Ostatnio: 18.08.2018

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Dziękuję za zainteresowanie i przedstawiam Wam przygotowane specjalnie dla Wykopu kolejne 25 ciekawostek, zwanych też bezużytecznymi, niewiarygodnymi i wziętymi z dupy :)

Oczywiście, tak jak poprzednio, nie ręczę za ich prawdziwość, ale starałem się posprawdzać to, co w miarę łatwo sprawdzić mogłem.

Jeśli Wam się spodobają - zagłosujcie na kolejną porcję komentarzami, wykopami, plusami, czy co tam sobie jeszcze wymyślicie. Miłego czytania! :)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. Przysmakiem niektórych \\\"chińskich\\\" restauracji są ptasie gniazda, zbierane z jaskiń na tajskiej wyspie Koh Phi Phi. Zbieractwo tych gniazd jest ściśle koncesjonowane i zajmuje się tym 60 osób, które płacą astronomiczną koncesję w łącznej wysokości ok. 3 mln funtów. Nielegalny zbiór może grozić nawet zastrzeleniem. Przy czym legalni zbieracze i tak od czasu do czasu giną, ponieważ położenie jaskiń wymaga często niebezpiecznej wspinaczki.

2. Alpy są najgęściej zaludnionym górskim rejonem świata.

3. Uważa się, że co siedem lat następuje wymiana niemal wszystkich komórek ludzkiego organizmu, można więc powiedzieć, że co siedem lat jesteśmy prawie nowym człowiekiem :) Ale nie do końca - komórki mózgowe są najdłużej żyjącymi komórkami w organiźmie człowieka i mogą żyć nawet tyle, co ich właściciel. Duża część kurzu zalegającego w mieszkaniach pochodzi z martwych komórek ludzkiej skóry.

4. Słynne amerykańskie wojskowe \\\"suche racje żywnościowe\\\" (MRE - meal ready to eat) w skrajnych wypadkach mogą być \\\"nawodnione\\\" uryną - i nadawać się do spożycia. Ciekawe, co jest w tej szklance...

mre0035. Wielbłąd wypija jednorazowo ok. 100 litrów wody.

200px pack of camel6. Średniej wielkości góra lodowa waży około 20 milionów ton.

7. Anglosaskie słowo \\\"cop\\\" które tłumaczymy jako \\\"gliniarz\\\" pochodzi od angielskiego akronimu Constable on Patrol - czyli konstabl na patrolu. Konstabl to określenie policjanta niższego stopniem.

8. Galaretka podłączona do EEG wykaże fale prawie identyczne z ludzkim mózgiem (???).

9. Samce lwa potrafią spać nawet 20 godzin na dobę. Czarną robotę odwalają głównie lwice. To one są głównymi myśliwymi w stadzie i choć są mniejsze, uważa się je za niebezpieczniejsze, od wielkich \\\"królów dżungli\\\"

10. Jedną z kar dla niewiernych żon w średniowiecznej Francji było skazanie ją na gonienie przez miasto kurczaka - nago.

11. Jedynym znanym \\\"jadowitym\\\" (trującym) ptakiem jest zakapturzony pithoui, żyjący w Papui Nowej Gwinei. Neurotoksyna zawarta jest w jego skórze i pierzu, a dotknięcie go powoduje odrętwienie. Ptak nie wytwarza trucizny sam, lecz pozyskuje od chrząszczy, którymi się żywi.

hooded12. Honolulu na Hawajach, to jedyne miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie stoi pałac królewski. Pomyślmy teraz, ile tego mamy w Europie...

iolani palace honolulu hih85513. Podczas snu, wyłączony jest zmysł powonienia. Zapachy, które czujemy śniąc, są projekcją naszego umysłu.

14. Podobno wszystkie płaskie powierzchnie zbudowane przez człowieka (budynki, drogi, parkingi, etc.) na terenie całych USA, zajmują tyle powierzchni, aby pokryć cały stan Ohio. Ohio jest jednym z najmniejszych Stanów i ma 116 096 km2 powierzchni.

ohio svg15. Komary i inne moskity wolą żywić się krwią dzieci, niż dorosłych, a blondynów wybierają przed brunetami.

mosquito16. Przeciętny Amerykanin w ciągu całego życia zjada zaledwie 28 świń. Wynika to prawdopodobnie z tego, że w USA nie ma kultury hodowli i spożywania wieprzowiny, co z kolei może być wynikiem zamieszkiwania tam wielu Żydów (to moje przypuszczenie). Amerykanie od zawsze hodują bydło i drób. Podejrzewam, że 28 świń przeciętny Polak może zjadać w ciągu roku ;)

17. A skoro już przy świniach jesteśmy, to prawie połowa ich populacji z całego świata, jest hodowana w Chinach.

18. A skoro już jesteśmy przy Chinach ;), to dieta pandy składa się w 99% z bambusów. Chińczycy bardzo szanują swoje pandy (które uprzednio przetrzebili) i za ich zabicie grozi kara śmierci. Mała panda na zaostrzenie apetytu:

panda19. Brokuły i kalafiory są warzywami. Ale są też prawdopodobnie jedynymi kwiatami wśród warzyw. A jeśli chodzi o rolnictwo, to najszerzej uprawianą rośliną jest pszenica - rośnie na każdym kontynencie, z wyjątkiem antarktydy.

20. Pierwsze oświetlenie uliczne w USA zostało założone już w 1757 roku, w Filadelfii.

21. Amazońskie lasy deszczowe produkują ponad 20% światowych zasobów tlenu. Pamiętajcie - nie depczcie trawników i lasów deszczowych!

brazil amazon22. Najkrótsza wojna w historii toczyła się w 1896 roku pomiędzy Wielką Brytanią, a Zanzibarem. Trwała 38 minut - po tym czasie Zanzibar się poddał. Musieli mieć mądrego przywódcę.

23. W miejscu największego przybliżenia, granice USA i Rosji dzielą mniej niż dwie mile.

24. Teraz będzie z nutką ironii. Pierwsza nazwa Banku Ameryki - Bank of America, brzmiała... Bank of Italy :D

25. W 1800 roku, tylko 50 miast na świecie miało więcej niż 100 tysięcy mieszkańców. Pozwólcie, że nie będę wymieniał, ale możecie strzelać ;)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ciąg dalszy (być może) nastąpi.

Dziękuję za uwagę,

Altar :)

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.