Ostatnio: 8 godz. temu

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Większość informacji w internecie na temat latarek dotyczy albo marketowych jednorazówek, albo wręcz przeciwnie - modeli za kilkaset złotych do specjalistycznych zastosowań. Według wielu opinii, dobrym kompromisem są latarki Convoy. Niestety z uwagi na ogromną ilość modyfikacji oraz konieczność samodzielnego skompletowania zestawu (latarka, ogniwa, ładowarka, akcesoria) wybór może być trudny, a gotowe komplety z Allegro to często loteria pod względem jakości poszczególnych elementów - dlatego postanowiłem zebrać dostępne materiały w jedno kompendium.

Pierwsza połowa poradnika (na temat latarek) odnosi się wyłącznie do Convoy, ponieważ każdy producent ma odmienne oznaczenia. Być może później dopiszę informacje na temat innych firm oraz no-name z Aliexpress. Natomiast druga połowa to informacje uniwersalne, dotyczą każdej latarki zasilanej ogniwami 18650.

-----------------------------------------------------

ZESTAW STARTOWY‌

Jeśli poszukujesz porządnej, wytrzymałej latarki akumulatorowej za około 80zł (razem z ogniwem i ładowarką) i nie masz dodatkowych wymagań... to gotowa lista sprawdzonych produktów znajduje się poniżej ‌

Latarka Convoy S2+ x6 XM-L U2-1B: http://www.everbuying.net/product559047.html [$8.99-$10.99]

Ładowarka Liitokala Lii-100: http://www.gearbest.com/chargers/pp_272183.html [$3.96 ≈ 17zł]

Ogniwo NCR18650B: http://allegro.pl/listing/listing.php?order=qd&string=NCR18650B [20zł]

Uchwyt rowerowy (opcjonalnie): http://www.banggood.com/Wholesale-Flashlight-Mount-Holder-Clip-LED-Bicycle-Bike-Torch-360-p-41677.html [$1.89 ≈ 8zł]

------------------------------------------------------

WYBÓR ZAAWANSOWANY

Największą zaletą zestawu podstawowego jest oczywiście... cena. Ale jak coś jest dobre do wszystkiego, to nie jest dobre do niczego, dlatego latarki Convoy można kupić w kilkudziesięciu różnych wersjach - niestety odpowiednio droższych.Oferta Gearbest jest niestety dość uboga, natomiast na Banggood dostępne są niemal wszystkie możliwe kombinacje. Co możemy wybrać?

- model bazowy latarki (zasięg i kształt wiązki)

- sterownik latarki (jasność, pobór energii, temperatura)

- diodę latarki (barwa światła, w niewielkim zakresie również jasność)

- ogniwa (czas pracy, bezpieczeństwo)

- ładowarkę

------------------------------------------------------

MODEL BAZOWY

Najbardziej znane modele latarek Convoy to S2, S2+, M1 oraz C8. Dwie ostatnie to klasyczne "światła długie" - świecą daleko, ale wąsko. S2 można nazwać kompromisową. Najbardziej popularna jest wspomniana wcześniej S2+, która świeci najszerzej (kosztem zasięgu)

STEROWNIK

Tutaj zasada jest prosta, nie radzę niepotrzebnie komplikować - jeśli "to ma po prostu działać", jedynym rozsądnym wyborem jest 7135x6 (natężenie 2.1A). Słabsze nie mają sensu, a najmocniejsze (7135x8) mogą wymagać modyfikacji chłodzenia.

DIODA

Pomiędzy XM-L a XM-L2 wybór jest prosty - pierwsza jest zazwyczaj nieco tańsza, druga o kilkanaście procent bardziej efektywna. Natomiast barwa światła to skomplikowane zagadnienie... Zimne diody świecą jaśniej, cieplejsze są uznawane za bardziej komfortowe. Najbardziej popularnym kompromisem jest neutralna T6-4C. Natomiast prawdopodobnie najlepsze porównanie znajduje się na tym zdjęciu.

http://s20.postimg.org/fuqwlhopp/Convoy_Side_By_Side_Tints.jpg

------------------------------------------------------

OGNIWA 18650 - INFORMACJE OGÓLNE

Zdecydowana większość latarek Convoy jest zasilana ogniwami 18650 (brak w komplecie), które charakteryzują się małymi wymiarami, dużą pojemnością i możliwością wielokrotnego ładowania. Cena jednego akumulatora zazwyczaj wynosi od 5zł do 40zł. Odradzam kupowania wersji na akumulatory 18350/16340 drogie i mało wydajne - trzeba uważać na Banggood (łatwo się pomylić).

