Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Raport: Rosja przenosi pociski nuklearne na Kubę. źródło

Artykuł z gazety Pravda cytuje prezydenta Władimira Putina, który stwierdził, że Rosja przeniosła strategiczne pociski nuklearne na Kube w odpowiedzi na ciągłe wysiłki Stanów Zjednoczonych zmierzające do otoczenia Rosji w Europie Wschodniej.

Artykuł, napisany przez Luba Lulko, wyjaśnia, jak Rosja ożywia swoje operacje wojskowe w Wietnamie, Kubie i na Seszelach.

W październiku 2001 r. prezydent Władimir Putin ogłosił, że radioelektroniczne centrum Lourdes znajdujące się na wyspie zostało zamknięte jako "dar" dla prezydenta George'a W. Busha obiecującego, że amerykańskie systemy obrony przeciwrakietowej nigdy nie będą rozmieszczone w Europie Wschodniej. Jednak z europejską tarczą antyrakietową pod egidą NATO obecnie posiadającą "zdolność operacyjną" ta obietnica została złamana.

"Federacja Rosyjska spełniła wszystkie warunki umowy. A nawet więcej. I zamknęła nie tylko kubańskie Lourdes, ale także Kamran w Wietnamie. Zamknąłem je, bo dałem słowo honoru. Ja, jak mężczyzna dotrzymałem słowa. Co też Amerykanie zrobili? Amerykanie nie biorą odpowiedzialności za swoje słowa. Nie jest tajemnicą, że w ostatnich latach USA stworzyło strefę buforową wokół Rosji, z udziałem w tym procesie nie tylko krajów Europy Środkowej, ale także krajów bałtyckich, z Ukrainą i Kaukazem. Jedyną odpowiedzią na to może być asymetryczny rozwój rosyjskiej obecności wojskowej za granicą, zwłaszcza na Kubie", raport cytuje Putina.

"Dzięki pełnej zgodzie kubańskiego przywództwa, 11 maja tego roku, nasz kraj nie tylko wznowił pracę w elektronicznym centrum Lourdes, ale również umieścił na wyspie najnowsze, strategiczne pociski nuklearne "Dąb". Nie chcieli zrobić tego polubownie, niech teraz sobie poradzą z tym", dodał Putin.

Według raportu, Kuba, która pierwotnie była zirytowana decyzją wyłączenia ośrodka radio-elektronicznego, zgodziła się na zlokalizowanie rosyjskich rakiet na Kubańskim terytorium ze względu na obawy o nowe amerykańskie bazy wojskowe w Kolumbii.

Czy cytaty Putina są prawdziwe, czy nie, to się okaże. Nie pojawiły się one nigdzie poza oryginalnym artykułem Pravdy. Wpływ Pravdy, będącej głównym rzecznikiem sowieckiej partii komunistycznej, obecnie gwałtownie zmalał. Wersja online jest zarządzana przez byłych dziennikarzy, którzy pracowali dla oryginalnej gazety ale poza tym obie wersje są odrębnymi podmiotami.

Spekulacje na temat tego, że Rosja ponownie buduje swoją infrastrukturę nuklearną w ramach przygotowań do ewentualnego konfliktu pojawiły się wraz z wiadomością, że 5000 nowych schronów jądrowych jest budowanych w Moskwie, które mają być zakończone do końca 2012 roku.

Urzędnicy uzasadniają ruch, mówiąc, że chcieli aby cała ludność Moskwy mogła dotrzeć do nuklearnego schronu w ciągu kilku minut. Chiny również zbudowały ogromne podziemne schrony, wyprzedzając Stany Zjednoczone, którego schrony przeciw-bombowe pozostały niezmienione od czasów zimnej wojny lub zostały wycofane z użycia.

Perspektywa przenoszenia rosyjskich pocisków nuklearnych na Kubę wyraźnie nawiązuje do kryzysu kubańskiego z 1962 roku, w którym odnotowano, że świat był najbliżej wybuchu III wojny światowej i potencjalnego jądrowego holokaustu.

Biorąc pod uwagę wagę rzekomych wypowiedzi Putina, nie spodziewajmy, że będziemy długo czekać zanim władze rosyjskie, zaprzeczą cytatom prezentowanym w artykule Pravdy.

Link do oryginalnego artykułu: LINK

Artykuł, napisany przez Luba Lulko,

obecnie posiadającą "zdolność operacyjną"

pojawiły się wraz z wiadomością, że 5000 nowych schronów jądrowych jest budowanych w Moskwie,

LINK

"Kryzys kubański" rozpoczął się od rakiet USA w Turcji

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.