Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Choć powszechnie kojarzony z nowoczesnymi technologiami, internet stacjonarny nie jest wcale najnowszym krzykiem mody. Przypomnijmy - już w latach 60-tych XX wieku w USA powstała koncepcja rozproszonego systemu przesyłu danych, pracującego również w przypadku zniszczenia punktu centralnego sieci. Poprzez ARPANET, a następnie USENET doskonalono technologię na potrzeby wojskowe, by na początku lat 80-tych wykorzystać ją do stworzenia pierwszych sieci naukowych.

Koniec lat 80-tych to porzucenie projektu ARPANET przez wojsko i przejęcie rozwoju sieci internetowej przez środowiska naukowe. W 1990 r. powstaje pierwsza strona internetowa, a w 1993 r. - pierwsza przeglądarka. Rozwój nowego medium postępuje błyskawicznie - w 1994 r. otwiera się pierwszy wielki portal internetowy - Yahoo.W Polsce prapoczątki internetu to pierwsze połączenie z zachodem w ramach sieci FIDONET w 1987 roku. Choć oficjalnie polski internet narodził się w 1991 roku. Jednak z powodu wysokich cen dostępu, poza wąskie kręgi akademicko-korporacyjne internet wyszedł dopiero w 1996 r. gdy TP SA uruchamia numer telefonu pozwalający na relatywnie tani dostęp modemowy. Są to początki późniejszej Neostrady. W 1999 roku pojawiają się pierwsze skierowane do masowego odbiorcy oferty stałego dostępu do internetu.

Już w 2000 roku pojawia się WAP - mobilna namiastka internetu. Namiastka, ponieważ WAP wymagał osobnych wersji strony o znacząco zubożonych funkcjonalnościach. Niedługo później - bo w 2002 roku pojawia się internet radiowy. Od tego momentu datuje się burzliwy rozwój internetu bezprzewodowego (m.in. w 2006 roku pojawia się standard UMTS pozwalający na dużo szybszą transmisję w sieciach komórkowych).

Tyle historii. Patrząc z dzisiejszej perspektywy internet ma za sobą już dość długą historię, zaś internet bezprzewodowy i mobilny dopiero wchodzi w okres świetności. Nie oznacza to, że internet stacjonarny całkowicie odda pole mobilnemu. Wciąż można wymienić przynajmniej trzy ważne powody dla których internet stacjonarny może być lepszym wyborem.

1. Niezawodność. Szczególnie w zastosowaniach, które wymagają nieprzerwanego dostępu do sieci przez dłuższy czas (np. gry) internet stacjonarny wciąż sprawdza się lepiej ze względu na dużo mniejszą podatność na czynniki zewnętrzne.

2. Ograniczenia limitu transferu. Budżetowe taryfy internetu mobilnego narzucają limity przesłanych danych, co w przypadku korzystania z multimediów wysokiej rozdzielczości szybko wyczerpuje miesięczną pulę.

3. Cena. Z szybkiego choć limitowanego internetu LTE można już korzystać w rozsądnej cenie - jednak jest ona wciąż wyższa niż nielimitowane łącza stacjonarne o przepustowości ponad 100 mb. Z tego powodu wybór internetu mobilnego jako głównego sposobu dostępu do sieci dokonywany jest głównie z konieczności.

Warto jednak przy tym pamiętać, że owo "z konieczności" wciąż dotyczy dość dużej grupy odbiorców. Infrastruktura światłowodowa umożliwiająca szybki transfer nie jest jeszcze tak rozbudowana, by nawet mieszkańcy dużego miasta mogli na całym jego obszarze cieszyć się szybkim internetem.

Opisana sytuacja dotyczy także Netii - jednego z bardziej popularnych dostawców internetu. W przypadku tej firmy potencjalni klienci mają jednak możliwość sprawdzenia, czy ich miejsce zamieszkania powiązane jest ze światłowodową infrastrukturą Netii. Można to zrobić na stronie: http://netia-internet-telewizja.pl, do czego serdecznie wszystkich zachęcam. Szczególnie, że na stronie można od razu zapoznać się z bogatą ofertą promocji Netia na internet stacjonarny, telewizję osobistą (definiowany przez użytkownika pakiet telewizji kablowej streamowanej przez internet) a także telefon stacjonarny i komórkowy.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.