Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Hieny

W stadzie hien obowiązuje hierarchia: na samej górze jest samica alfa, na kolejnych szczeblach inne samice, a dopiero potem samce. Posłuszeństwo wymuszane jest agresją, więc by zwiększyć szanse swojego potomstwa na wysoką rangę, samice będąc w ciąży faszerują swoje młode męskimi hormonami - androgenami. Właśnie wysokie stężenie tego hormonu spowodowało u hien rozrost łechtaczki.

Poród u hien jest ciężki, ponieważ:

1. odbywa się przez łechtaczkę,

2. narządy rodne hien w pewnym miejscu skręcają pod b. ostrym kątem (patrz załączona rycina),

3. noworodki są jednymi z największych wśród ssaków, jeśli chodzi o stosunek do wielkości dorosłego.

Stąd śmiertelność u pierworódek sięga 18%.

716 webMłode rodzą się już w pełni owłosione, z otwartymi ślepiami i z zębami. Już od pierwszych dni życia są agresywne i walczą między sobą (zdarza się, że ze skutkiem śmiertelnym). Wyjątkowo szybko przejawiają zachowania dorosłego osobnika - już po miesiącu życia zaczynają obwąchiwać i znaczyć terytorium. Stado nie pomaga matce w wychowaniu młodych, a samica alfa musi na swoje dzieci uważać szczególnie, ponieważ zazdrosne samice stojące niżej w hierarchii dybią na ich życie.

Nepotyzm jest wśród hien powszechny, potrafią one rozpoznać pokrewieństwo do 3 pokoleń. Kooperacja jest konieczna hienom do przeżycia, dlatego wyspecjalizowały się w tym kierunku. Przypuszcza się, że potrafią planować polowania, przygotowując się do nich w zależności od zwierzyny.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.