Ostatnio: 11.04.2019

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Sieć Tor i polskie Onionforum. Kompendium wiedzy dla początkujących.

Autor: givirinop

Spis treści

1. Wprowadzenie

a) Co to jest sieć Tor?

b) Co to jest Onionforum?

2. Prosta instalacja Tora

a) Skąd ściągnąć Tora?

b) Jak dobrze zainstalować Tora?

c) Jak łatwo skonfigurować przeglądarkę FireFox do pracy z Torem?

3. Bezpieczne używanie Tora

a) Przeglądanie stron w internecie

b) Przeglądanie stron w sieci Tor (ukrytych)

c) Dyskusje na Onionforum

d) Kontaktowanie się przez Tora

4. Najczęstsze problemy z Torem

5. Uwagi końcowe

6. Zbiór przydatnych linków

________

1. Wprowadzenie

Celem niniejszego tekstu jest możliwie zwięzłe i proste wprowadzenie początkujących w świat anonimowej sieci Tor, największego anonimowego polskiego forum w tej sieci, zwanego polskim Onionforum oraz ogólnie w tematykę anonimowości i bezpieczeństwa w internecie. Nie wchodzimy w skomplikowane szczegóły techniczne, zaawansowane problemy teoretyczne oraz „sztuczki” stosowane przez ekspertów. Naszym zamiarem jest takie przedstawienie funkcjonowania sieci Tor i polskiego Onionforum, aby po przeczytaniu tego tekstu i zastosowaniu się do zawartych w nim instrukcji, każdy początkujący mógł zacząć bezpiecznie używać sieci Tor i pisać na polskim Onionforum. Stąd też wybraliśmy formę kompendium. Często zamiast szczegółowych opisów oraz instrukcji, ukazujemy zrzuty ekranu, lepiej wyjaśniające jak coś skonfigurować lub rozwiązać dany problem. Niektóre informacje tu podane oczywiście dość szybko się zdezaktualizują, bo pojawią się nowe wersje oprogramowania. Trzeba będzie wówczas tekst ten uzupełnić. Jest jednak szansa, że wiele specyfikacji przez długi czas będzie użytecznych. Tekst ten uważamy za dobrą podstawę do propagowania Tora i polskiego Onionforum w sieci. Większość informacji przeznaczona jest dla użytkowników systemów Windows XP, Vista oraz NT. W tym rozdziale dowiesz się najważniejszych rzeczy o sieci Tor i polskim Onionforum.

a) Co to jest sieć Tor?

Tor jest siecią komputerową, która ma na celu zapewnienie anonimowości jej użytkownikom. Oznacza to, że Tor ukrywa to, co użytkownicy robią w sieci. Tor jest siecią działającą w ramach sieci internet. Żeby połączyć się z Torem, żeby używać Tora, trzeba więc być podłączonym do internetu.

- Jak ogólnie zbudowana jest sieć Tor?

Sieć Tor składa się z tak zwanych „węzłów wyjściowych” (exit nodes) oraz z „węzłów pośredniczących” (relay nodes). Te węzły to po prostu serwery - komputery odpowiednio skonfigurowane i uruchomione przez wolontariuszy na całym świecie. Obecnie jest około 2000 węzłów wyjściowych i około 6000 węzłów pośredniczących. Węzły wyjściowe służą do tego, żeby użytkownicy wykorzystujący sieć Tor do przeglądania internetu byli anonimowi. Węzły pośredniczące służą do tego, żeby użytkownicy wykorzystujący sieć Tor do korzystania z usług ukrytych (hidden services), czyli z usług dostępnych tylko w sieci Tor, byli anonimowi.

- Co mogą robić użytkownicy sieci Tor?

W zasadzie to samo co użytkownicy zwykłego internetu. Przeglądać strony www, wysyłać i pobierać pliki, czatować z innymi użytkownikami, pisać listy (emaile) i inne wiadomości albo brać udział w dyskusjach na forach dyskusyjnych. (Mogą też robić bardziej zaawansowane rzeczy, jak chociażby łączyć się przez telnet czy ssh z innymi komputerami.)

- Co to znaczy, że Tor ukrywa to, co robią użytkownicy?

Używając sieci Tor użytkownik przekazuje swoje połączenie przez wiele serwerów sieci Tor. W ten sposób maskuje on swoją prawdziwą tożsamość (w internecie ta tożsamość, to adres IP). Czyli przykładowo użytkownik, który chce wejść na stronę google.pl, nie wchodzi na nią bezpośrednio ze swojego łącza internetowego, ale jego połączenie przechodzi przez wiele serwerów Tora i dopiero wtedy dociera do strony google.pl. Dzięki temu nikt - to znaczy jego dostawca internetu oraz serwer Google i inne serwery - nie wie, że ten użytkownik wszedł na stronę google.pl. (Tor działa więc na zasadzie „proxy”.)

Przykład: Wyobraź sobie telefon. Dzwonisz do kogoś, ten ktoś odbiera i rozmawiacie. Tak jest w zwykłym internecie, gdy łączysz się z jakąś stroną (serwerem). Ale wyobraź sobie, że swojego telefonu dzwonisz na inny telefon, ten inny telefon przekazuje twoje połączenie na jeszcze inny telefon i tak kilka razy. Dopiero któryś z kolei telefon przekazuje Twoje połączenie do tej osoby, do której chciałeś się dodzwonić. Wtedy tej osobie nie wyświetla się Twój numer tylko numer ostatniego telefonu, do którego przekazałeś swoje połączenie. W ten sposób ani ta osoba, ani nawet właściciel ostatniego telefonu (w końcu z nim też się nie połączyłeś bezpośrednio, ale przez jeszcze inny telefon) nie znają Twojego numeru. Gdyby chcieli ustalić ten numer, wszyscy właściciele telefonów przez które przechodziło Twoje połączenie musieliby się porozumieć, co jest trudne. Mniej więcej tak działa Tor, z tym, że jeszcze lepiej niż w przykładzie z telefonami, ukrywa Twoje połączenie.

- Czy w internecie ktoś śledzi ludzi? Po co w ogóle się ukrywać?

