Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Superlux HD330 - mod na podkreślenie wokali

Wśród słuchawek Superluxa jakie miałem okazję przesłuchać model HD330 uważam za bardzo udany. Jedyne co mi trochę przeszkadzało to zbyt schowane wokale, zwłaszcza po przesiadce z innych słuchawek (np równie udanego ale wyraźnie jaśniejszego modelu HD440). Za to mocny bas to ich główny atut :)

Mod opracowałem częściowo na podstawie zmian jakie znalazłem w wątku od HD330 na audiohobby.pl http://audiohobby.pl/topic/10/7003/1

Rozebranie HD330 jest bardzo proste - ściągamy pady a następnie w wąską szczelinę z boku wkładamy płaski śrubokręt i podważamy. Plastikowy pierścień wyskakuje i już mamy dostęp do środka.

Pierwsza sprawa po rozebraniu to wyjęcie fabrycznie przyklejonej do tylnej siatki gąbki i zastąpienie jej połową płatka kosmetycznego. Tą operację (ma za zadanie powiększyć scenę) przeprowadziłem już wcześniej, właśnie na podstawie wyżej zamieszczonego wątku. Stąd brak zdjęć, ale chyba zbytniej filozofii nie ma.

Poniżej efektNastępnie wyciąłem ze sztywnego papieru krążek z otworem wewnątrz.a z watoliny odciąłem cienki pasek (ok 2cm)Watolinę ułożyłem przy brzegu muszlia następnie przykleiłem wycięty krążek papieruDołożyłem jeszcze trochę watoliny na tył przetwornikaPotem pozostało jedynie poskładać słuchawki.

Efekt takiej modyfikacji to podkreślenie wokali zwłaszcza w górnym paśmie, którego oryginalne HD330 nie mają zbyt dużo. Wydaje mi się, że również bas uległ zmianie, jest więcej niskiego a mniej tego wyższego. Aczkolwiek nie mam drugiego egzemplarza do porównań a pamięci do brzmień nie mam. Co do podkreślenia wokali to efekt sprawdzałem, gdy mod był zrobiony na jednej muszli i porównywałem z drugą. Zmiana nie jest drastyczna (jak w przypadku fun moda AKG K172HD), ale dla mnie słuchawki zrobiły się przyjemniejsze w odbiorze.

PS. Co wniosła wymiana kabla (poza wygodą) to mnie nie pytajcie, jak wspomniałem wyżej nie mam pamięci do brzmień a zwłaszcza takich niuansów, które daje wymiana kabla.

by Perul

Komentarze

 • ralf ralf (77.236.24.*)

  Kable do starych Beyerów wyglądają bardzo podobnie z zewnątrz :)

 • Perul Perul (*.home.aster.pl)

  Jak pisałem powyżej - nie mam pamięci do brzmień. Wg mnie różnice po rekablingu są zauważalne jeśli producent ewidentnie poskąpił miedzi w kablu, jak np w CAL czy Shure SRH240, natomiast w takich superluxach to wg mnie kwestia autosugestii.
  Co do CAL i Shure to porównywałem "łeb w łeb" egzemplarz rekablowany ze zwykłym dlatego byłem w stanie wychwycić zmiany. Jakbym miał liczyć na swoją pamięć to prawdopodobnie zmiany nie byłyby tak oczywiste. Za często zmieniam słuchawki, żeby się przyzwyczaić do brzmienia którychś na tyle, żeby zmiana niuansów była zauważalna.

 • borizm borizm (*.neoplus.adsl.tpnet.pl)

  Robiłem próbę z podmianą kabla na audiofilski interconnect Kimber PBJ (2 razy droższy niż same słuchawki) w zamkniętych SuperLux HD660 i w dość szybkim teście, na dobrym materiale muzycznym i sprzęcie, nie odnotowałem żadnej znaczącej różnicy, a z reguły takie różnice dostrzegam dość szybko. Wydaje się, że kable w HD660 i HD330 są identyczne - są to kable 4-żyłowe (a nie 3-żyłowe badziewia, jakie się stosuje nawet w dużo droższych słuchawkach), a do tego wydają się wystarczająco dobre bynajmniej dla HD660 (zamiana kabla może być mocniej dostrzegalna HD330). Być może testy robiłem sterując słuchawki głównie prądowo (już nie pamiętam), co mogło by tłumaczyć brak znaczących różnic (sterowanie prądowe "omija" niedostatki struktury molekularnej przewodnika). Muszę je powtórzyć.

Dodaj komentarz

Dodajesz komentarz anonimowo. Zaloguj się.

Dodajesz komentarz anonimowo. Aby komentować pod własnym pseudonimem włącz profil publiczny w ustawieniach.

Autor:
Treść:

Aby przesłać formularz, musisz mieć włączony w przeglądarce Javascript. Jeżeli nie masz, przepisz wspak tekst mbcqk6r7op:

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.