Ostatnio: 23.10.2016

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Tłumaczenie tekstu http://www.technologyreview.com/blog/arxiv/25051/

Prymitywne życie odnalezione w węglowodorowym jeziorze

Naukowcy odkrywają życie w asfaltowym jeziorze, będącym najbardziej zbliżoną do węglowodorowych mórz na Tytanie rzeczą na Ziemi.

Pitch Lake jest trującym, okropnie pachnącym otworem Piekieł na karaibskiej wyspie Trynidad. Jezioro jest wypełnione gorącym asfaltem i bulgocące gazowymi węglowodorami i dwutlenkiem węgla. Wody jest tu niewiele, a na pewno poniżej poziomu zazwyczaj uważanego za minimalny, by mogło istnieć życie.

Te "obce" warunki uczyniły z Pitch Lake przedmiot większego niż przemijające zainteresowania astrobiologów. Różni naukowcy zasugerowali, że jest ono środowiskiem najbliższym węglowodorowym jeziorom na Tytanie - księżycu Saturna. Oczywistym jest, że ci badacze pragną poznać odpowiedź na pytanie: jakie formy życia są zdolne przetrwać w takich warunkach?

Dziś Dirk Schulze-Makuch z Washington State University wraz z paroma kumplami dostarczył odpowiedzi. Jak twierdzą, Pitch Lake kipi mikrobim życiem. Według nich każdy gram mazistej zawartości jeziora kryje około 10^7 żywych komórek.

Te drobnoustroje nie przypominają niczego, co normalnie spotykamy na Ziemi. Analiza ich genomu wykazała, że są to organizmy jednokomórkowe takie jak Archeony i bakterie. Przeżywają one w środowisku beztlenowym i ubogim w wodę, spożywając węglowodory i oddychając metalami [więcej, obszerne rozwinięcie tematu].

To może być pierwszy raz, gdy życie pojawiło się w węglowodorwych jeziorach na powierzchni Ziemi, lecz tego rodzaju robale już wcześniej wybijały się na powierzchnię węglowodorowych wycieków z podmorkich szybów naftowych, co stanowi kolejny powód, by się nimi zainteresować. Już samo to, w jaki sposób mikroby potrafią rozkładać i przetwarzać złoża ropy jest trudne do zrozumienia. Lepsze poznanie rządzących tamtym życiem procesów mogłoby doprowadzić do szeregu usprawnień w zakresie takich technik jak rekultywacja mikrobiologiczna klik - kilka słów rozwinięcia [PL]

Ale najbardziej ekscytujący wniosek z tego odkrycia jest taki, iż może istnieć życie na Tytanie. Coraz silniejsze jest wrażenie, że Tytan może zapewnić wszelkie warunki do życia: entropię, cząsteczki oparte na węglu i płynne środowisko.

Istnieją także dowody, że woda w stanie ciekłym nie jest aż tak niezbędna, jak do tej pory przyjmowano. Schulze - Makuch i współpracownicy wskazują tu ostatnie dowody na to, że niektóre mikroorganizmy są zdolne do produkcji własnej wody w wyniku przetwarzania różnych węglowodorów. Jednak nie wiadomo jeszcze, ile wody wymagają mieszkańcy Pitch Lake. Pomimo, że wody jest w nim bardzo niewiele, istnieje możliwość, że organizmy skupiają się w jego rejonach, gdzie jej zawartość jest wyższa, tak, jak ma to miejsce w przypadku skutych lodem kolonii w zamarzniętych jeziorach i lodowcach, w tym temacie potrzebny jest jeszcze pewien nakład pracy. Niemniej jednak, to odkrycie jest pasjonujące i dalsze badania tych niezwykłych mieszkańców Pitch Lake rzucą nowe światło na wiele kwestii. Jak to ujmują Schulze - Makuch i współpracownicy: Nasze badania to punkt wyjściowy dla rozważań, jakie są zasadnicze ograniczenia życia w węglowodorowej macierzy i czy węglowodorowe jeziora Tytana mogłyby zawierać życie."

Ref: arxiv.org/abs/1004.2047 : Życie bakterii na Pustyni Płynnego Asfaltu

LINKOWNIA:

Ekstremofile

Jak przeżyć we wrzącym kwasie...

...I pod wpływem silnego promieniowania...

...I pomimo lekkiego upośledzenia radzić sobie pod naprawdę wysokim ciśnieniem.

Dodaj komentarz

Autor zablokował możliwość dodawania anonimowych komentarzy. Zaloguj się.

Autor wpisu zablokował możliwość dodawania anonimowych komentarzy. Aktywuj publiczny profil, aby móc komentować ten wpis.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.