Tak w internecie ludzie są ciągle śledzeni. Śledzą ich różne organizacje, instytucje, służby, firmy i osoby. Robią to z różnych powodów: chcą wiedzieć co robisz w internecie, na wszelki wypadek mieć o Tobie wszystkie informacje, w razie czego wykorzystać je przeciwko Tobie, przysyłać Ci niezamówione reklamy, zaśmiecać Twoją skrzynkę a nawet oszukać Cię i wykorzystać, ukraść Twoją tożsamość, podszywać się pod Ciebie. Zawsze zbierają o Tobie informacje w złym celu.. Ilekroć wchodzisz na jakąś stronę, informacje o Tobie i Twoim komputerze są masowo zbierane, przetwarzane i udostępniane. Jakie informacje? Twój adres IP, nazwa Twojego systemu operacyjnego, nazwa Twojej przeglądarki internetowej, język jakiego używasz a nawet rozdzielczość Twojego monitora. Na podstawie tych danych ustalenie Twojego prawdziwego imienia i nazwiska oraz adresu zamieszkania to kwestia kilku minut dla profesjonalistów. Dlatego warto się ukrywać. Chyba nie chcesz, żeby o wszystkim co robisz w internecie wiedzieli inni, nawet jeśli nie robisz nic nielegalnego. Masz prawo do prywatności!

- Czy Tor jest skuteczny w ukrywaniu działalności użytkowników w internecie?

Tak Tor jest skuteczny. Podobno nic nie zapewnia 100% anonimowości, ale właściwie skonfigurowany komputer i odpowiednio używana sieć Tor dają Ci w praktyce 99.9% szans na zachowanie całkowitej anonimowości. Z punktu widzenia technicznego odkrycie Twojej prawdziwej tożsamości jest na tyle trudne, że praktycznie, przy dzisiejszych możliwościach technicznych, niewykonalne i zbyt drogie, żeby komuś chciało się próbować. Podkreślmy jednak raz jeszcze: wszystko to przy założeniu, że Twój komputer jest odpowiednio skonfigurowany a Ty odpowiednio używasz Tora.

- Ale niektórzy ludzie mówią, że Tor jest ciągle szpiegowany a jego użytkownicy śledzeni?

Niektórzy ludzie mówią też, że Kopernik ciągle żyje :) Należy odróżnić paranoję i spiskową teorię dziejów od rzetelnej informacji. Faktem jest, że wiele służb państwowych i innych, w tym policja, monitoruje Tora, ale na podobnej zasadzie monitoruje cały internet. Nie ma skutecznych metod monitorowania tego, co robią użytkownicy sieci Tor. Najlepszym dowodem na to są liczne, nieudane akcje niemieckiej policji przeciwko użytkownikom Tora. Jak dotąd nikogo nie skazano za samo bezpieczne używanie Tora. To jest fakt. Faktem także jest, że od wielu lat w sieci Tor funkcjonują nielegalne strony internetowe, które w normalnym internecie byłyby szybko zamknięte a tam działają i nic nie można zrobić. Nie można ich zamknąć oraz namierzyć tych, którzy je prowadzą a tym bardziej, tych którzy je odwiedzają. To chyba najmocniejszy dowód na skuteczność Tora.

- Czy Tor jest darmowy? Kto stworzył Tora i kto się nim zajmuje?

Tor jest darmowy. Został stworzony przez służby wojskowe Stanów Zjednoczonych i nadal jest wykorzystywany przez nie do ich spraw (co również jest dowodem na wysokie bezpieczeństwo tej sieci...), ale zaczął być używany także przez cywilów. Obecnie opiekuje się nim fundacja, która pozyskuje pieniądze z darowizn i rozwija projekt Tora. Fundacja działa w przejrzysty sposób a oprogramowanie Tora jest oprogramowaniem otwartym, to znaczy, że każdy może obejrzeć jego źródła i przekonać się, że nie ma tam zainstalowanych niebezpiecznych dla anonimowości użytkownika funkcji. Serwery Tora prowadzone są przez wolontariuszy, bezpłatnie. Cała zasada działania Tora opiera się na ludziach wierzących w prawo do wolności i anonimowości.

- Czy używanie Tora jest trudne?

Nie, używanie Tora jest proste. Jak większość programów, wystarczy go ściągnąć, uruchomić, wprowadzić kilka prostych zmian konfiguracyjnych i można go bezpiecznie używać. Używanie Tora jest prostsze od używania większości popularnych programów p2p.

- Kto używa Tora?

Setki tysięcy ludzi na całym świecie używa Tora z wielu przyczyn. Dziennikarze i bloggerzy, działacze na rzecz praw człowieka, służby porządkowe, żołnierze, korporacje, obywatele represyjnych reżimów i zwykli ludzie, którzy nie chcą być śledzeni. Używają go także groźni przestępcy, żeby pozostawać nieuchwytni i anonimowi. Najczęściej im się to udaje. Trudno o lepszą rekomendację dla skuteczności tej sieci.

- Czyli po co jest mi Tor?

Po to, żebyś mógł robić w internecie co tylko chcesz bez obawy, że zostaniesz namierzony przez policję czy inne służby i ukarany. Żebyś czuł się całkowicie wolny, mógł pisać co chcesz, pobierać i wysyłać pliki jakie chcesz, bez obaw. Po to żeby ominąć wszelką cenzurę.

- Jakie są minusy Tora?

Minus jest w zasadzie tylko jeden. Tor jest znacznie wolniejszy od zwykłego internetu. Sieć cały czas się rozwija, ulepsza, ale nie można porównywać go do szybkich połączeń internetowych. Ale też Tor służy innym celom niż internet. Najlepiej używać zarówno Tora jak i zwykłego internetu, do całkiem innych celów. Internetu używamy w całkowicie legalnych i „grzecznych” celach oraz do szybkiego ściągania dużych plików. Tora używamy w pozostałych przypadkach :)

To w zasadzie wszystko co powinieneś wiedzieć o Torze, aby móc go używać. Oczywiście jest bardzo, bardzo dużo innych zagadnień, ale nie są one ważne dla Ciebie, nie musisz się nimi w tej chwili przejmować. Po prostu ściągnij Tora i go zainstaluj. O tym jak to zrobić, patrz odpowiednia część tego tekstu.

b) Co to jest Onionforum?

Być może słyszałeś już nazwę „Onionforum”. Jest ona bardzo popularna w wielu kręgach. Onionforum to po prostu największe na świecie forum działające w sieci Tor. Na tym forum jest także polska część, gdzie użytkownicy rozmawiają ze sobą anonimowo po polsku. Obecnie jest ponad 3000 wiadomości polskich użytkowników Onionforum. Jak na anonimową sieć to naprawdę dużo. Polskie Onionforum rozwija się bardzo szybko, pojawiają się tam bardzo ciekawi ludzie, których normalnie nie spotkasz na zwykłych forach internetowych. Dyskutowane są tam niezwykle interesujące tematu. Dlatego warto dołączyć do polskiego Onionforum.

