Ostatnio: 16.08.2019

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Witajcie ponownie :)

Niektórzy z Was mogą pamiętać mnie lub podobne znalezisko sprzed 9 miesięcy.

9 miesięcy temu wspólnie polowaliśmy na 2 x 500 000 zł w zdrapce "500 000 w Banku". Niestety z uwagi na to, że znalezisko dodałem na 3 dni przed zakończeniem sprzedaży tej zdrapki polowanie wyszło nam średnio. Wiele osób pisało żeby następnym razem kiedy nadarzy się taka sytuacja wrzucił znalezisko minimum 2 tygodnie przed planowanym zakończeniem sprzedaży.

Zatem informuję, że nadarzyła się kolejna możliwość zakupienia naprawdę dobrej zdrapki.

Link do podobnego znaleziska w tym temacie znajduje się tutaj:

https://www.wykop.pl/link/4111087/mikroblog-poluje-na-2-x-500-000-zl-w-zdrapce-lotto-mamy-czas-do-17-stycznia/

Podsumowanie polowania sprzed 9 miesięcy opisałem tutaj:

https://www.wykop.pl/wpis/30928721/wpis-kierowany-do-mirkow-obserwujacych-tag-wykopsk/


Znalezisko podzieliłem na kilka części:

1. Wprowadzenie do tematu

2. Wyliczenia na których opiera się obliczanie wszystkich szans

3. Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi do nich

Zaczynamy!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. Wprowadzenie do tematu

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Od ostatniego zdrapkowego szału dopiero zdrapka "Ekstra Pensja", kosztująca 5 zł, w kolorze morskim oraz żółtym zdobyła tytuł pierwszej zdrapki, która ponownie osiągnęła tak wysoki poziom wyprzedania a jednocześnie pozostawiła wysokie główne nagrody do wydrapania - 3 x 196 000 zł! Dzięki temu awansowała wysoko w rankingu zdrapek na które powinniśmy zwrócić większą uwagę.

Dzisiejszy dzień jest dniem wyznaczającym 10 dni od dnia planowanego zakończenia sprzedaży zdrapki "Ekstra Pensja" w kolorze żółtym oraz morskim. Zakończenie jej sprzedaży zaplanowano na 7 listopada 2018 roku. Do tego dnia możemy szukać dobrych zdrapek w swojej okolicy.

Ostatnie zdrapkowe polowanie było bardziej przyjemne gdyż wszystkie nagrody główne, które były do wygrania ciągle były w puli niesprzedanych losów. Obecnie sytuacja jest nieco utrudniona gdyż teraz szukamy tylko 3 z początkowych 8 nagród głównych. Co gorsza w sprzedaży istnieją 4 wersje kolorystyczne zdrapki "Ekstra Pensja" z czego nas interesują tylko dwie.

- Wersje kolorystyczne, które w kręgu naszego zainteresowania: żółta oraz morska,

- Wersje kolorystyczne, które nie są w kręgu naszego zainteresowania: fioletowa oraz pomarańczowa,

Jeżeli widzimy w kolekturze wersje fioletowe lub pomarańczowe to ich zakup obecnie odradzam. Jeżeli jednak w naszej kolekturze są wersje żółte lub morskie to warto na nie zwrócić uwagę i sprawdzić czy należą one do sprzyjającego zakresu.

Zdrapki w tych kolorach szukamy:

5a6bd9db41569e5eeb1adbb8e53504d1 orig
6ed98bcf1e45722e5f65084849d79c0e orig
Zdrapki w tych kolorach obecnie omijamy:


efd5a27b366d9d7fa6e9e653cc9a2269 orig
f5a8d19796a7f7004aaa085f43ad541e orig
Jeżeli jednak już znaleźliśmy sprzyjające zdrapki w wersji morskiej lub żółtej to musimy spojrzeć także na ich numer znajdujący się po lewej stronie:


6de244af3f35a5674f361aa9d493a887 orig
Na powyższej zdrapce zaznaczyłem białe pole z numerem zdrapki. Jest tam sekwencja: 0429-062014-009. My podczas zakupu zdrapek w kolorze morskim oraz żółtym musimy zwrócić uwagę na środkowy zapis, który w powyższym przykładzie wynosi 062 014.

