, że słowo wypowiadane w kierunku drugiej osoby, a szczególnie to złe ma moc sprawczą, więc to co się mówi potem się dzieje.

RZUCANIE ZAKLĘĆ

Należy pamiętać, że rzucanie zaklęć to bardzo trudna sztuka, ponieważ wymaga mocnego skupienia się na przedmiocie/istocie żywej i odpowiedniego ruchu różdżką. Dźwięk artykułowanych słów ma również ogromne znaczenie, tak samo, jaki nastawienie psychiczne. Tylko połączone elementy w jedną całość, mogą dać pożądane efekty. Jednak należy zachowywać daleko posuniętą ostrożność w posługiwaniu się słowem. Jego moc jest większa niż powszechnie się sądzi. Złe rzucenie czaru może mieć poważne skutki na danym przedmiocie/istocie żywej lub na samym wykonawcy, który nieudolnie rzucił zaklęcie (w kilku przypadkach zakończyło się to śmiercią).

Co wpływa na poprawność zaklęcia?

Zasada pierwsza: każde zaklęcia trzeba wypowiadać z mocą, zdecydowanie i dobitnie. Nietrudno się domyślić, iż ledwo słyszalne i niechętne mruknięcie pod nosem przyniesie dużo mizerniejsze efekty, niż głośne zawołanie zaklęcia. Przed wypowiedzeniem zaklęcia trzeba się zatem mocno skupić i na nim skoncentrować.

Inną ważną zasadą, o której nie wolno zapomnieć, jest to, aby wyraźnie i zrozumiale mówić zaklęcie. Na pewno nie wyjdzie nam zaklęcie, przy którego rzucaniu sami nie jesteśmy pewni, czy mówimy "Lumos" czy też "Ferula". Różdżka nie będzie się za nas domyślać, co naprawdę chcemy powiedzieć, i skutek może być bardzo kiepski.

Oprócz tego warto zawsze zwrócić uwagę na akcent. Zaklęcie źle wypowiedziane pod tym względem nigdy nie będzie równie dobre i skuteczne, jak to rzucone z akcentem położonym na odpowiednią sylabę. Jeśli nie mamy wprawy w rzucaniu danego uroku, to może się zdarzyć, że przez źle położony akcent zaklęcie w ogóle nie zadziała.

Kolejna ważna rzecz to ruch różdżką. Każde zaklęcie wymaga innego typu gestu wykonanego różdżką np. zaklęcie lewitacji ”Wingardium Leviosa” poprzedza obrót różdżką i wskazanie celu.

DZIAŁANIE ZAKLĘCIA

Zaklęcie może działać w przeróżny sposób, wszystko zależy od intencji rzucającego. Czasami zdarza się, że zaklęcie nie działa w dany sposób jak chce tego rzucający co jest kwestią na inne rozważania. Istnieją zaklęcia na każdą okazję. Mają one swój wpływ niemal na wszystko. Więc na wszystko, czego się chce można znaleźć odpowiednie zaklęcie.

Praca domowa

1. Opisz działanie wybranych przez siebie zaklęć (6 przykładów).

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.