- Co to znaczy, że Onionforum jest w sieci Tor?

Oznacza to, że serwer, na którym znajduje się Onionforum jest ukryty i nie da się na niego wejść przez zwykły internet. Aby wejść i używać Onionforum trzeba zainstalować sieć Tor.

- Co to jest domena „onion”?

Domena „onion” to domena, której można używać tylko jeśli ma się zainstalowanego Tora. Znane Ci domeny „com”, „org” lub „pl” funkcjonują w zwykłym internecie, domena „onion” w sieci Tor. Wskazuje na strony dostępne tylko w sieci Tor. Adres strony Tor kończy się na „onion” a nie na „pl” czy na „com”. Na przykład: http://l6nvqsqivhrunqvs.onion

- A dlaczego strony w sieci Tor mają takie dziwne, niezrozumiałe nazwy?

Dlatego, że inaczej się tworzy nazwy domen w sieci Tor a inaczej w internecie. W internecie wystarczy zarejestrować jakąś nazwę, na przykład „nazwa_domeny.pl”. W Torze trzeba wygenerować specjalny plik z zaszyfrowanym kluczem i dopiero wtedy tworzy się taka dziwna nazwa domeny, na przykład „shhsdjsdjh93jisjk.onion”. Jednak wiedza jak to zrobić nie jest Ci potrzebna do używania Tora. Ważne, żebyś ciekawe adresy ukrytych stron w sieci Tor sobie gdzieś zapisywał, na przykład dodawał do ulubionych w przeglądarce, bo na pewno trudno je zapamiętać.

- Co to są strony w sieci Tor, tak zwane „ukryte strony” i „ukryte usługi”?

To są właśnie strony dostępne tylko w sieci Tor (z końcówką „onion”), na które nie da się wejść ze zwykłego internetu. „Ukryte strony” i „ukryte usługi” to po prostu strony, które znajdują się w sieci Tor. Umieszczone są one na serwerach, których prawdziwe adresy są nieznane, dlatego nie da się ich namierzyć i na przykład zamknąć. Wszystko to dla bezpieczeństwa i anonimowości. (Jest pewna różnica między „ukrytymi stronami” a „ukrytymi usługami” - te ostatnie to ogólniejsza nazwa możliwości, które daje sieć Tor. Na razie nie przejmuj się tym rozróżnieniem.)

- Kto prowadzi takie strony w sieci Tor?

Różni ludzie - tak jak różni ludzie prowadzą strony w zwykłym internecie. Oczywiście trzeba wiedzieć jak to robić. Nie jest to trudne, ale Ty nie musisz się tym martwić na początku swojej przygody z Torem.

- Czy korzystanie z ukrytych stron w sieci Tor jest bezpieczne?

Tak. Jest o wiele bardziej bezpieczne niż odwiedzanie stron w zwykłym internecie. Odwiedzając ukryte strony w sieci Tor, na przykład stronę Onionforum, jesteś praktycznie nienamierzalny i całkowicie anonimowy.

- Dlaczego Onionforum jest najbardziej znaną stroną w sieci Tor?

Ponieważ jest to największe forum. Ma kilka tysięcy użytkowników z różnych krajów świata, kilkanaście tysięcy wiadomości, działa w miarę szybko i jest stabilne. Dominujące języki na Onionforum to angielski i polski.

- Co to znaczy Onionforum i dlaczego czasem pisze się „polskie Onionforum”?

Onionforum to jak sama nazwa wskazuje: „onion” i „forum”, czyli forum w sieci Tor. Nazwa „polskie Onionforum” odnosi się do tej części Onionforum, w której dyskutuje się po polsku. Obecnie jest to największa część forum, poza częścią angielską oczywiście.

- O czym się rozmawia na polskim Onionforum?

Absolutnie o wszystkim! Wszystkie tematy są dopuszczalne. Ponieważ jest to forum anonimowe, więc poruszane są często tematy kontrowersyjne i nielegalne, niedopuszczalne na innych forach dyskusyjnych. Na przykład rozmawia się o przestępstwach i sposobach zabezpieczenia się przed nimi, ale także o sposobach ich popełniania (wypowiadają się często prawdziwi, zawodowi przestępcy). Na przykład rozmawia się o nadużyciach władzy, policji i służb specjalnych, wielkich aferach, o których normalnie nikt nie mówi. Rozmawia się o pedofilii - wypowiadają się także liczni jej zwolennicy. Dosłownie o wszystkim. Panuje absolutna wolność a ponieważ jest całkowicie anonimowo, dlatego rozmowy są bardzo ciekawe, o wielu rzeczach można się dowiedzieć.

- Czy na Onionforum są jakieś pliki do pobrania?

Plików nie ma, ale umieszczane są liczne linki do innych stron w sieci Tor, na przykład do nielegalnych zdjęć czy filmów oraz muzyki. W ten sposób te nielegalne pliki można pobrać anonimowo i bezpiecznie.

- Nienawidzę pedofilii a podobno wielu ich jest na Onionforum, po co mam tam wchodzić?

To prawda, wielu pedofilii i pedofilskich rozmów oraz linków do pedofilskich materiałów jest na Onionforum. Ale jest też wielu anty-pedofilii, którzy dyskutują o szkodliwości pedofilii. Na Onionforum jest całkowita wolność, więc pedofile też mają prawo tam być i się wypowiadać, zwłaszcza, że wszędzie indziej są wykluczani. Ale nikt nikogo nie zmusza do uczestniczenia w dyskusjach na tematy, które mu się nie podobają. Warto więc wejść na Onionforum i rozmawiać tylko na te tematy, które Tobie odpowiadają i Ciebie interesują a ignorować wszystkie inne.

- Czy na Onionforum są moderatorzy?

Są, ale nie mają nic do roboty :) Ponieważ wszystkie tematy są dopuszczalne, moderatorzy wkraczają tylko wtedy, gdy trzeba usunąć oczywisty spam, na przykład reklamy leków na potencję :) Albo gdy ktoś się pomyli i zamiast jednego tematu założy dwa takie same. W samą treść wiadomości moderatorzy nigdy nie ingerują.

I to tyle o Onionforum. Warto zainstalować Tora, wejść na polskie Onionforum, poczytać co piszą inni, podyskutować. Na pewno trzeba zobaczyć to forum. Możesz tam poruszać tematy, jakich na innych forach byś się bał czy wstydził. Jesteś całkowicie anonimowy, więc rób co chcesz. Zapraszamy Ciebie!


