Ostatnio: 14.03.2019

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Bajka o Szydło i Obajtku

Zapraszam do małej podróży w czasie i historii o tym jak manipulować opinią publiczną, faktami oraz krytykując rząd - krytykować samego siebie.

AKT 1 – kim właściwie jest ten Obajtek?

Dawno temu, bo w 2011, wójt Pcimia Daniel Obajtek znalazł się w „drużynie Jarosława Kaczyńskiego”. Prezes sam stwierdził, że „jako premier chce naśladować Obajtka”. Czym wsławił się ulubieniec Kaczyńskiego?

Od 23.09.2011, gdy wichura zniszczyła plantację papryki (słynne „Jak żyć?” paprykarza), wójt Obajtek wspiera Kaczyńskiego w krytyce rządu. Jarosław Kaczyński zachwycony opowiadał jak w rejonie Woli Wrzeszczowskiej po wichurze potrzebna była folia, ale "premier Donald-nic-nie-mogę-Tusk nie potrafił nawet tego załatwić".

- "Tymczasem Wójt Wszystko-Mogę Daniel Obajtek załatwił natychmiast 600 kg folii to jest dowód na to, że można" - twierdził Kaczyński (niebieska folia nie pochodziła jak opowiadał Obajtek ze spontanicznej zbiórki, tylko ze składu budowlanego jego mamy. Na tunele się nie nadawała – ale na akcji w mediach wypadła znakomicie).

Od tego czasu Daniel Obajtek pojawiał się kilkukrotnie w kampaniach PiS jako przykład zaradności oraz robienia tego, co rząd nie może.

AKT 2 – historia lubi się powtarzać, czyli wielkie malowanie

Okazję do kolejnego “spinu” politycznego przyniosła PiSowi zimowa wichura. W nocy z 10/11 stycznia 2015 roku nad Pcimem przeszła nawałnica, co spowodowało uszkodzenie budynku szkoły nr 3.

Parę miesięcy później, 22 sierpnia, na miejsce przybyła Beata Szydło odmalowywać zniszczoną szkołę oraz promować nowe hasło PiS “Damy radę”. Rozpoczął się festiwal kłamstw.

Kandydatka PiS na premiera zarzuciła opieszałość rządowi, który, według jej relacji, wydał decyzję dot. przyznania subwencji na odbudowę szkoły dopiero pod koniec czerwca, podczas gdy wniosek miał być złożony już w styczniu. To dwa kłamstwa i dwa pudła Beaty Szydło.

Wójt Wszystko-mogę Daniel Obajtek wniosek o dotację złożył dopiero w marcu – ponad 2 miesiące po uszkodzeniu budynku. Natomiast “opieszały” rząd był dużo sprawniejszy – 21 kwietnia wniosek został pozytywnie zaopiniowany, a w ekspresowym tempie (dzień później) Ministerstwo Edukacji Narodowej zwróciło się do Ministra Finansów o zwiększenie subwencji Gminie Pcim. Minister wyraził zgodę.

Mamy więc końcówkę kwietnia, w ciągu miesiąca od wniosku Pcim posiada już pieniądze na odbudowę szkoły. Czy to koniec? Nie. Daniel Obajtek przetarg na wykonanie usługi rozpisuje dopiero 16 czerwca – niemal dwa miesiące od przyznania subwencji. To ma być ten wzór zaradności promowany przez PiS?

AKT 3 – podsumowanie i dodatkowe fakty

Podsumowując całą historię:

- Wichura niszczy szkołę w Pcimiu

- Opieszały wójt składa wniosek o dotacje 2 miesiące po szkodzie

- Ministerstwa działają bardzo sprawnie – w ciągu miesiąca zostaje przyznana subwencja

- Daniel Obajtek dalej działa na zwolnionych obrotach – kolejne dwa miesiące zajmuje mu rozpisanie przetargu

- W sierpniu do Pcimia przyjeżdża Beata Szydło robić kampanie

- Oskarża rząd o powolne działanie, sugerując że wniosek został złożony w styczniu, a dotacja przyznana dopiero pod koniec czerwca. Kłamie przy obecności wielu reporterów.

W taki sposób Beata Szydło wraz ze swoim sztabem tworzy narrację niesprawnego państwa, podczas gdy prawdziwymi winnowajcami są osoby popierane przez PiS. Czy taki “remont” Prawo i Sprawiedliwość chce zaserwować Polsce?

A to nie koniec. Może zaciekawi Cię, drogi czytelniku, że:

- wójt zgłosił się o dotację w wysokości 550 tysięcy złotych, podczas gdy wycena zniszczeń opiewała na 50 tysięcy?

- wójt wydatek 550 tysięcy na “Modernizacje szkół” zaplanował już pod koniec 2014 roku.

To jednak materiał na następną bajkę…
mafia pis obajtek

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.