GDZIE KUPIĆ OGNIWA 18650? (subiektywnie od najlepszych do najgorszych)

1.‌ Gearbest, Everbuying, Banggood, Fasttech - dawniej przesyłki były problematyczne - obecnie spora poprawa (sprawdzone kilkukrotnie), a ceny nadal bezkonkurencyjne. Należy szukać modelu NCR18650B.

2. używane i nowe z forum swiatelka.pl - metoda niekonwencjonalna, rewelacyjna pod względem ekonomicznym (można tanio kupić sprawdzone ogniwa o dużej pojemności).

3. nowe z Allegro - najszybsza opcja, dość pewna, ale zdecydowanie najdroższa. Ceny kilkukrotnie wyższe niż używki, pojemność większa o około połowę. Polecane ogniwa to Panasonic NCR18650B, Sanyo NCR18650, Samsung ICR18650-26F oraz LG INR18650 - inne marki i modele są ryzykowne. Należy też unikać sprzedawców z małą ilością komentarzy oraz nieznanych sklepów (ryzyko otrzymania podróbek).

4. używane z Allegro - ceny niskie, jakość zazwyczaj akceptowalna.

5. samodzielny odzysk z baterii do laptopów - teoretycznie "taniej już się nie da", a pojemność zazwyczaj jest wystarczająca, jednak z uwagi na liczne niebezpieczeństwa wymagane jest spore doświadczenie, żeby się do tego zabrać.

666. Ultrafire, Trustfire, "no-name" z Allegro czy Aliexpress - pojemność kilkukrotnie niższa od deklarowanej; niektóre potrafią nawet eksplodować przy ładowaniu.

------------------------------------------------------

ŁADOWARKA

Tutaj wybór jest nietrudny - Liitokala Li-100 niszczy konkurencję. Za około 16zł można kupić ładowarkę, która jest zasilana z USB i ładuje równie dobrze, jak kilkukrotnie droższe modele. W przypadku konieczności ładowania większej ilości ogniw można kupić wersję rozszerzoną (Liitokala Li-500), natomiast dla pasjonatów pozostaje drogi Opus.

------------------------------------------------------

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA (FAQ)

Q: Ile wynosi czas pracy?

A: Ogniwa 18650 mają deklarowaną pojemność od 500mAh (używki) do 3400mAh (NCRy), a dodatkowo nigdy faktyczna pojemność nie jest idealnie zgodna ze znamionową, więc wyniki będą drastycznie różne w zależności od użytego akumulatora. W ogromnym uproszczeniu radziłbym podzielić pojemność akumulatora przez natężenie z opisu latarki (z uwagi na podobne napięcia i całkiem wysoką sprawność), a następnie całość podzielić przez współczynnik trybu (0,05 lub 0,5 lub 1). Wynik będzie zawyżony, ale pozwoli oszacować przynajmniej rząd wielkości. Przykładowo, dla latarki 2.1A oraz ogniwa 3.4Ah wychodzi półtorej godziny.

Q: Co jest potrzebne, by używać latarki jako oświetlenia rowerowego?

A: Oprócz uchwytu - teoretycznie nic. Zalecanym elementem zestawu jest kolimator - pozwala na odpowiednie ukierunkowanie światła oraz zapobiega oślepianiu innych. Niestety ceny na Allegro są wysokie, a import opłaca się tylko przy większych ilościach.

Q: Jak sprawdzić, czy latarka jest oryginalna?

A: Convoy (w przeciwieństwie do Xiaomi) nie stosuje systemu kodów pozwalających stwierdzić oryginalność, ponieważ przy zakupie w sprawdzonym sklepie (BG, GB lub EB) ryzyko jest niemal zerowe.

Q: O co chodzi z zabezpieczeniami akumulatorów litowo-jonowych?

A: Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje: w ładowarce, w ogniwach, w urządzeniu. Pierwsze bezwzględnie obowiązkowe. Niezależnie od typu ogniwa, ładowarka musi mieć wewnętrzne zabezpieczenie przed przeładowaniem. Natomiast co do dwóch pozostałych, zasada jest prosta - musi być jedno z nich. Jeśli latarka posiada własny układ chroniący przed rozładowaniem (np. Conovy), to można zastosować zwykłe ogniwa (lub ewentualnie zabezpieczone). W przeciwnym wypadku - tylko ogniwa z oznaczeniem protected.

--------------------------------------------------------------------------

W tekście znajduje się kilka celowych uproszczeń (m.in. porównanie Lii-100 z Lii-500) - niestety wyjaśnienie zasad ładowania akumulatorów li-ion zajęłoby zdecydowanie zbyt dużo miejsca, a przy normalnym użytkowaniu różnica nie jest znacząca.

Za potencjalne błędy z góry przepraszam - w przypadku zauważenia takiej pomyłki proszę o kontakt.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.