2. Prosta instalacja Tora

Są różne wersje Tora: przeznaczone dla różnych systemów operacyjnych, testowe (eksperymentalne) i stabilne, z rozmaitymi dodatkami, w różnych paczkach. My jednak opisujemy tu najprostszą stabilną wersję Tora, bezpieczną, nie wymagającą skomplikowanej instalacji oraz konfiguracji, z dołączoną do niej przeglądarką FireFox. Jest to wersja idealna dla początkujących użytkowników a zarazem stabilna i bezpieczna. W tym rozdziale dowiesz się więc jak ściągnąć, zainstalować i skonfigurować Tora. (Pamiętaj, że poza samym Torem warto, żebyś posiadał jakieś dobre zabezpieczenia na swoim komputerze, np. ruter z firewallem, NATem, programowy firewall i dobry antywirus.)

a) Skąd ściągnąć Tora?

Wejdź na stronę: http://www.torproject.org/easy-download.html.pl

To jest oficjalna strona Tora (po polsku), z której możesz pobrać aktualną wersję Tora. Po wejściu na stronę zobaczysz u góry trzy różne zestawy (paczki) do pobrania, tak jak widać to na poniższym zrzucie ekranu.

Kliknij i pobierz zestaw Tora, ten po lewej stronie, czyli „Paczka dla Windows bez potrzeby instalacji”. Jest to plik około 23 MB, więc zaczekaj aż się ściągnie. Plik będzie się najprawdopodobniej nazywał „tor-im-browser-1.1.10_en-US.exe” lub podobnie.

b) Jak dobrze zainstalować Tora?

Gdy już pobrałeś plik, wystarczy kliknąć na niego (uruchomić go). Gdy to zrobisz pojawi się takie okienko:

Musisz wybrać ścieżkę dostępu (katalog), gdzie powinien być zainstalowany Tor. Piszę „zainstalowany”, chociaż tak naprawdę rozpakowujesz tylko gotową, już zainstalowaną dobrze wersję. Możesz wpisać „C:\” i wtedy będziesz miał Tora na dysku C. Najlepiej jednak zainstalować Tora na przenośnej pamięci USB (czyli na dysku przenośnym, zwanym też pendrive, pamięć flash itp.). Takie dyski są obecnie bardzo tanie i ze względu bezpieczeństwa warto instalować Tora na nich. W tym celu musisz włożyć pamięć USB do komputera i wybrać odpowiednią literę, np. F lub H - w zależności od tego, jaka litera jest mu przyporządkowana na Twoim komputerze. Oczywiście musisz mieć na dysku USB odpowiednio dużo wolnej pamięci, ale to chyba nie problem.

Gdy już wybierzesz miejsce instalacji Tora, kliknij na przycisk „Extract”. Wówczas zacznie się proces instalacji (rozpakowywania) Tora. Gdy się zakończy będziesz miał już zainstalowanego Tora w katalogu „Tor Browser”. Odnajdź ten katalog w podanej przez Ciebie lokalizacji i wejdź do niego. Powinieneś zobaczyć coś takiego:


Wystarczy teraz, że klikniesz na plik „Start Tor Browser.exe” i Tor zacznie się uruchamiać. Pojawi się okienko, w którym będziesz informowany o procesie uruchamiania się Tora. Oprócz tego uruchomi się także przeglądarka internetowa FireFox oraz komunikator Pidgin. (Jeśli nie chcesz, żeby Pidgin się uruchamiał musisz wejść do katalogu „Data” a następnie do katalogu „Vidalia” i otworzyć plik „vidalia.conf”, w którym usuwasz na początku linijkę ze słowem „Pidgin”. Od tej pory Pidgin nie będzie się uruchamiał. Jeśli chcesz mieć Pidgina to utwórz w nim konto przy jego pierwszym uruchomieniu. Pidgin to komunikator, dzięki któremu możesz się łączyć na przykład z Gadu-Gadu.)

Gdy Tor już będzie poprawnie uruchomiony zobaczysz coś takiego:

Informacja „Connected to the Tor Network!” wskazuje, że jesteś połączony poprawnie z siecią Torem. To okienko programu Vidalia - takiego graficznego interfejsu Tora, służącego do uruchamiania i prostej konfiguracji tej sieci. Tobie do niczego nie jest potrzebne poza uruchomieniem. Gdy więc otrzymasz komunikat „Connected to the Tor Network!” wciśnij przycisk „Hide” i wtedy okienko się ukryje na pasku uruchomionych programów po lewej stronie, na dole (w lewym dolnym rogu) w postaci zielonej ikonki cebulki. Kiedy ikonka jest zielona, oznacza to, że Tor jest podłączony. Gdy jest żółta, znaczy, że się łączy a gdy jest czerwona lub przekreślona, znaczy, że nie jest podłączony lub wyłączony. Poniżej cztery różne ikonki.

Gdy chcesz wyłączyć Tora klikasz na zieloną ikonkę cebulki i ponownie otwiera Ci się okno Vidalii. Wciskasz przycisk „Exit” i Tor Ci się zamyka. Jeśli zainstalowałeś Tora na wymiennym dysku (pamięci) USB, wówczas zamknij FireFoxa (przeglądarkę zawsze musisz zamknąć oddzielnie) i wyjmij dysk USB. Prawda, że to proste...

c) Jak łatwo skonfigurować przeglądarkę FireFox do pracy z Torem?

Gdy już zainstalowałeś Tora i wiesz jak go włączać i wyłączać, wypada wprowadzić kilka prostych zmian do FireFoxa, którego będziesz używał razem z Torem. Tak, bo musisz mieć oddzielną przeglądarkę do Tora i do normalnego internetu, ze względów bezpieczeństwa. W ten sposób nie pomylisz nigdy tych przeglądarek. Możesz też dodawać inne ulubione strony do przeglądarki, którą używasz z Torem i ze zwykłym internetem. Osobiście polecam FireFoxa do Tora i Operę do zwykłego internetu, ale Ty możesz używać czego chcesz.

Gdy Tor jest włączony, w FireFoxie w lewym dolnym rogu pojawia się zielony napis „Tor Enabled”. Jeśli Tor jest wyłączony włącza się czerwony napis „Tor Disabled”. Jeśli najedziesz kursorem myszy na ten napis i klikniesz prawym przyciskiem pojawi Ci się okienko z trzema opcjami. Ciebie interesuje tylko opcja „Toggle Tor status”. Służy ona do szybkiego włączania i wyłączania Tora a ta opcja nazywa się Torbutton. To tak dla Twojej informacji, tak naprawdę nie musisz wcale używać tej opcji.

