Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Jak się mają polskie gospodarstwa rolne?

Polska rola cały czas odstaje od tej, którą zobaczyć możemy na zachodzie Europy. Mimo, że w naszym kraju tradycja rolnicza jest bardzo bogata i liczy sobie całe setki lat to wciąż nie widać u nas postępu tzw. „mechanizacji” oraz generalnej modernizacji i rewolucji w rolnictwie. Duże obszary rolne, które liczą sobie nawet kilkaset hektarów w Polsce to rzadkość, średnia wielkość pola w przypadku polskich rolników je uprawiających to zaledwie nieco ponad 10 hektarów, są województwa, gdzie liczba ta jest trzykrotnie wyższa, ale są również takie, gdzie jest dwukrotnie niższa i nie przekracza 4 hektarów.

Takie niewielkie obszary do uprawy nie sprzyjają podejmowaniu decyzji o zakupie drogiego sprzętu rolniczego, który znacznie wspomaga pracę na roli. Zachodni rolnicy mogą cieszyć się z posiadaniu zaawansowanych maszyn oraz traktorów, które właściwie całą robotę wykonują za nich. Jednym ważnym zadaniem rolnika, która nomen omen pełni już rolę przedsiębiorcy jest operowanie sprzęt i precyzja w działaniu. Maszyny rolnicze samodzielnie orają pole, głęboko i dokładnie przekopując ziemię i jednocześnie ją użyźniając, samodzielnie zasiewają pole, samodzielnie także ścinają zboże i przetwarzają je. Istnieją także maszyny, które samodzielnie zbierają siano, owijają je taśmą i zbierają do jednej wielkiej kupy.

Zakup takiego sprzętu jest w Polsce jak najbardziej możliwy, ale wymaga sporych nakładów pieniężnych – nowoczesny traktor firmy John Deere czy Lamborghini to koszt nawet miliona złotych. Bogaci rolnicy mogą sobie jednak pozwolić na takie luksusy, które znacznie ułatwiają ich pracę oraz zwiększą zarobki. Nowoczesne gospodarstwo rolne to nie tylko pole ale także przetwarzanie zboża oraz magazynowanie go. Wielkie metalowe silosy budowane są na szczęście coraz częściej, dzięki czemu niesprzedane zboże nie marnuje się. Pola nie są już zalewane na niesprzyjające uprawom nawozy.

800px gyllespreder maj 2010 ubt 01Budowane na miejscu oraz zakopywane pod ziemią zbiorniki betonowe służą rolnikom jako miejsca, gdzie przetrzymywana jest gnojowica, którą następnie użyźnia się pola, a zboże wyrasta szybciej, jest przy tym zdrowsze i bardziej odporne na szkodniki. Gnojowicę możemy rozdzielić na gęstą oraz rzadką. Ta pierwsza zawiera w sobie co najmniej 8 procent suchej masy. Warto pamiętać, że Polska jako członek Unii Europejskiej musi przestrzegać przepisów związanych z jej rozlewaniem, nie wolno przekraczać ilości 170 kg azotu na jeden hektar pola, zaś zbiorniki betonowe, w których przetrzymywane są nawozy naturalne są opisywane przez odpowiednie ustawy i muszą być do nich dostosowane.

Źródło foto: Tomasz Sienicki

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.