Jeżeli mamy w rękach wersję morską to ta środkowa liczba powinna być w zakresie od 000 001 do 050 000.

Jeżeli mamy w rękach wersję żółtą to ta środkowa liczba powinna być w zakresie od 135 000 do 160 000 (jeżeli znajdziecie gdzieś żółte zdrapki "Ekstra Pensja" z numerem poniżej 135 000 to koniecznie dajcie mi znać i je też kupcie! Wydaje mi się jednak, że nie ma niższych numerów w żółtej wersji niż 135 000).

Jeżeli zdarzy Wam się wersja morska z numerem powyżej 50 000 to odradzam jej zakup gdyż numery powyżej tych nie będą posiadać wg mnie już nagrody głównej. Identycznie z wersją żółtą dla numerów powyżej 160 000.

W większości kolektur w sprzedaży będzie albo wersja fioletowa, albo wersja pomarańczowa. Obie są poza naszym zainteresowaniem, dlatego warto pytać się "czy na pewno nie ma już wersji żółtej albo niebieskiej/morskiej (ludzie dziwnie reagują kiedy proszę o wersję morską, a kiedy proszę o wersję niebieską podają mi fioletową, więc zapewne będziecie musieli tłumaczyć, że to jest fioletowa a Wy chcecie inną - niebieską/morską)". Przy odrobinie szczęścia sprzedawca sprawdzi swoje zapasy i może znajdzie dla Was jeszcze wersję żółtą, albo morską.

Jeżeli dostaniecie gdzieś wersję żółtą i niebieską to warto sobie zostawić po jednej sztuce jako wzór i w innych punktach pokazywać te konkretnie zdrapki i pytać się czy dostaniecie zdrapki "Ekstra Pensja" w dokładnie takich kolorach. To sprawdzone przeze mnie rozwiązanie pozwoli Wam uniknąć kłótni, że fioletowa to to samo co niebieska a żółta to to samo co pomarańczowa.

Żeby ułatwić Wam poszukiwania poprosiłem o listy kolektur w których zdrapka "Ekstra Pensja" w kolorze żółtym i morskim powinna być jeszcze w sprzedaży (nie musi oczywiście, a jedynie są to punkty z zwiększonymi szansami na występowanie interesującej nas zdrapki!).

Lotto odpowiedziało na zapytania w sprawie dostępności zdrapki w niektórych regionach i na tej podstawie stworzyłem mapę kolektur w której ta zdrapka powinna być dostępna. (Nie oznacza to jednak, że zdrapka w punktach naniesionych na mapę na pewno jest! Sprzedaż jest dynamiczna i możliwe, że w chwili Waszego wstąpienia do kolektury dany punkt nie będzie już jej posiadał w sprzedaży!). Dane są z początków tego tygodnia i możliwe, że niektóre punkty są już po prostu wykupione. Mimo to warto zawsze pytać i sprawdzić oferowany w danej kolekturze przedział.

Mapa znajduje się tutaj:

https://drive.google.com/open?id=1r4bi4BZFosFxh5Av-IxD18pLVSv_HsTJ&usp=sharing

Uwagi do mapy:

- Na mapie brakuje obecnie kolektur z oddziałów: Szczecin (oprócz miasta Szczecin), Koszalin, Poznań, Katowice, Warszawa. Jestem w trakcie rozmów z niektórymi przedstawicielami i przy odrobinie szczęścia w najbliższym czasie pojawią się one na mapie. Niestety szanse na oddział Koszalin są niewielkie. Oddział ten odmawia podania takich informacji :(

- Z oddziału Kraków posiadam tylko część kolektur z Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa. Jeżeli zamieszkujecie oddział krakowski i chcecie kupić zdrapki w innym mieście/miejscowości/wsi należących do tego oddziału to napiszcie maila na adres email: Grzegorz.Mielniczek@totalizator.pl . Ten Pan po podaniu przez Was interesującego Was miejsca udzieli Wam informacji na temat kolektur należących do oddziału krakowskiego w miejscowości o którą poprosiliście.