Gdy pierwszy raz uruchomisz FireFoxa, wybierz z górnego menu opcję „Tools” a następnie „Options”. Powinno Ci się pojawić takie okienko:

Odznacz następujące opcje w poszczególnych zakładkach, tak jak zostało to pokazane na powyższym i na poniższych obrazkach. (Zakładki to te karty na górze: Main, Tabs, Content, Applications, Privacy, Security, Advanced.)

Zakłada Main: tak jak na powyższym obrazku.

Zakładka Tabs:

Zakładka Content:

W tej zakładce wyłączasz wtyczki Java i JavaScript. To bardzo ważne, bo te wtyczki znane są z tego, że pomimo używania Tora, zdradzają Twoją prawdziwą tożsamość. Musisz mieć je zawsze wyłączone, gdy używasz Tora.

Zakładka Applications:

Wszystkie programy w zakładce Applications oznacz jako “Save File” lub jeśli się tego nie da zrobić to “Always ask” albo „Use Notatnik”. Dzięki temu, żadna treść na stronie internetowej nie otworzy się w jakimś zewnętrznym programie przypadkowo zdradzając Twoją prawdziwą tożsamość. Jak to zrobić? Po prostu kliknij myszką na każdy pojedynczy element, tak jak na obrazku, np. „Adobe Acrobat Document”, „Podcast” itp. a wtedy pojawi się możliwość zmian opcji.

Zakładka Privacy:

W tej zakładce włącza się i wyłącza ciasteczka (cookies). Standardowo trzymaj ciasteczka wyłączone (tak jak na obrazku - odznacz pole „Accept cookies from sites”), ale gdy będziesz musiał się zarejestrować i zalogować na Onionforum czy na innym forum lub założyć adres e-mail, wówczas włączysz ciasteczka (zaznaczając to pole). Gdy ciasteczka nie będą Ci już potrzebne, wówczas znowu je wyłączysz. Wtedy musisz kliknąć też przycisk „Show Cookies...” i usunąć wszystkie dotychczasowe ciasteczka, klikając na opcję „Remove all”. Pamiętaj, żeby robić to regularnie.

Zakładka Security:

Zakładka Advanced:

W tej zakładce masz cztery karty: „General”, „Network”, „Update” i „Encryption”. Przejdź, tak jak na obrazku, do karty „Update” i ustaw jak na obrazku. W pozostałych kartach nic nie zmieniaj.

Teraz, gdy zrobiłeś wszystko co pokazane powyżej, na pasku głównym (nawigacyjnym) przeglądarki (tam gdzie wpisujesz adresy stron, np. www.google.pl), wpisz: „about:config”. Pojawi Ci się ostrzeżenie:

Kliknij na przycisk „I’ll be careful, I promise!”. Pojawi się kolejne okno z różnymi opcjami. Ty jednak w polu „Filter”, które pojawi się poniżej paska głównego (nawigacyjnego) przeglądarki, wpisz słowo „referer”. Powinno Ci się pojawić coś takiego:

Kliknij lewym przyciskiem na opcję „extensions.torbutton.disable_referer” i wybierz opcje „modyfikuj”. Wartość „Value” powinna się zmienić na „true”, tak jak na powyższym obrazku. To samo zrób z opcją „network.http.sendRefererHeader”, tylko tutaj sam musisz wpisać wartość - wpisz liczbę „0”. Gdy to zrobisz, zamknij FireFoxa i uruchom jeszcze raz. Wartości, które wprowadziłeś powinny się zachować. Możesz to łatwo sprawdzić ponownie uruchamiając opcję „about:config”.

Ufff. To tyle. Masz teraz dobrze zainstalowanego Tora i bezpiecznie skonfigurowaną przeglądarkę. Możesz już bezpiecznie zacząć z korzystania z sieci Tor.


3. Bezpieczne używanie Tora

Po poprawnym zainstalowaniu Tora i konfiguracji, możesz zacząć anonimowo przeglądać strony w internecie i w sieci Tor. Możesz sobie teraz pozwolić na dużo, bardzo dużo... Nie zapominaj jednak, że cały czas musisz zachować zasady bezpieczeństwa, aby nie zostać namierzonym. W tym rozdziale dowiesz się o kilku podstawowych zasadach w temacie.

a) Przeglądanie stron w internecie

Gdy masz uruchomionego Tora, w FireFoxie wpisujesz adres strony, na jaką chcesz wejść. Serfowanie po internecie przez Tora wygląda w zasadzie tak samo jak i bez niego. Ale jest kilka wyjątków. Po pierwsze masz wyłączoną Javę i JavaScript oraz inne wtyczki. Część stron może się nie wyświetlać poprawnie z tego powodu, albo nie wyświetlać wszystkich swoich elementów. Na przykład na Onecie (onet.pl) nie założysz konta e-mail, bo wymagana jest Java. Ale za to możesz założyć konto email na Wirtualnej Polsce (wp.pl), O2 (o2.pl) czy Interii (interia.pl). Na wielu forach internetowych możesz również zakładać konta przez Tora, ale na niektórych z powodu Javy także nie jest to możliwe. Nie włączaj nigdy Javy, nawet na chwilę, nawet jeśli bardzo chcesz mieć gdzieś konto a Java jest konieczna. Nie ryzykuj! Żeby założyć konto jednak zawsze musisz włączać na ten czas cookies (ciasteczka) i używając konta mieć je włączone. Gdy skończysz go używać, wyłączasz ciasteczka i czyścisz dotychczasowe. Wszystko dla bezpieczeństwa. Część stron, na przykład Nasza Klasa (nasza-klasa.pl) blokuje Tora, więc nie zarejestrujesz konta na nich wchodząc przez Tora.

b) Przeglądanie stron w sieci Tor (ukrytych)

Większość stron w sieci Tor jest dostosowana do wymogów bezpieczeństwa i jedyne czego od Ciebie wymagają przy rejestracji i logowaniu to włączenie cookies (ciasteczek). A niektóre strony nawet tego nie wymagają. Na większości z nich nie musisz się rejestrować czy logować, żeby z nich korzystać. Aby przejść do wybranej strony w sieci Tor wystarczy na pasku nawigacyjnym wpisać odpowiedni adres (np. l6nvqsqivhrunqvs.onion) i wcisnąć Enter. Pamiętaj, że wszystkie strony w sieci Tor są tylko w domenie „onion”.

c) Dyskusje na Onionforum

Duża część użytkowników Tora twierdzi, że warto go używać tylko po to, żeby czytać i dyskutować na polskim Onionforum. Może to lekka przesada, ale nie ma wątpliwości, że polskie Onionforum to największa anonimowa społeczność polskich użytkowników. I Ty do nich dołącz, dołącz do użytkowników Onionforum.

