Ostatnio: 03.11.2019

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Cz. 1.: Rozkładanie i czyszczenie G17: http://pokazywarka.pl/sdvbor/

Cz. 2.: Rozkładanie i czyszczenie AKMS:

Rozkładamy i czyścimy/ konserwujemy AK na przykładzie cywilnej wersji AKMS.

Generalnie wszystkie kluczowe elementy zalewamy olejem, czyścimy szczotkami czy szmatkami (aż nie będą się brudzić po kontakcie z bronią), wycieramy do sucha, a przed złożeniem smarujemy miejsca na stykach pracujących elementów.

Sprzęt do czyszczenia podobny jak wspomniany do broni krótkiej, aczkolwiek z uwagi na większą liczbę zakamarków przydać się też może szczoteczka, patyczki higieniczne czy nawet jakaś mała latarka.

Kolbę można rozłożyć, wciskając mocno guzik przy jej połączeniu ze szkieletem karabinka- ale nie jest to konieczne.

Po wysunięciu spod lufy wyciora, można wkręcić na jego końcówkę miękką, choinkowatą szczoteczkę lub wsunąć kawałek szmatki w szczelinę wyciora.

Przed rozpoczęciem prac, należy oczywiście upewnić się, że broń jest rozładowana. W tym celu po wypnięciu magazynka ściągamy w dół skrzydło selektora ognia, odciągamy rączkę suwadła, sprawdzamy, czy nie ma nic w komorze nabojowe i możemy strzelić na sucho.

Przyjrzyjmy się wylotowi lufy- posiada ona gwint, który możemy konserwować zwykłym olejem do broni.

Na gwint można nakręcać różnego typu urządzenia wylotowe. Pod koniec wkręcania, musimy przycisnąć małą walcowatą blokadę 'a' i zblokować nim sztywno dane urządzenie. Dobór (lub jego brak) kompensatora itp. wpływa na średni punkt trafienia broni. Muszkę korygujemy śrubą mikrometryczną (ew. młotkiem z podkładką), przesuwając podstawę muszki 'b' w poziomie lub wkręcając muszkę do góry/ w dół w pionie.

Pokrywę zamka wyciągamy wciskając "guzik" na jego tyle.

Ukazuje nam się wnętrze broni. Najpierw powinniśmy wyciągnąć sprężynę, po prostu wciskając jej zaczep i wysuwając z szyny.

Możemy już odciągnąć zamek z suwadłem i również wyciągnąć go z szyn.

Dość łatwo brudzi się głowica suwadła, w którą to bezpośrednio uderzają odprowadzane gazy.

Rurę gazową wyciągamy, ciągnąć do góry uprzednio skrzydełko:

Jest to dość łatwo brudzący się element broni, który trzeba porządnie wyszorować.

Po wyjęciu rury, ukazuje się połączenie rury z lufą, które z uwagi na duży kąt załamania również wymaga dużej uwagi.

Jeśli chodzi o komorę zamkową, jest tu sporo zakamarków które warto przeczyścić wykorzystując np. patyczki higieniczne.

Szyny, po których przesuwają się inne elementy, wymagają pewnego natłuszczenia. Dokładnie widać, w których miejscach ściera się pokrycie.

Szczerbinkę można trochę natłuścić, ale podobnie jak muszka, nie są bezpośrednio narażone na zanieczyszczenia. Widoczne ustawienie '1' powinno odpowiadać strzelaniu na dystans do 100m. "S" jest ustawieniem standardowym na dystans do 300m przy celowaniu centralnie w środek celu.

Składamy broń właściwie analogicznie do procesu rozkładania.

Koniec :d

Źródła: Youtube + Opis i użytkowanie AKM (1967) + własne

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.