Ostatnio: 06.09.2011

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Zespół naukowców z Hebrew University opracował leczenie całkowicie niszczące komórki ludzkie zakażone wirusem HIV w hodowli laboratoryjnej, jak w zeszłym miesiącu doniosło czasopismo naukowe AIDS Research & Therapy.

Terapia opracowana przez naukowców z uniwersyteckiego Alexander Silberman Institute of Life Sciences and the Institute of Chemistry niszczy komórki zakażone wirusem HIV nie uszkadzając zdrowych komórek sąsiednich.

Nie istniała do tej pory trerapia, która całkowicie niszczyłaby komórki zakażone wirusem HIV.

Obecne sposoby leczenia obejmują zahamowanie replikacji wirusa, który opóźnia rozwój AIDS, co czyni AIDS chorobą przewlekłą, lecz możliwą do kontrolowania. Jednak, gdy leczenia choroby tzw. "koktajlem" klik zostanie wstrzymane lub gdy wirus wykształci na nie odporność, może on ponownie rozpocząć zakażanie innych komórek.

W zwyczajnym procesie wirus HIV wstrzykuje maksymalnie dwie kopie swojego materiału genetycznego do zdrowych komórek" mówi dr Abraham Loyter z instytutu nauk przyrodniczych. Loyter w swoich badaniach przeprowadzonych razem z prof. Assafem Friedlerem, dr Aviad Levin i dr Zvi Hayouka wykazał, że peptydy lub fragmenty niewielkich białek, które wyhodowali, zakłócają replikację i przekazują ogromne ilości kopii materiału genetycznego wewnątrz zaatakowane komórki, powodując jej samozniszczenie.

"Zazwyczaj leki zabijają wirusa, który dostał się do organizmu podczas infekcji, natomiast leczenie [peptydami] pozwala na zabijanie komórek zaatakowanych przez wirusa i obciążonych jego materiałem genetycznym" mówi Loyter.

Kiedy terapia została zastosowana na hodowlach komórek ludzkich w laboratoriach Hebrew University w Givat Ram (Jerozolima), zainfekowane komórki zniknęły w przeciągu dwóch tygodni. Nie pojawiły się także one ponownie w kulturze przez kolejne dwa tygodnie, "więc można powiedzieć, że zostały one zniszczone", stwierdza badacz.

Badania określały skuteczność leczenia dla HIV-1, głównej przyczyny zachorowań w krajach rozwijających się.

Naukowcy zarejestrowali patent swojej terapii w tym roku przez Yissum, oddziału do spraw wdrażania technologii Uniwersytetu Hebrajskiego. Yissum poszukuje obecnie partnera handlowego w celu dalszego rozwoju leczenia przed następną fazą eksperymentów (na zwierzętach) i później, jeśli skuteczność zostanie potwierdzona, na ludziach.

Szacunkowo 33.4 miliona ludzi na całym świecie jest nosicielami HIV. W Izraelu w 2008 doniesiono o 390 nowych przypadkach zachorowań - największej ilości w tej dekadzie.

Obecny przełom to nie jedyna nowa terapia w walce z AIDS. W zeszłym roku, tajlandzkie służby zdrowia opublikowały zachęcające, wstępne wyniki sponsorowanych przez USA badań na ludziach dot. szczepionki przeciwko AIDS zmniejszającej ryzyko infekcji o jedną trzecią.

Sześć tygodni temu badacze z RPA donieśli o opracowaniu żelu dopochwowego zapobiegającego replikacji wirusa i zmniejszającego ryzyko zachorowania o 54%.

Komentarze

  • ewa ewa (*.multimo.pl)

    Ambroży czy raczej supercooljuk?

  • Ambroży Ambroży (*.144.broadband13.iol.cz)

    naprawdę dobre tłumaczenie, a szczególnie "oddział do spraw wdrażania technologii"

Dodaj komentarz

Autor zablokował możliwość dodawania anonimowych komentarzy. Zaloguj się.

Autor wpisu zablokował możliwość dodawania anonimowych komentarzy. Aktywuj publiczny profil, aby móc komentować ten wpis.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.