- Jak wejść na Onionforum?

Wystarczy wpisać jego adres czyli http://l6nvqsqivhrunqvs.onion i wcisnąć Enter. Gdy Onionforum się już załaduje, powinieneś zobaczyć coś takiego:


Tak wygląda Onionforum na pierwszy rzut oka. Rożne działy forum dotyczą różnych problemów. Są one w większości po angielsku i po angielsku właśnie się tam dyskutuje. Jednak Ciebie najprawdopodobniej interesuje polskie Onionforum.

- Jak wejść na polskie Onionforum?

Można na dwa sposoby. Albo wpisać bezpośrednio jego adres, czyli:

http://l6nvqsqivhrunqvs.onion/index.php?do=main&level=28

A można też wejść na stronę główną Onionforum i zjechać na dół do polskiej sekcji:

Czarną strzałką zaznaczone jest polskie Onionforum, które dla zmyłki nazwano „Polski” :) Jak widać na Onionforum jest też forum niemieckie, hiszpańskie, francuski i szwedzkie, ale wszystkie one są o wiele mniejsze od polskiego. Polskie jest największe na całym Torze. Można powiedzieć, że dwa najpopularniejsze języki na Onionforum i w całym Torze to angielski i polski :)

Gdy już wejdziesz na polskie Onionforum, powinieneś zobaczyć coś w tym stylu:


- Jak się poruszać po polskim Onionforum?

Poruszanie się po forum jest bardzo proste. Spójrz na powyższy obrazek. Na samej górze znajdują się dwa tematy powitalne (po polsku i po angielsku - dla obcojęzycznych gości na polskim Onionforum). Poniżej znajduje się wiele innych tematów. Na dole, zaznaczone jest to czarną strzałką, znajduje się liczba stron (obecnie 15) ze starszymi tematami na polskim Onionforum. Wystarczy, że klikniesz na poszczególne strony i wyświetlą się starsze tematy. Jeszcze niżej są statystyki całego forum, liczba użytkowników on-line, ostatni zarejestrowany użytkownik itp. Tak dla informacji :) Spójrz na drugą czarną strzałkę, na górze forum. Wskazuje ona na przycisk „New Topic”. To po prostu przycisk służący do zakładania nowych tematów. Jeśli zaś chcesz pisać w już istniejących, kliknij na wybrany temat, poczekaj aż się wyświetli i wciśnij na dole strony „New Reply”, czyli odpowiedz. Pojawi się okienko, w którym będziesz mógł wpisać odpowiedź. Gdy już wpiszesz odpowiedź wciśnij przycisk „Submit” poniżej. Obok każdego tematu wyświetla się liczba odpowiedzi w tym temacie oraz liczba wyświetleń tematu oraz autor tematu i autor ostatniej odpowiedzi. Jeśli autor się zarejestrował i zalogował a następnie założył temat lub odpowiedział w temacie, to jego temat podpisany jest jego pseudonimem. Jeśli się nie rejestrował to temat oznaczany jest jako napisany przez gościa (Guest). Generalnie całe forum jest podobne do innych forów dyskusyjnych w internecie, intuicyjne i łatwe w obsłudze. Nie powinieneś mieć problemów.

- Czy warto się zarejestrować?

To zależy. Wielu Onionforumowiczów się nie rejestruje, bo im się nie chce i trochę to trwa. Ale jeśli chcesz mieć własny nick i być pod nim znany na forum, to warto się zarejestrować. Poza tym będąc zarejestrowany możesz pisać i odbierać prywatne wiadomości do/od innych zarejestrowanych użytkowników. Możesz też się zarejestrować i czasem pisać jako zarejestrowany użytkownik a czasem jako gość. Większość tak robi :) Pamiętaj, że rejestrując się nie musisz podawać żadnych danych ani nawet adresu email a rejestracja jest krótka.

- Jak się zarejestrować?

Na górze strony masz dwa przyciski: „Guest do not forget to login” - to przycisk logowania i „( Register )” - to przycisk rejestracji. Włącz ciasteczka i kliknij na niego. Zostaniesz przeniesiony na następującą stronę:


Musisz podać tylko dwie informacje w polach oznaczonych czerwoną gwiazdką. „User ID” czyli nazwa użytkownika. Wymyśl sobie jakąś. Oczywiście taką, jakiej do tej pory nikt inny nie zarejestrował. „Verification Code” czyli kod, który musisz przepisać (same cyfry). Przepisz ten kod uważnie, jak się pomylisz system Cię nie zarejestruje. W takim wypadku musisz jeszcze raz otworzyć stronę z rejestracją. Gdy poprawnie wybierzesz pseudonim (nick) i wpiszesz kod (oczywiście kod za każdym razem jest inny), wciśnij „OK”. Powinno Cię przenieść na następną stronę.


Na tej stronie pojawia się Twoje hasło. „Please note your password. It is: ....”. Litery i cyfry albo same cyfry najczęściej. Zapisz sobie gdzieś to hasło i swój nick. Właśnie się zarejestrowałeś. (Później możesz sobie oczywiście zmienić hasło.) Teraz przejdź do strony logowania. Kliknij „Guest, do not forget to login” (w ramce na obrazku). Przeniesie Cię na stronę:


Tu wpisz swój login (User ID) i hasło (Password) i kliknij „Log in”. (Czarną strzałką jeszcze raz zaznaczono gdzie należy kliknąć żeby się zalogować. Można się czasem pomylić, bo obok jest przycisk rejestracji.) Po zalogowaniu zostaniesz przeniesiony na stronę główną.

- O czym mogę pisać na Onionforum?

O wszystkim :) Nawet o najbardziej kontrowersyjnych, niebezpiecznych i nielegalnych sprawach... Jesteś całkowicie bezpieczny, bo anonimowy. Oczywiście możesz też pisać o zwykłych sprawach, np. o pogodzie :)

d) Kontaktowanie się przez Tora

Przez Tora możesz się kontaktować na różne sposoby. Na przykład możesz założyć w internecie sobie konto e-mail i z niego korzystać. Wtedy też jesteś anonimowy. Możesz używać różnych komunikatorów przez Tora anonimowo, np. Gadu-Gadu. Możesz pisać prywatne wiadomości przez Onionforum i przez inne fora dyskusyjne. Zawsze jednak musisz pamiętać, że podając jakiekolwiek prawdziwe dane, możesz zostać zidentyfikowany.

