Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Przyszedł niegdyś do rabina ubogi Żyd po radę.

- Rebe - powiada - nie wiem, jak dalej żyć. Tłoczymy się z żoną i piątką drobiazgu w jednej małej izbie na poddaszu. Zimą jest nam zimno, latem - gorąco. W dodatku po śmierci teścia zamieszkała u nas teściowa. Rzadko udaje mi się zarobić tyle, żeby choć dzieci zjadły do syta, już o nas nie ma co mówić. Dzieci płaczą, żona słabuje, a teściowa pomstuje że oddali córkę takiemu biedakowi jak ja. Co mam zrobić, rebe?

Rabin pomyślał, gładząc długimi palcami siwą brodę, po czym powiedział - Wiesz co, Hersz? Mam dla ciebie rozwiązanie. Ty kup kozę.

- Kozę?!! Rebe, czyś oszalał? Za co mam ja niby kupić? I gdzie będę toto trzymał? Chyba ją pod łóżko wepchnę! A czym ją nakarmię, jak w domu i bez tego bieda?

- Hersz, kup kozę. Kup kozę, mówię ci, a po dwóch tygodniach przyjdź do mnie znowu.

Po dwóch tygodniach Hersz przychodzi do rabina.

- I jak teraz wam się żyje, Hersz?

- Och rebe, teraz to już czyste piekło. Nie dość, że musiałem pożyczyć pieniądze od Goldmana, że wciąż gnieździmy się z żoną, teściową i piątką dzieci w ciasnej izdebce na poddaszu, to jeszcze pod stołem siedzi koza. Beczy, wlazła najmlodzemu na stopę, trzeba jej przynosić trawę i badyle, szczerze mówiąc - cuchnie, a w dodatku wszystkich nas przez nią pchły oblazły i drapiemy się nieustannie. A co mówi teściowa, rebe, to już nawet nie będę powtarzał. 'Myszugiene' to jest jej najłagodniejsze słowo, rebe, a mówi dużo.

- Tak źle się dzieje, Hersz? No, no. To wiesz, teraz ty tę kozę sprzedaj. A potem przyjdź do mnie, proszę.

Po tygodniu Hersz wraca do rabina.

- No, co tam nowego, Hersz?

- Rebe, życie jest piękne, daję słowo. Dzieci się śmieją. Żona pozbyła się pcheł, oddałem pieniądze Goldmanowi, a teściowa upiekła chałkę. Raj, nie życie, rebe, raj na ziemi!

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodajesz komentarz anonimowo. Zaloguj się.

Dodajesz komentarz anonimowo. Aby komentować pod własnym pseudonimem włącz profil publiczny w ustawieniach.

Autor:
Treść:

Aby przesłać formularz, musisz mieć włączony w przeglądarce Javascript. Jeżeli nie masz, przepisz wspak tekst 6lzr8ar4vg:

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.