Ostatnio: 15.02.2018

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Po dłuższej przerwie, prezentuję kolejną porcję wyjątkowo zbędnych każdemu człowiekowi ciekawostek!

Zapraszam do wspólnej zabawy w ich wyśmiewanie i weryfikowanie, albo tylko w chłonięcie ich całą swoją uwagą ;)

Cytując klasyka - czyli siebie samego z poprzedniej części ;-)

"zagłosujcie na kolejną porcję komentarzami, wykopami, plusami, czy co tam sobie jeszcze wymyślicie. Miłego czytania! :)"

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


1. Podczas kichania zatrzymywane są wszystkie funkcje organizmu - nawet bicie serca. Poza tym, nie da się kichnąć z otwartymi oczami.

EDIT: Ciekawostka częściowo obalona na Wykopie.

2. Jajko (niezapłodnione) to tylko jedna komórka. A konkretnie - jego żółtko. Białko, błony pergaminowe i skorupka są wydzielinami dróg rodnych samicy. Na zdjęciu: jajo strusia i jajo kury.

strusie a kurze3. W pierwotnej wersji Kopciuszka, pantofelek był zrobiony z futra, a nie ze szkła.

4. Najdłuższa partyjka gry w Monopoly, według firmy Hasbro, trwała ponad 1680 godzin, czyli obrazowo mówiąc, jakieś 70 dni.

5. Podobno z powodu ciastek w kształcie zwierzątek (Animal Crackers) wiele amerykańskich dzieci uważa, że niedźwiedzie są tych samych rozmiarów, co np. żyrafy.

animal crackers zoo6. Wszyscy wiedzą, że człowiek tylko zewnętrznie jest w miarę symetryczny. Serce np. zajmuje miejsce płuca, dlatego lewe płuco jest zawsze mniejsze od prawego. Bardzo często nogi mają niezauważalnie inną długość, jedna z kobiecych piersi zawsze jest mniejsza, podobnie jak męskie jądro.

7. Ulica Sezamkowa uczy i bawi już od 1969 roku, a konkretnie od 10 listopada tegoż roku. We wczesnych latach '90 emitowała ją TVP2 o godzinie 15, jako "program uczący języka angielskiego". Jako taki sprawdzał się kiepsko, bo założenia oryginału miały edukować - ale dzieci anglojęzyczne, w ich ojczystym języku. W 1997 TVP zastąpiła ją polską wersją, której głównymi bohaterami zostali smok Bazyli i owieczka Beata.

sesamestreet8. Wiele osób wie, że za młodu Elvis Presley był kierowcą ciężarówki. Ale nie każdy słyszał, że firma przewozowa, w której pracował, należała do Franka Sinatry.

9. Równie unikatowy, jak odciski palców, jest odcisk języka.

10. Najstarszą literą alfabetu jest "O" - nie zmieniła się ok. 1300 roku p.n.e., kiedy to Fenicjanie włączyli ją do swojego alfabetu.

11. Podczas remontu Statuy Wolności w 1984 roku, jej pochodnia została pokryta 24-karatowym złotem.

statueliberty512. Statystyka (nie pytajcie) mówi, że w każdej chwili ok. 0,7% populacji Ziemi jest pijana :)

13. Dubler-kaskader Halle Berry w filmie "Kobieta kot" był mężczyzną.

14. Największa jaskinia świata, zwana Komnatą Sarawak, mieści się na terenie Malezji i ma 701 metrów długości, 299 metrów szerokości i 70 metrów wysokości. Możnaby w niej położyć w poprzek Pałac Kultury i zostałoby jeszcze sporo miejsca (ale haczyłby "przybudówkami" ;) Można tam też upchnąć kilka Boeingów 747.

sarawak15. Gdyby zawiesić na dużym sportowym boisku trzy ziarenka piasku, to byłby on gęściej upchany tymi ziarenkami, niż Mleczna Droga gwiazdami. Kolega ZiobroV z Wykopu uzupełnił o taką informację:

Gdyby zamiast piasku na środku pełnowymiarowego boiska piłkarskiego położyć średniej wielkości piłkę plażową to mielibyśmy dobrze odwzorowanie upchania atomu materią.

Choć nie wiadomo, jakiego pierwiastka atom miał na myśli.

16. Najwięcej teatrów na świecie jest w Rosji.

17. Najwyższym wulkanem (i w ogóle szczytem) w naszym układzie słonecznym jest Olimp. Ale nie w Grecji, lecz na Marsie. Liczy sobie 21 kilometrów wysokości (Mount Everest - niecałe 9 km). Szerokość jego podstawy to 550 kilometrów, a sam krater ma aż 85x60 km i 3 km głębokości. Łacińska (i powszechnie obowiązująca) nazwa tego wulkanu, to Olympus Mons.

olympusmons18. Paznokcie u rąk rosną cztery razy szybciej, niż u nóg. Sprawdzone przez niżej podpisanego :)

19. Człowiek ma przeciętnie 100 tys. włosów na głowie, które (włosy, nie głowy) rosną ok. 13 cm rocznie.

20. 1843 roku, paryski uliczny mim utknął w swoim zaimprowizowanym pudle i umarł z pragnienia. Zawsze wydawało mi się, że mimowie są jacyś dziwni. Ten był najwyraźniej mistrzem w swoim fachu.

mime box21. 90% nowojorskich taksówek jest prowadzone przez świeżo przybyłych imigrantów.

22. Pierwsze zegarki na rękę zostały stworzone przez Louisa Cartiera w 1904 roku.

23. Ziemia to jedyna planeta, której nazwa nie pochodzi od jakiegoś boga.

24. Dwa przedmioty, spełniające dokładnie te same funkcje - mierzenia czasu - różnią się tym, że jeden ma tysiące ruchomych części, a drugi ani jednej. To klepsydra i zegar słoneczny :)

25. Jeśli macie jakąś rodzinę na emigracji na Antarktydzie, to na pewno przyda Wam się informacja, że ten kontynent ma własny numer kierunkowy: 672.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ciąg dalszy (być może) nastąpi.

Dziękuję za uwagę,

Altar :)

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.