- Z oddziału Szczecin posiadam tylko kolektury ze Szczecina. Jeżeli zamieszkujecie oddział szczeciński i chcecie kupić zdrapki w innym mieście/miejscowości/wsi należących do tego oddziału to napiszcie maila na adres email: Piotr.Olejnik@totalizator.pl . Ten Pan po podaniu przez Was interesującego Was miejsca udzieli Wam informacji na temat kolektur należących do oddziału szczecińskiego w miejscowości o którą poprosiliście.

- Jeżeli na mapie brakuje interesującego Was miejsca i nie jesteście z oddziału krakowskiego lub szczecińskiego to napiszcie maila na adres: Kordian.Zielinski@totalizator.pl podając miasto w którym chcielibyście zakupić zdrapki. Ten Pan udzieli Wam potrzebnych informacji na temat pozostałych pojedynczych miejscowości.

- Jeżeli otrzymacie odpowiedź od któregoś z tych Panów i nie zamierzacie samemu wyczyścić danych miejsc ze zdrapek to napiszcie uzyskane adresy kolektur w znalezisku. Pozwoli to innym mieszkańcom Waszego miasta na odwiedzenie otrzymanych przez Was kolektur.

- Jeżeli odwiedzicie punkt z mapy i wykupicie z niego wszystkie zdrapki, bądź zdrapek tam już nie zastaniecie, albo są, jednak w niesprzyjających przedziałach to dajcie mi znać żebym mógł je z mapy usunąć. Oszczędzimy w ten sposób czas innym drapiącym by nie odwiedzali pustych już punktów!

- Żółta i morska "Ekstra Pensja" staje się być trudno dostępna i można odwiedzić nawet 10 czy 30 kolektur i w żadnej nie kupić nawet jednej dobrej sztuki. Tutaj należy być wytrwałym w odwiedzaniu kolektur (jeżeli mieszka się w oddziale, który nie udostępnił jeszcze listy kolektur z tą zdrapką), lub korzystać z mapy kolektur do której link dałem wyżej.

- Po naciśnięciu na punkt na mapie kolektur w niektórych przypadkach oprócz miejscowości i ulicy dostępny jest także stan losów na moment z początków tego tygodnia. Niestety dla większości kolektur nie posiadam takiej informacji.


Jeżeli jesteś osobą drapiącą zdrapki to do 7 listopada powinieneś szukać i decydować się właśnie na "Ekstra Pensję" w kolorze żółtym albo morskim.


Jeżeli nigdy nie drapałeś, ale chciałbyś zaryzykować to zapraszam do wspólnej zabawy. Może szczęście nowicjusza Ci dopisze i akurat trafisz wygrywający los. Szanse są oczywiście niewielkie, ale zdecydowanie wyższe niż w wielu innych zdrapkach.

Ważne informacje dla początkujących drapiących:

Zapoznajcie się bardzo dokładnie z informacjami napisanymi na zdrapce i na jej tyle. Ułatwi to jej dokładne zrozumienie.

Gdzieś pod warstwą ścieralną znajdziecie na zdrapce 3 litery kontrolne. NIE JEST prawdą, że wszystkie wygrywające zdrapki posiadają 3 identyczne litery na polu pod warstwą ścieralną i, że 3 różne litery to na pewno los przegrany. Zasada ta jest prawdziwa głównie tylko dla kwot do 999 zł (wyjątkiem jest zdrapka "500 od ręki" oraz "Joker", "Super Prezent").

W zdrapce "Ekstra Pensja" wygrane w wysokości:

- 5 zł - mają litery kontrolne SSS

- 10 zł - mają litery kontrolne EEE

- 20 zł - mają litery kontrolne TTT

- 50 zł - mają litery kontrolne RRR

- 100 zł - mają litery kontrolne OOO

- 1000 zł - mają 3 różne litery kontrolne

- 196 000 zł - mają 3 różne litery kontrolne

Dlatego jeżeli kiedykolwiek słyszeliście tekst o identyczności liter to natychmiast o nim zapomnijcie i drapcie tak jak określono w zasadach. 3 identyczne litery są oczywiście gwarantem wygranej, ale 3 różne litery kontrolne wcale nie oznaczają, że los musi być pusty. Każda wygrana w wysokości 1000 zł i 196 000 będzie posiadała 3 różne litery kontrolne.

