Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Dlaczego powinno wymieniać się 2 amortyzatory na osi?

Każdy kierowca w którymś momencie spotyka się z sytuacją, kiedy jego samochód zaczyna dziwnie się zachowywać podczas jazdy. Doświadczeni właściciele pojazdów doskonale wiedzą co oznaczają pewne objawy, ale część z osób o mniejszym stażu za kierownicą nie zawsze zdaje sobie sprawę z powodów nieprawidłowego zachowania auta.

Jakie symptomy podczas jazdy oznaczają zużyte amortyzatory?

Jeśli podczas jazdy autem zaczynamy odczuwać jego niestabilność, nadmierne bujanie nadwozia, czy też trudności podczas hamowania, kiedy samochód wyrywa się do przodu i zwiększa się droga potrzebna do zatrzymania pojazdu, jest to znak, że amortyzator samochodowy lub komplet należy wymienić na nowy.

6d495c00091c0f7803476bb8ec782240 origTaka sytuacja powinna być sygnałem do jak najszybszej reakcji i udania się do stacji diagnostycznej, gdzie fachowcy sprawdzą stan podwozia oraz ocenią, czy amortyzatory są do wymiany. Podczas kontroli, każdy amortyzator samochodowy w naszym aucie zostanie poddany sprawdzeniu pod kątem ewentualnych wycieków, jeśli takie występują musimy liczyć się z wymianą w jak najkrótszym czasie.

Regułą jest, że mechanizmy amortyzujące powinny być standardowo wymieniane co mniej więcej 70 tysięcy kilometrów, ale jeśli nasze auto pokonuje odcinki o niezbyt dobrej nawierzchni wymiana może okazać się konieczna znacznie wcześniej. Nie należy bagatelizować zachowania auta wskazującego na zużycie amortyzatorów, ponieważ jeśli nie działają prawidłowo nie zapewniają nam dostatecznego bezpieczeństwa w czasie jazdy.

Czy amortyzatory należy wymieniać po 2 na osi i dlaczego?

Większość odpowiedzialnych mechaników poradzi nam w sytuacji posiadania zużytych części amortyzujących ich wymianę parami na każdej osi podwozia. Niestety jest to dosyć spory wydatek, ale na bezpieczeństwie nigdy nie należy oszczędzać. Amortyzator samochodowy powinien podlegać podczas wymiany takim samym regułom, jak opony, które także wymienia się zawsze parami.

158372158217f75cffc01a108ac9b576 origWymiana obu amortyzatorów na jednej osi znacznie zwiększa bezpieczeństwo jazdy, ponieważ siła tłumienia musi rozkładać się równomiernie na oba koła samochodu. Ma to zasadnicze znaczenie dla dobrego kontaktu kół z nawierzchnią i zapobiega utracie przyczepności po każdej ze stron auta. Jest to niezwykle ważne szczególnie w trudnych warunkach drogowych, kiedy zadziała system ABS.

Drugim istotnym powodem, dla którego powinno się wymieniać oba amortyzatory na osi jest ich wpływ na równomierne ścieranie się opon. Każda rozbieżność w stanie ogumienia przyczynia się do gorszego ich kontaktu z podłożem.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.