Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Jak zapobiec chorobom w przedszkolu?

Nie od dziś wiadomo, że przedszkole to jedna z największych wylęgarni infekcji, z jaką stykają się małe dzieci. Największym problemem są tam tzw. choroby brudnych rąk, czyli infekcje wirusowe i bakteryjne, którymi dziecko zaraża się poprzez kontakt jego dłoni z zanieczyszczoną drobnoustrojami powierzchnią, a następnie kontakt tejże dłoni z ustami. Jednak większości tych chorób naprawdę można uniknąć, wystarczy, aby przedszkola w całej Polsce wprowadziły do swojego funkcjonowania kilka podstawowych zasad.Choroby brudnych rąk i nie tylko

Rodzice w całym kraju nieustannie narzekają, że ich dzieci chorują na skutek pobytu w przedszkolu. W większości przypadków są to choroby układu pokarmowego, takie jak łagodne biegunki, biegunki retrowirusowe, bakteryjne, zakażenia salmonellą lub pałeczkami coli. Często trafiają się również choroby układu oddechowego, w tym przeziębienie, grypa, a nawet zakażenie pneumokokowe i meningokokowe.

Czystość przede wszystkim

Wirusy i bakterie powodujące wymienione wyżej choroby potrafią być naprawdę groźne, dlatego pracownicy przedszkola winni regularnie myć wszystkie zabawki i powierzchnie w otoczeniu dzieci, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów. Od personelu w placówkach przedszkolnych należy oczekiwać głównie utrzymania czystości i propagowania nawyków dbania o higienę wśród przedszkolaków. Jednak i z tym nie wolno przesadzać. Środowisko, w którym przebywają dzieci, ma być czyste, nie sterylne. Toalety i łazienki, z których korzystają, wystarczy sprzątać raz dziennie. Wszystkie powierzchnie i urządzenia sanitarne, których dzieci często dotykają rękoma (deska sedesowa, pokrętła kranów czy klamki), należy kilkukrotnie przetrzeć środkiem chlorowym i obficie przemyć wodą, aby nie dopuścić do ewentualnego poparzenia skóry.

Myć, suszyć, wycierać

Przedszkole powinno zapewnić również ręczniki jednorazowe. Umieszczanie w publicznych toaletach (a tak należy również postrzegać toalety w przedszkolu) ręczników materiałowych uważane jest za co najmniej niewłaściwe. Ręczniki papierowe można zastąpić suszarką do rąk. Rozwiązanie to jest o tyle dobre, że używanie tego typu urządzeń na ogół sprawia dzieciom prawdziwą frajdę, przez co znacznie łatwiej wypracować u nich nawyk częstego mycia rąk - http://www.mamazone.pl/artykuly/starsze-dziecko/zdrowie/2015/jak-zapobiec-chorobom-w-przedszkolu.aspx

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.