Nigdy nie podawaj: swojego imienia i nazwiska; imion i nazwisk osób z rodziny i otoczenia; jakichkolwiek innych danych jak numer telefonu, prawdziwy adres email, numer IP, nazw ulic, szkół a nawet miasta czy województwa w którym mieszkasz. Nie ufaj nieznajomym! Każdy może być Twoim wrogiem. Każdy może chcieć Cię namierzyć! Każdy może być z policji lub z innych służb. Nie podawaj żadnych danych, nawet jeśli myślisz, że możesz komuś zaufać. Nawet jeśli myślisz, że poznałeś wymarzoną dziewczynę (chłopaka), że możesz zrobić interes życia! NIGDY! Nie ufaj nikomu! Możesz za to podawać dowolnie dużo fałszywych danych, dzięki temu utrudnisz pracę wszelkim służbom...

Najlepiej prowadzić dwa życia w internecie. Jedno oficjalne, grzeczne i legalne. A drugie na Torze... Nigdy nie pomyl się kim w danej chwili jesteś.

POZOSTAŃ ANONIMOWY! POZOSTAŃ BEZPIECZNY!

4. Najczęstsze problemy z Torem

Tor to oprogramowanie dość stabilne i raczej nie przysparza kłopotów. Ale czasem się one pojawiają (z różnych zresztą powodów) i warto wiedzieć jak na nie reagować. W tym rozdziale opisujemy najczęstsze problemy i uwagi początkujących użytkowników związane z Torem.

-Tor nie działa! Wszystko jest niby dobrze, ale żadna strona się nie wczytuje. Co robić?

Tor czasami potrafi działać naprawdę wolno! Trudno wczytują się strony internetowe i strony ukryte „onion”. Trzeba wówczas albo przeczekać ten czas albo próbować nieco dłużej. Cierpliwości!

- Nie otwiera mi się strona Onionforum i żadna inna strona Tora. Co robić?

Patrz wyżej :) Poczekaj, odśwież stronę (przycisk „Odśwież” lub „Przeładuj” - „Refresh” lub „Reload” w Twojej przeglądarce) i zaczekaj. Pamiętaj też, że niektóre strony ukryte „onion”, strony w sieci Tor czasami nie działają. Onionforum działa praktycznie zawsze, ale inne mogę nie działać przez parę godzin w ciągu doby. Jeśli nic nie chce działać, spróbuj za jakiś czas.

- Dlaczego niektóre portale, na przykład Nasza Klasa, blokują Tora?

Tor zapewnia anonimowość a właściciele portali nie lubią anonimowości, dlatego blokują Tora. W takim wypadku, jeśli chcesz anonimowo korzystać z portalu, na który nie możesz wejść przez Tora, musisz skorzystać z innych rozwiązań anonimowych. Najlepiej o szczegóły zapytaj na polskim Onionforum.

- Mam konkretne, skomplikowane pytanie dotyczące Tora, gdzie pytać?

Na polskim Onionforum. Zawsze się znajdzie ktoś kto pomoże.

- Mam inne, bardzo dziwne pytaniem, gdzie pytać?

Na polskim Onionforum.

- Zadałem pytanie na Onionforum, ale nikt nie odpowiedział, co robić?

Cierpliwości. Zaczekaj trochę dłużej.

- Zadałem pytanie na Onionforum, ale odpowiedzi mi się nie podobają, co robić?

Cierpliwości. Zaczekaj trochę dłużej.

- Nie mogę korzystać z Google przez Tora, ciągle wyskakuje mi jakiś komunikat, czemu?

Google niestety blokuje Tora. Ale można ominąć tę blokadę, przy czym jest to kwestia nieco bardziej skomplikowana. Trzeba włączyć cookies (ciasteczka) i włączyć wysyłanie nagłówka referer (patrz część dotycząca konfiguracji FireFoxa). Gdy to zrobisz i wejdziesz na Google, zostaniesz poproszony o podanie tekstu weryfikacyjnego z obrazka. Jeśli to zrobisz poprawnie, Google zadziała poprawnie. Oczywiście po skończeniu wyszukiwania w Google trzeba: wyłączyć i wyczyścić cookies, ustawić z powrotem nagłówek referer na 0, czyli żeby nie był przekazywany. No i oczywiście podczas wyszukiwania Google nie otwierać żadnych innych stron.

- Czy przez Tora mogę ściągać nielegalne oprogramowanie (gry, filmy, muzykę)?

Możesz, ale jest to nieefektywne. Tor działa na tyle wolno a ryzyko ściągania pirackich treści przez zwykły internet jest tak niewielkie, że po prostu nie opłaca się ściąganie warezu przez Tora.

- Ktoś mi grozi na Onionforum, mówi, że mnie namierzył przez Tora, co robić?

Nic. Ten ktoś kłamie albo robi sobie żarty,

- Czy to znaczy, że przez Tora nie można zawierać znajomości, bo to zbyt ryzykowne?

W zasadzie tak. Nie powinno się przez Tora zawierać znajomości, czyli spotykać się w świecie realnym z osobami poznanymi przez Tora. Ryzyko jest dosyć duże. Wszystko jednak zależy od konkretnej sytuacji i kontekstu. Zawsze trzeba zachować szczególną ostrożność i zdrowy rozsądek oraz zabezpieczyć się na wszelkie możliwe sposoby.

- Czy korzystanie z rad ludzi z Onionforum (i w ogóle z Tora) jest bezpieczne?

To zależy. Zależy co to są za rady, kto ich udziela i czego dotyczą. Jeśli toczy się dyskusja i wiele osób podobnie pisze o jakiejś sprawie w sposób wydawałoby się mądry, to prawdopodobnie jest to prawda. Czasem jednak zdarzają się prowokacje i ludzie celowo udzielają złych rad, fałszywych informacji, żeby wprowadzić innych w błąd. Za każdym razem trzeba się poważnie zastanowić i spróbować na własną rękę sprawdzić co i jak, zanim skorzysta się z czyjejś rady. Oczywiście jeśli są to rady w drobnych sprawach, ryzyko jest o wiele mniejsze.

- Czy ludzie piszą prawdę na Onionforum? Czy tematy pisane na Onionforum są prawdziwe?

Jak na każdym innym forum, są ludzie, którzy piszą prawdę i tacy, którzy kłamią. Są tematy prawdziwe i fałszywe. Każdy sam musi to ocenić. Pamiętaj jednak, że czasem wydawałoby się bardzo kontrowersyjne tematy, to zwykłe prowokacje. Nie daj się nabrać na pozory.