Jak dużo można też stracić?

Statystycznie wygrana jest około co czwarta zdrapka. Natomiast obecnie szanse na:

5 zł to około 16%

10 zł to około 5,5%

20 zł to około 3,5%

50 zł to około 1%

100 zł to około 0,09%

1000 zł to około 0,01%

196 000 zł to około 0,002%

Przeważnie zwraca się około połowa wydanej kwoty. Zwrot przy zakupie pełnej paczki losów "Ekstra Pensja" zawierającej 50 losów i kosztującej 250 zł to 110 / 115 / 140 lub 145 zł. Należy mieć na uwadze, że nagrody 100 zł, 1000 zł oraz 196 000 zł to nagrody rozłożone całkowicie losowo i w takim wypadku wcześniej podany rozkład wygranych ich nie dotyczy.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. Wyliczenia na których opiera się obliczanie wszystkich szans

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Początkowo na wygrane w tej zdrapce przeznaczono 25 718 000 zł. Obecna pozostała pula wynosi 2 379 720 złotych. Oznacza to że pozostała kwota stanowi niewiele ponad 9% całościowej puli przeznaczonej na wygrane z czego aż 588 000 zł to kwota przeznaczona na wypłatę 3 najwyższych nagród głównych! Oznacza to, że prawie 25% pozostałej puli to pula przeznaczona na 3 najwięcej warte zdrapki.

W sprzedaży znajduje się obecnie około 430 700 losów z początkowych 9 000 000. Wyliczenia te pochodzą z obliczenia pozostałych do wygrania nagród w wysokości 50 zł. Na chwilę pisania tej wiadomości do wygrania zostało 4 307 nagród w wysokości 50 zł z początkowych 90 000.

Zdrapka "Ekstra Pensja" w kolorze żółtym oraz morskim została podzielona na 8 równych części, w każdej z części znajduje się dokładnie 1 nagroda główna o wartości 196 000 zł.

Szacowany podział numeracji:

Wersja morska/niebieska:

000 001 - 025 000; - Zdrapki w kolorze morskim w tych numerach kupujemy gdyż nie odnotowano w nich nagrody głównej.

025 001 - 050 000; - Zdrapki w kolorze morskim w tych numerach kupujemy gdyż nie odnotowano w nich nagrody głównej.

050 001 - 075 000; - Zdrapek kolorze morskim w tych numerach nie kupujemy gdyż odnotowano nagrodę główną w paczce 062 014 !!!

075 001 - 100 000; - Zdrapek kolorze morskim w tych numerach nie kupujemy gdyż odnotowano nagrodę główną w paczce 079 209 !!!

Wersja żółta:

135 001 - 160 000; - Zdrapki w kolorze żółtym w tych numerach kupujemy gdyż nie odnotowano w nich nagrody głównej.

160 001 - 185 000; - Zdrapek kolorze żółtym w tych numerach nie kupujemy gdyż odnotowano nagrodę główną w paczce 177 433 !!!

185 001 - 210 000; - Zdrapek kolorze żółtym w tych numerach nie kupujemy gdyż odnotowano nagrodę główną w paczce 191 271 !!!

210 001 - 235 000; - Zdrapek kolorze żółtym w tych numerach nie kupujemy gdyż odnotowano nagrodę główną w paczce 211 722 !!!

Informacje o nagrodach głównych w powyższych wersjach kolorystycznej dostępne są na stronie zdrapki: https://www.lotto.pl/zdrapki/lista/ekstra-pensja-429

Dalsze obliczenia:

Szacujemy, że każdy przedział sprzedał się w jednakowym zakresie więc pozostały w sprzedaży nakład dzielimy na liczbę podziałów:

430 700 / 8 = 53 837 zdrapek pozostałych w sprzedaży przypadających na każdy z przedziałów

Poszukujemy zdrapek z 3 sprzyjających przedziałów więc liczbę mnożymy * 3 = 53 837 * 3 = 161 511 co daje nam szacowaną liczbę sprzyjających zdrapek dostępnych w sprzedaży i rozrzuconych po całej Polsce.

