Ostatnio: 27.11.2016

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Zasoby naturalne

Gaz ziemny

Gaz ziemny to surowiec mineralny, paliwo kopalne pochodzenia organicznego występujące w skorupie ziemskiej w postaci złóż - samodzielnie lub razem ze złożami ropy oraz węgla kamiennego.

gazGaz ziemny posiada szerokie zastosowanie. W przemyśle, rolnictwie, gospodarstwach domowych, a także transporcie.

PGNiG - Zastosowanie gazu ziemnego

Wydobycie gazu na świecie rośnie(pomijając czas kryzysu po 2008 roku). W 2009 roku było to 2 987 mld m³. Liderami w wydobyciu są USA, Rosja, Kanada, Iran, Norwegia.

Wydobycie gazu ziemnego na świecie

Jednocześnie rośnie liczba udokumentowanych złóż, a więc i zasobów błękitnego paliwa. Wydobywalne zasoby szacowane są na 187,47 bn m³ - najwięcej w Rosji, Iranie i Katarze, a Polskie zasoby na 95,5 mld m³ - 149,05 mld m³(pomijając złoża łupkowe).

Warto tu dodać, że w zeszłym roku odkryto nowe złoże gazu pod Kutnem, mające mieć nawet 100 mld m³, co podwoiłoby nasze zapasy. W tym roku PGNiG poinformował o odkryciu nowych zasobów wielkości ponad 1 mld m³.

Zasoby gazu ziemnego

Wielkie złoże gazu pod Kutnem

PGNiG znalazł złoże gazu o wielkości 1 mld m. sześc. I to nie łupkowego

Polska wydobyła w 2011 roku 4,3 mld m³, a w roku 2009 było to 4,1 mld m sześciennych. Nasze zapotrzebowanie na gaz to około 14,5 mld m³ co pokazuje, że rodzime wydobycie zaspokaja około 30% zapotrzebowania. Planowane jest zwiększanie wydobycia m.in. ze złóż Norweskiego Szelfu Kontynentalnego.

Polska zwiększy poziom rodzimego wydobycia gazu

Największe zużycie gazu ziemnego w Polsce jest notowane przez przemysł - około 60% i gospodarstwa domowe - blisko 30%.

Wykorzystanie gazu ziemnego w gospodarstwach domowych w Polsce

Złą wiadomością jest to, że kupując gaz od Rosji płacimy za niego najdrożej w całej UE. Za rok 2011 jest to średniorocznie 420 dol. za 1000 m³ gazu.

Gaz importujemy z Rosji, Niemiec i nieznaczne ilości także z Ukrainy. W ramach kontraktów krótkoterminowych robiliśmy to m.in. z Czech i Norwegi oraz krajów Azji.

Polska płaci najdrożej w UE za gaz z Rosji

Import - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Nie tylko nasze państwo jest niezadowolone z długoterminowych kontraktów gazowych podpisywanych z Rosją. Jednym ze sposób, mających na celu zniwelować wysokie ceny gazu, jest jego zakup na otwartych rynkach, na których surowiec ten jest tańszy, a umowy krótkoterminowe są bardziej opłacalne dla odbiorców.

Europa chce gazu z otwartego rynku. Straci Gazprom

Inny sposób to dywersyfikacja dostaw. Dla przykładu Ukraina prowadzi rozmowy z USA w celu zakupu gazu skroplonego. Litwini dzięki tzw. "swapowi" pragną kupować gaz w Azerbejdżanie. Natomiast Bułgaria, która w 90% jest uzależniona od dostaw Rosyjskich, planuje budowę interkonektora z Turcją, a także połączeń gazowych z Grecją i Rumunią.

Ukraina będzie kupować gaz w USA?

Litwa chce kupować gaz z Azerbejdżanu

Bułgaria inwestuje w dywersyfikację dostaw gazu

Inne artykuły:

Gaz ziemny w Polsce - wydobycie zużycie i import do 2030 roku

Prezentacja PGNiG - Gaz ziemny – paliwo bezpieczne i ekologiczne

Możliwości dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Polski w świetle obowiązujących w kraju wymagań jakościowych

Europejski rynek gazu ziemnegoPierwiastki(metale) ziem rzadkich

Jest to grupa 17 pierwiastków - 15 lantanowców oraz skand i itr - która posiada zastosowanie głównie w przemyśle zaawansowanych technologi(m.in. przemysł lotniczy i kosmiczny), a także w wielu innych dziedzinach życia(np. wyświetlacze ciekłokrystaliczne). Wbrew pozorom, większość z nich, jest dostępna wszędzie. Problem polega na tym, że brak jest ekonomicznie opłacalnych do wydobycia złóż.

Metale ziem rzadkich - Infos Biuro Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu.

Dostarcza się je w postaci pierwiastka lub związku chemicznego(produkty ziem rzadkich), a ich roczna produkcja jest niewielka - 124 tys. ton. Przewiduje się ciągły wzrost zapotrzebowania na te surowce.

mzrChiny są głównym graczem w wydobyciu tych pierwiastków. W 2010 roku kontrolowały 97% całego rynku przy złożach stanowiących 35% rozpoznanych światowych zasobów. Największymi importerami w 2009 roku były Japonia, USA, Niemcy.

W 2010 roku doszło do drastycznego obniżenia eksportu z Chin. Doprowadziło to oczywiście do wzrostu cen.

Spowodowało to dyskusję jak i konkretne działania w celu dywersyfikacji dostaw. Bierze się pod uwagę wznowienie wydobycia w zamkniętych kopalniach, prowadzone są poszukiwania nowych złóż oraz zamienników MZR jak i wprowadza recykling tych surowców.

Amerykanie chcą przełamać chiński monopol na metale ziem rzadkich

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o geopolityce metali ziem rzadkich

15 metali, którymi grają Chiny. Kto ma monopol, ten wygrywa

W czerwcu br. UE, mając partnerstwo USA i Japonii, złożyła wniosek w Światowej Organizacji Handlu w celu rozstrzygnięcia sporu z Chinami w sprawie ich ograniczeń eksportowych.

Metale ziem rzadkich, molibden, wolfram - nowy spór z Chinami

Chińczycy radzą sobie doskonale również na europejskim boisku.

Komentarz europejski - Chiny wygrywają z Unią Europejską w wyścigu o dostęp do złóż metali ziem rzadkich na Grenlandii Polskie Radio

Chiny wygrywają wyścig o metale ziem rzadkich na Grenlandii

Również Polska jest zainteresowana wydobyciem tych pierwiastków - m.in. w Mongolii.

Polska stara się o metale ziem rzadkich z Mongolii

W ostatnich dniach pojawiła się informacja o północnokoreańskich złożach metali ziem rzadkich, wśród innych minerałów, wartych w sumie nawet 6 bilionów dolarów.

Korea Północna może posiadać złoża minerałów warte ponad 6 bln USD

Inne artykuły:

Wojna o dobro ziem rzadkich

Nie takie rzadkie metale ziem rzadkich?

Dodaj komentarz

Dodajesz komentarz anonimowo. Zaloguj się.

Dodajesz komentarz anonimowo. Aby komentować pod własnym pseudonimem włącz profil publiczny w ustawieniach.

Autor:
Treść:

Aby przesłać formularz, musisz mieć włączony w przeglądarce Javascript. Jeżeli nie masz, przepisz wspak tekst a6y6im1927:

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.