Ostatnio: 09.03.2014

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

ODKRYTO ANTYMATERIĘ W BŁYSKAWICACH

Teleskop Fermiego zaobserwował, że błyskawice na Ziemi zawierają nie tylko elektrony ale również pozytony (pozytrony).

Waszyngton - Zaprojektowany do skanowania obszarów odległych tysiące do miliardów lat świetlnych od układu słonecznego, w poszukiwaniu promieniowania gamma, Fermi Gamma-ray Space Telescope (Kosmiczny Teleskop Fermiego Promieniowania Gamma) wykrył interesujące wibracje z Ziemi. Podczas pierwszej 14 miesięcznej operacji, "latające obserwatorium" wykryło 17 promieni gamma związanych z błyskawicami. Niektóre z nich zawierały zaskakujące oznaki antymaterii.

Podczas dwóch ostatnich burz, teleskop Fermiego zaobserwował szczególną emisję promieniowania gamma, które mogło zostać wyprodukowane jedynie w wyniku rozpadu pozytonów (antycząstka odpowiadająca elektronom). Po raz pierwszy udało się dokonać tego rodzaju obserwacji. Michael Briggs z Uniwersytetu w Alabamie ogłosił te infromacje 5 listopada na Sympozjum Fermiego 2009.

To duża niespodzianka, że udało się znaleźć oznaki istnienia pozytronów w błyskawicach - powiedział Briggs.

Te 17 błysków promieniowania gamma zostały wykryte chwilę przed, w trakcie, jak również natychmiast po wystąpieniu błyskawic, które były śledzone przez http://www.wwlln.net/ ( World Wide Lightning Location Network.

Podczas burzy, która została wczesniej zauważona przez inny statek kosmiczny, elektrony poruszały się w kierunku statku, po czym zwalniały produkująć promieniowanie gamma. Niezwykła obecność pozytronów zauważona przez Fermiego sugeruje, że normalna orientacja pola elektrycznego związanego z błyskawicami jest "jakoś odwrócona".

Badacze próbują teraz odpowiedzieć sobie na pytanie w jaki sposób doszło do powstania tego odróconego pola. Ale na razie, jak mówi Briggs, nie ma odpowiedzi na to pytanie.

Zaobserwowanie błysków promieniowania gamma - które potencjalnie mają niekorzystny wpływ na samoloty w czasie burzy, nie jest rzeczą nową. Pierwszy raz odkryła je NASA ( NASA Compton Gamma-ray Observatory, Obserwatorium Promieniowania Gamma w Compton) na początku lat 90 ubiegłego wieku. Satelita RHESSI, który głównie obserwuje promieniowanie X oraz gamma ze Słońca, odkrył około 800 błysków promieniowania gamma, dodaje Briggs.

Dodaj komentarz

Dodajesz komentarz anonimowo. Zaloguj się.

Dodajesz komentarz anonimowo. Aby komentować pod własnym pseudonimem włącz profil publiczny w ustawieniach.

Autor:
Treść:

Aby przesłać formularz, musisz mieć włączony w przeglądarce Javascript. Jeżeli nie masz, przepisz wspak tekst f7g14lg60x:

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.