- Co to są bramki i jak ich używać?

Bramka www-tor to specjalna strona w zwykłym internecie, która bez potrzeby ściągania, instalowania, konfigurowania i używania Tora, łączy Cię z siecią Tor, z jej ukrytymi stronami „onion”. W ten sposób bez posiadania Tora możesz wejść, na przykład na polskie Onionforum. Wydaje się atrakcyjne? Niestety nie jest! Bramki mają wiele minusów i w zasadzie nie powinno się ich używać. Po pierwsze, zwykle działają o wiele wolniej i mniej stabilnie niż zainstalowany na komputerze Tor. Po drugie, często bramki niepoprawnie wyświetlają strony w sieci Tor lub w ogóle ich nie wyświetlają. Ale przede wszystkim bramki nie są bezpieczne. Przeglądając strony w sieci Tor przez bramkę, nie jesteś anonimowy. Twój dostawca internetu i inne serwery a przede wszystkich operator bramki wiedzą co robisz w sieci Tor. Dlatego bramek nie należy używać, chyba że w ostateczności. Bramki można użyć w miejscu, gdzie nie da się zainstalować Tora, na przykład w kawiarence internetowej czy innym miejscu (u kogoś), gdzie ma się chwilowo dostęp do komputera. Bramki używa się najczęściej w taki sposób, że wchodzisz na stronę bramki a następnie w odpowiednim miejscu wpisujesz adres strony „onion” (w sieci Tor) i wciskasz Enter. Jesteś wtedy łączony z daną stroną w sieci Tor.


5. Uwagi końcowe

Cóż można więcej napisać ponad to, co już zostało powiedziane? Może kilka ogólnych spraw. Tor na pewno będzie się intensywnie rozwijał, ponieważ świadomość potrzeby anonimowości rośnie na całym świecie. Coraz więcej ludzi wie i rozumie, że rządy ich krajów oraz krajów trzecich starają się ich na każdym kroku szpiegować. Zresztą nie tylko rządy ale i rozmaite służby, instytucje i firmy w różnych zresztą celach. Prawem każdego wolnego człowieka jest pozostawać anonimowym i móc się swobodnie wypowiadać. Temu służy właśnie Tor.

Jeśli będziesz chciał się dowiedzieć czegoś więcej o Torze, łatwo znajdziesz wiele materiałów na ten temat. Na razie opanuj podstawy a reszta przyjdzie sama. Świat anonimowości jest fascynujący i pełen ciekawostek, na pewno się wciągniesz. Oczywiście są też inne sieci anonimowe. Najbardziej znaną poza Torem jest Freenet (te dwie sieci anonimowe są największe). Ciągle powstają nowe. Jednak Tor jest specyficzny i najbardziej uniwersalny. Umożliwia wykorzystywanie go zarówno do korzystania z internetu jak i z zasobów wewnętrznych. Naszym zdaniem obecnie Tor to najlepszy wybór dla wszystkich pragnących pozostać anonimowymi. Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, że równolegle wypróbować inne sieci.

Im więcej użytkowników Tora tym lepiej. Im więcej wolontariuszy uruchamiających serwery wyjściowe i przekaźniki, tym mocniejsza sieć. Gdy już oswoisz się z Torem, rozważ udzielenie swojego wsparcia dla tej sieci. Jakie to może być wsparcie? W zależności od Twoich chęci i możliwości: możesz mówić swoim znajomym o Torze i o Onionforum, propagować i reklamować Onionforum na stronach internetowych, forach dyskusyjnych, czatach czy w komunikatorach. Ale możesz także przekazać jakiś datek na fundację Tora lub uruchomić własny serwer wyjściowy czy przekaźnik. Możesz założyć i prowadzić ukrytą stronę w sieci Tor albo udzielać się na Onionforum i pomagać innym użytkownikom. Możesz spróbować poinformować media elektroniczne i drukowane (prasa, radio, telewizja) o Onionforum - każda reklama nam się przyda. Pamiętaj, że przyszłość anonimowości zależy także od Ciebie.


6. Zbiór przydatnych linków

Nie zamieszczamy wielu linków celowo... Każdy kto chce sam je znajdzie. Wystarczy wpisać w Google słowo „Onionforum” (i zaznaczyć wyszukiwanie tylko na polskich stronach) albo „polskie Onionforum” a wyjdzie dostatecznie wiele wyników i stron propagujących Tora i Onionforum. Ograniczamy się do najważniejszych.

Strony w internecie

Po polsku:

http://www.torproject.org/index.html.pl - Strona główna projektu Tor

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tor_(sieć_anonimowa) - O Torze w Wikipedii

http://www.libertarianizm.net/forum-21.html - Forum o anonimowości, dużo o Torze

http://libertarianizm.mypunbb.com/viewforum.php?id=19189 - Forum o anonimowości, dużo o Torze

Po angielsku:

http://en.wikipedia.org/wiki/Tor_(anonymity_network) - O Torze w Wikipedii

http://wiki.noreply.org/noreply/TheOnionRouter - Dokładny opis routingu sieci Tor

http://torstatus.kgprog.com/ - Lista węzłów wyjściowych Tora

Strony w sieci Tor

http://l6nvqsqivhrunqvs.onion/index.php?do=main&level=28 - Polskie Onionforum

http://l6nvqsqivhrunqvs.onion - Strona główna Onionforum

http://eqt5g4fuenphqinx.onion - Core.Onion, ogólny portal użytkowy sieci Tor

http://hkfjbmo2rdjun56b.onion - Torchan, czyli coś jak 4chan, ale w sieci Tor

http://4eiruntyxxbgfv7o.onion - Circle, czyli darmowy hosting plików w sieci Tor

http://ms4kc75hlvnfcxgz.onion - Masked, dodatkowe usługi komunikacyjne w sieci Tor

http://l73fuoioj5hzznxc.onion/search.form - Toggle, czyli Torowe Google, wyszukiwarka

http://dbelxif4olvrfyup.onion/cgi-bin/view.pl?tag=newest - Zdjęcia XXX, jeśli ktoś lubi... ;)

Bramki do sieci Tor

http://tor-proxy.net - Najbardziej znana bramka

http://tiny.pl/nlws - Polskie Onionforum przez powyższą bramkę

http://tor2web.com - Znana bramka

http://tor.theinfo.org - Ta sama bramka co powyżej, ale inny adres


Źródło:http://www.kapitalizm.org/teksty/onion2/onion2.html

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.