Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Gra planszowa, matematyka, informatyka, kryptografia

(o grze Permutu i funkcji VMPC)


untitledNatknąłem się dzisiaj na ciekawą grę logiczną, prostą w swych zasadach, ale niebanalną czyli taką właśnie jakie lubię.

Składa się ona z 78 żetonów w 26 rodzajach w 3 wersjach kolorystycznych. Układa się je losowo w 26 3-elementowych kolumnach po czym w swoim ruchu można albo zabrać jeden symbol pod warunkiem, że kolumna jest 3 elementowa i nikt nie posiada danego symbolu lub zabrać całą kolumnę jeśli posiadamy wszystkie symbole w niej występujące.

Inspiracja i powód wydania (własnym sumptem przez autora) owej gry przyciągnął mnie jeszcze bardziej.

Otóż autor prowadzi badania nad funkcją VMPC, która jest prawdopodobnie pierwszą na świecie funkcją jednokierunkową (funkcja, która jest łatwa do wyliczenia, ale trudną do odwrócenia), jeśli uda się to ostatecznie udowodnić to rozstrzygnęłoby to słynny problem matematyczny/informatyczny „czy P=NP” stwierdzeniem, że klasy problemów P i NP są różne.

Problem P≠NP jest przez wielu uznawany za najsłynniejszy problem w informatyce, nie bez powodu stanowi on jeden z siedmiu Problemów Milenijnych Clay Mathematics Institute z USA. Funkcje jednokierunkowe i wspomniany problem stoją u podstaw współczesnej kryptografii (bez której nie mielibyśmy Internetu, komórek czy bankomatów).

O pracy niezależnego polskiego naukowca nad tak ważnym problemem możecie poczytać na stronie gdzie próbuje zebrać fundusze na dalszą pracę:

https://zrzutka.pl/vmpc

tam też możecie go wspomóc finasowo, zainteresowani samą funkcją czy też gra planszową niech zajrzą jeszcze na:

http://pieknafunkcja.pl/

[kopia tekstu z znaleziska: http://www.wykop.pl/link/2301014/gra-planszowa-matematyka-informatyka-kryptografia/]

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.