Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Jak obsługiwać terminal płatniczy?

Zobacz jak bezproblemowo przeprowadzać płatności bezgotówkowe. Terminale płatnicze, czyli terminale POS (point of selling) to małe urządzenia elektroniczne, dzięki którym możliwe staje się dokonanie transakcji bezgotówkowych we wszelkiego rodzaju punktach usługowych czy też obiektach handlowych. W wyniku coraz dynamiczniej rozwijającego się rynku płatności kartą, wielu przedsiębiorców stawia na współpracę z centrum rozliczeniowym w celu korzystania z terminali płatniczych.

I nie ma w tym nic dziwnego bowiem jak wskazują statystyki, na koniec roku 2014 w naszych portfelach było prawie 30 milionów kart debetowych bądź kredytowych. W związku z tym rośnie liczba terminali płatniczych i na obecnym rynku jest ich już ponad 400 000. Według danych, polski rynek jest otwarty na nowinki, Polacy są liderami biorąc pod uwagę ilość płatności zbliżeniowych w całej Europie. I chociaż nadal najczęściej płacimy za zakupy czy usługi gotówką to uznaje się, iż każdego roku o jakieś 20% wzrasta liczba dokonywanych transakcji bezgotówkowych przy wykorzystaniu karty debetowej bądź kredytowej.

Coraz więcej przedsiębiorców rozpoczyna współpracę z centrum rozliczeniowym poprzez nabycie terminali płatniczych. Wpływ na to ma przede wszystkim chęć zwiększenia zysku oraz dostarczenie swoim klientom dogodnych form płatności. W obliczu rosnącej konkurencji jest to już praktycznie normą.

Sama współpraca pomiędzy przedsiębiorcami a centrum rozliczeniowym jest komfortowa. Właściciele firm nabywają nie tylko urządzenie do realizowania płatności kartą, ale również pakiet dodatkowych korzyści. To między innymi kompleksowy system rozliczeń, całodobowa infolinia i ekspresowy serwis, to również doradztwo biznesowe. Pamiętajmy, że przedsiębiorca może negocjować ceny i wysokość prowizji za dokonywane przy pomocy terminali płatniczych transakcje.

Zamawiając terminal płatniczy przedsiębiorca może też liczyć na szkolenie z jego obsługi. Z reguły urządzenia tego rodzaju nie są zbyt skomplikowane. Wystarczy, by ekspedient rozpoczął proces transakcji wpisując w terminal kwotę rachunku. Klient dokonuje natomiast płatności kartą poprzez jej zbliżenie do terminala – przy zakupach powyżej 50 złotych wymagane jest potwierdzenie płatności indywidualnym kodem PIN (wyznacza się go na klawiaturze terminala) i wciśnięcie zielonego przycisku, który oznacza akceptację dla transakcji. Jeśli klient nie decyduje się na płatność zbliżeniową należy kartę kredytową wsunąć w odpowiedni otwór do terminala (czytnik karty), po czym zatwierdzić płatność kodem PIN. Po wciśnięciu zielonego przycisku transakcje przejdzie w tryb realizacji. Dane dotyczące numeru karty i kwoty trafiają do centrum rozliczeniowego a stamtąd do banku, w którym klient posiada konto powiązane z kartą płatniczą. W wyniku tego procesu środki z konta zostają pobierane w kwocie, jaka znajduje się na rachunku.

Niewiele osób jeszcze wie, że terminal może nie służyć jedynie do płatności bezgotówkowych, ale również wypłat pieniędzy, niczym bankomat. Tylko na terenie Polski usługa cashback, bo o niej właśnie mowa dostępna jest w ponad 300 000 terminalach, czyli w ilości większej aniżeli funkcjonuje w naszym kraju bankomatów. To doskonała opcja, dzięki której możemy wypłacić gotówkę podczas realizacji zakupów kartą płatniczą i to w obojętnie jakiej wysokości, pieniądze zaś wypłacić możemy maksymalnie do kwoty 300 złotych. Do tego usługa ta jest bezpłatna i nie trzeba szukać bankomatów. Pamiętajmy też, że wypłaty w bankomatach nie zawsze są darmowe. Sklepy czy obiekty usługowe z możliwością realizacji takiej transakcji zamieszczają informację o jej dostępności najczęściej na kasie, za pomocą naklejki z napisem „cashback”.

international debit card 388996 640sda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.