Oznacza to, że w sprzedaży znajduje się obecnie około 161 511 sprzyjających losów, które powinniśmy brać pod uwagę, z czego 3 z nich powinny zawierać nagrody główne o wartości 196 000 zł. Oznacza to, że nasze szanse na wydrapanie 196 000 zł przy zakupie 1 sztuki wynoszą obecnie około 0,0019%. Niewiele, ale jest to jedyna zdrapka, która oferuje sensowną wygraną z tak dużymi szansami na jej wydrapanie. Dla przykładu w wersji fioletowej i pomarańczowej szanse na wydrapanie nagrody głównej wynoszą obecnie około jedynie 0,0001%.

Wracając do wyliczeń:

Zakładamy, że kupujemy losy jednej serii. Oznacza to, że kupimy 53 837 losów. Biorąc pod uwagę koszt zdrapki wynoszący 5 zł na 53 837 zdrapek wydamy 269 185 zł.

Statystyka rozkładu wygranych mówi, że w zakupionych 53 837 zdrapkach wygramy:

2 x 1 000 zł = 2 000 zł

47 x 100 zł = 4 700 zł

538 x 50 zł = 26 900 zł

1884 x 20 zł = 37 680 zł

2961 x 10 zł = 29 610 zł

8614 x 5 zł = 43 070 zł

Łącznie szacowana gwarantowana wygrana w powyższych losach wynosi: 143 960 zł. Do tej kwoty dodajemy znajdującą się tam nagrodę główną wynoszącą 176 400 zł (powinno być 196 000 zł, ale odjąłem już 10% podatek od wygranej, który przy tej kwocie należy opłacić).

Nasza łączna szacowana wygrana to: 143 960 zł + 176 400 zł = 320 360 zł.

Biorąc pod uwagę fakt, że na losy przeznaczyliśmy 269 185 zł wychodzi na to, że przy zakupie takiej ilości sztuk zdrapek zarabiamy 51 175 zł!

Uwagi do powyższych obliczeń:

Uproszczenie jest takie, że zakładamy, że przed nami znajduje się plik 53 837 sztuk sprzyjających zdrapek i otrzymaliśmy gwarancję, że wygrywająca zdrapka jest w danej puli zdrapek. W rzeczywistości w naszej okolicy może nie być wygrywającej zdrapki. Zdrapki porozrzucane są w sposób losowy po całej Polsce i kupując duże ilości zdrapek w np. Szczecinie możemy nie mieć szansy na nagrodę główną bo w rzeczywistości wygrywające zdrapki będą znajdować się np. w Kielcach, Warszawie i Olsztynie.

Obliczenia te nie biorą także pod uwagę tego, że marnujemy swój czas, a często i paliwo jeżdżąc i chodząc po punktach sprzedaży. Jeżeli mielibyśmy wyczyścić całe województwo z danej zdrapki to najprawdopodobniej koszt transportu uszczupliłby nasz budżet dosyć porządnie.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3. Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi do nich

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

P: Zaciekawiłeś mnie. Czy jest jakieś forum, na którym mogę dowiedzieć się więcej na temat tematyki zdrapek?

O: Oczywiście. Obecnie przesiadujemy na https://forumlotek.pl/ . Działem wartym szczególnej uwagi jest dział "Zdrapki - >Dyskusja ogólna" gdzie można dowiedzieć się wielu rzeczy na tematy: rozkład wygranych w danej paczce, sumy gwarantowane, nagrody losowe, itp.

P: Czy prowadzisz na bieżąco aktualną analizę opłacalności zakupu pozostałych zdrapek?

O: Oczywiście! W internecie udostępniłem Arkusz Zdrapkowy w którym zawarłem naprawdę dużo obliczeń na temat każdej zdrapki. Często umieszczam tam także informacje o zdrapkach, które dopiero się pojawią.

P: Czy możliwe, że ktoś wyrzucił zdrapkę wygrywającą 196 000 zł?

O: Niestety tak. Istnieje taka możliwość.

P: Znalazłem paczkę losów "Ekstra Pensja" w dobrym kolorze i przedziale, ale obsługa nie chce sprzedać mi z niej losów.

