Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Dzieci, które nie muszą chodzić do szkoły

Edukacja domowa dzieci polega na tym, że dziecko nie jest posyłane do szkoły, lecz zdobywa wiedzę w domu, pod kierunkiem rodziców lub opiekunów. Edukacja domowa wywołuje żywe dyskusje. Ma zarówno zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Prześledźmy, na czym polega istota sporu.

Cóż to za wymysł?

Edukacja domowa w Polsce jest możliwa dzięki zapisom ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty. Zgodnie z tą ustawą, dziecko musi być normalnie przyjęte do szkoły, a następnie jej dyrektor zezwala na edukację domową. Kilka razy do roku szkoła organizuje sprawdzian postępów dziecka. Niezbyt wiele rodzin w Polsce korzysta z tej formy kształcenia dzieci, ale precyzyjna ocena jest trudna ze względu na brak danych statystycznych na ten temat.

Niby dlaczego?

Jest wiele powodów, dla których edukacja domowa może się okazać bardzo dobrym rozwiązaniem. Generalnie, decydująca jest troska o rozwój intelektu i osobowości małego człowieka, z uwzględnieniem jego indywidualnych pasji. Wielu rodziców bardzo nisko ocenia poziom nauczania i sytuację w konwencjonalnym systemie oświaty. Czasami rodzice kierują się niewystarczającymi wynikami dziecka w szkole albo zjawiskiem przemocy, na którą jest ono narażone. Wreszcie, szkoła nie zawsze radzi sobie z nauczaniem dziecka szczególnie uzdolnionego.

Głosy sprzeciwu

Przeciwnicy edukacji domowej podnoszą zarzut, że dziecko uczące się w ten sposób nie ma tyle kontaktów społecznych ze swoimi rówieśnikami, co miałoby w wypadku, gdyby normalnie chodziło do szkoły. Rodzice prowadzący edukację domową nie mają specjalnego przygotowania merytorycznego ani pedagogicznego. Prowadzenie edukacji domowej wymaga od rodzica większej odpowiedzialności i zaangażowania, niż w wypadku kształcenia w systemie szkolnym, w dodatku środowisko domowe nie zawsze przyzwyczaja dziecko do obowiązków i wymagań.

Kontrargumenty przeciwko stawianym zarzutom

Zwolennicy edukacji domowej odpowiadają, że szkoła, w której dziecko głównie przesiaduje na lekcjach, nie jest wcale najlepszym miejscem jego socjalizacji, a dom zapewnia przyjazne i bezpieczne środowisko dla jego społecznego rozwoju. Dziecko uczy się przejmować inicjatywę w zakresie własnego kształcenia. Konkludując, edukacja domowa, odpowiednio prowadzona, może ukształtować jednostkę szczęśliwą i uspołecznioną.

learn 921255 640

Dodaj komentarz

Dodajesz komentarz anonimowo. Zaloguj się.

Dodajesz komentarz anonimowo. Aby komentować pod własnym pseudonimem włącz profil publiczny w ustawieniach.

Autor:
Treść:

Aby przesłać formularz, musisz mieć włączony w przeglądarce Javascript. Jeżeli nie masz, przepisz wspak tekst 50vany28ml:

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.