O: Jeżeli sprzedawca ma już aktywną paczkę losów danego typu to nie będzie w stanie otworzyć następnej paczki dopóki nie sprzeda poprzednich losów. Jedyną możliwością w takim wypadku jest zakupienie całej paczki losów, która nas interesuje. Koszt takiego zakupu to 250 zł ponieważ kupując taką paczkę kupujemy 50 losów.

P: Kolektor powiedział mi, że sprzedaż tej zdrapki się już zakończyła i nigdzie jej nie dostanę.

O: Kolektor wprowadził Cię w błąd. Na stronie Lotto widnieje informacja, że do 7 listopada ta zdrapka nadal jest do zakupienia w niektórych punktach sprzedaży.

P: Kolektor za wszelką cenę mówi, że to co tutaj napisałem to bzdury.

O: Prowadzę Ranking Zdrapkowy od ponad roku i w zdecydowanej większości przypadków udaje mi się wytypować przedziały zdrapek w których padnie następna nagroda główna, tak więc proponuję nie wdawać się w dalsze kłótnie tylko przytaknąć i iść szukać zdrapki dalej :) Ja swoje wiem i mam na to dowody.

P: Kupiłem zdrapki w punkcie X, czy muszę odebrać wygraną w tym samym punkcie?

O: Nie. Nagrody do 2280 zł możesz wypłacić w dowolnej kolekturze pod warunkiem, że kolektor posiada odpowiednią ilość pieniędzy. Nagrody powyżej 2280 zł (czyli w przypadku "Ekstra Pensji" dotyczy to tylko nagrody głównej 196 000 zł) można wypłacić tylko w jednym z siedemnastu głównych oddziałów Lotto.

P: Jak na Twojej mapie zdejmować z mapy odwiedzone kolektury?

O: Niestety z uwagi na akty wandalizmu ze strony niektórych z internautów, jedynie ja posiadam możliwość zdejmowania kolektur z mapy. Jeżeli chcecie przekazać mi adresy kolektur, które odwiedziliście to możecie to zrobić na Wykpie lub na forumlotek.pl. Na obu tych serwisach mój nick to: Nutaharion.

P: Czemu w rejonie [tutaj nazwa rejonu] jest pusto? Czy tam już nie ma zdrapek?

O: Niestety nie wszystkie oddziały chcą dzielić się informacjami na temat tego gdzie dane zdrapki są jeszcze dostępne. Jeżeli na mapie jest spora biała plama to oznacza to, że dany oddział odmawia udzielenia informacji na temat dostępności danej zdrapki na danym obszarze.

P: Dlaczego dzielisz się takimi informacjami zamiast je po prostu samemu wykorzystywać?

O: Polska jest zbyt duża na to żebym mógł ogołocić ją ze zdrapek samemu. Dlatego jeżeli mogę komuś pomóc wygrać coś dużego to czemu miałbym tego nie zrobić? Zdrapek starczy i dla Ciebie i dla mnie :)

P:

O:

P:

O:

P:

O:

P:

O:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Koniec znaleziska, gorąco zapraszam do zadawania pytań i wszystkich, których bardziej zainteresowałem tematem zdrapek zapraszam też do śledzenia tagu #wykopskubietotalizatora na mikroblogu: https://www.wykop.pl/tag/index/wykopskubietotalizatora/ to właśnie tam publikuję wpisy w których odpowiadam też bardzo często na pytania innych graczy :)

Komentarze

  • Nutaharion Nutaharion (*.201.55.190)

    @Pp - hej, spróbuj otworzyć stronę w incognito. Nie wiem czemu nie wszystkim działa normalnie. :(
    https://drive.google.com/open?id=1r4bi4BZFosFxh5Av-IxD18pLVSv_HsTJ&usp=sharing

  • Pp Pp (*.109.33.67)

    Nie ładuje mi się mapa lub nie wiem jak wyświetlić punkty, w mapie dla konkretnego miasta, jak to zrobić?

Dodaj komentarz

Dodajesz komentarz anonimowo. Zaloguj się.

Dodajesz komentarz anonimowo. Aby komentować pod własnym pseudonimem włącz profil publiczny w ustawieniach.

Autor:
Treść:

Aby przesłać formularz, musisz mieć włączony w przeglądarce Javascript. Jeżeli nie masz, przepisz wspak tekst uhagqtvy30:

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.