Ostatnio: 06.06.2019

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Cypryjski pionek The Cypriot Pawn 25 Marca 2013

1 3689 c1149 5 771a5

Waszyngton pośpiesznie wykorzystał kryzys finansowy na Cyprze by wdrożyć strategię przechwycenia kapitału opisaną na tych łamach 3 tygodnie temu. Z pomocą dyrektora zarządzającego MFW i pośrednika USA Christine Lagarde, przywództwo amerykańskie dokonało zamachu na uświęconą własność prywatną w UE i spróbowało skonfiskować 10. część depozytów bankowych, rzekomo by ratować narodowy bank Cypru zagrożony przez grecki kryzys.

Nie trzeba mówić, że oficjalny powód jest zaledwie pretekstem. Konfiskata, daleka od rozwiązania problemu, gdyby została przeprowadzona to tylko pogorszyłaby sprawę. W sytuacji zagrożenia kapitał, który jeszcze pozostał uciekłby z wyspy powodując załamanie jej gospodarki.

Jedynym prawdziwym rozwiązaniem byłoby umorzenie długu wobec spodziewanych przychodów z rozwoju eksploatacji cypryjskiego gazu. Byłyby to tym bardziej logiczne, że tani gaz rozpędziłby gospodarkę UE. Ale Waszyngton podjął inną decyzję. Europejczyków prosi się o kontynuowanie kupowania drogiej energii ze Środkowego Wschodu, podczas gdy tani gaz będzie zasilał gospodarkę Izraela.

By ukryć decyzyjną rolę Waszyngtonu, ten napad na bank jest prezentowany nie jako żądania MFW, ale "troiki" - także UE oraz Europejskiego Baku Centralnego ECB. Z tego punku widzenia konfiskata byłaby substytutem dewaluacji, niemożliwej ze względu na członkostwo Cypru w strefie Euro. Z tym, że dewaluacja nie byłaby polityką Nikozji ale dyktatem szefa ECB, pana Mario Draghi, byłego dyrektora europejskiego oddziału Goldman Sachs, który jest głównym wierzycielem Cypru.

Celem p. Lagarde, byłej prawniczki kompleksu wojskowo-przemysłowego USA, nie jest wyrządzenie szkody Cyprowi, ale doprowadzenie do paniki kapitału z siedzibą w Europie i skierowanie go na Wall Street by przywrócić do życia finanse USA. Dlaczego ta wyspa? Ponieważ jest jednym z niewielu rajów podatkowych w UE oraz ponieważ tamtejsze depozyty są w większości rosyjskie. Dlaczego teraz? Ponieważ Cypryjczycy popełnili błąd wybrania amerykańskiego pośrednika Nikosa Anastasiadesa na swojego nowego prezydenta. W ten sposób poszli w ślady Greków, którzy będąc ofiarami tego samego amerykańskiego mirażu, wybrali byli amerykańskiego pośrednika Georgiosa Papandreou na premiera.

Jednak ta zagrywka się nie powiodła. Parlament Cypru jednomyślnie zagłosował przeciwko konfiskacie części depozytów bankowych. Wystąpił tu pozorny paradoks. Liberalny rząd chce znacjonalizować dziesiątą część kapitału podczas gdy komunistyczny parlament broni prywatnej własności. Jest tak dlatego, ponieważ na nacjonalizacji nie skorzystałoby społeczeństwo państwa ale międzynarodowi finansiści.

Dlatego przyjacielskie porady zostały zastąpione groźbami. Mówi się o wykluczeniu Cypru ze strefy Euro o ile reprezentanci społeczeństwa będą uparcie odmawiać. Ale to mało prawdopodobne. Traktaty są zaprojektowane tak, że strefa Euro to droga jednokierunkowa. Nie jest możliwe jej opuszczenie lub bycie wykluczonym bez wyjścia z UE.

Co więcej ta opcja nie przewidziana przez kanciarzy napędza stracha Waszyngtonowi. Jeśli wyspa opuści UE będzie ponownie kupiona za 10 miliardów przez Moskwę. To by był najgorszy przykład: państwo w zachodnim obszarze wpływów przechodzące w strefę wpływów Rosji, zupełnie odwrotnie do tego co obserwowaliśmy po rozpadzie ZSRR. Z pewnością za Cyprem podążyłyby inne państwa z Bałkanów, zaczynając od Grecji.

Waszyngton musi uniknąć tego katastrofalnego scenariusza za wszelka cenę. Kilka miesięcy temu wystarczyło by Departament Stanu zmarszczył brwi a Ateny anulowały sprzedaż sektora energetycznego Moskwie. Tym razem wszelkie sposoby, nawet najbardziej anty-demokratyczne będą użyte by stłumić opór Cypryjczyków.

Rosja udaje brak zainteresowania. Włodzimierz Putin zignorował korzystne propozycje inwestycyjne ze strony rządu Anastasiadesa.To dlatego, że nie ma zamiaru ratować rosyjskich oligarchów chowających swoje pieniądze na wyspie, ani UE, która była im pomogła w organizacji unikania podatków. Za kulisami Putin wynegocjował tajne porozumienie z Angelą Merkel pozwalające na finansowe rozwiązanie kryzysu, które jednak także prowadziłoby do szerszego kwestionowania zasad europejskich. Przy okazji, Car zgromadził zadziwiające informacje o niesamowitych rosyjskich inwestycjach na wyspie podczas ery Miedwiediewa; ta informacja może służyć jako dodatkowy środek nacisku na niestałego premiera Rosji.

Ekonomia NATO jako rozwiązanie kryzysu USA

Grecja: Christine Lagarde znowu pracuje dla przemysłu zbrojeniowego USA

Wraz z Christine Lagarde korporacje z USA wchodzą do rządu Francji

Nowa śródziemnomorska bonanza ropy i gazu

W Syrii trwa wojna o prawdę

Jak "Oni" kłamią o Syrii (zobacz koniecznie)

Zbrodnie terrorystów w Syrii

Sceny z Syrii przed wojną

USA i Syria: Fakty, które powinniście znać

Tajny raport Ligi Arabskiej w sprawie Syrii?

Środkowowschodnia kontr-rewolucja

Harmonogram operacji przewrotu w Syrii 1991

Mit pokojowych antyrządowych demonstracji w Syrii

Europejski Front Solidarności dla Syrii

Zmagania o Środkowy Wschód: po pierwsze gaz

Syria, Turcja, Izrael oraz wojna o energię na Wielkim Środkowym Wschodzie

Dlaczego Katar chce dokonać inwazji Syrii

Los Gazpromu i gospodarki rosyjskiej rozstrzygnie się w Syrii

Czy Obama i Putin podzielą się Środkowym Wschodem?

Salaficki Wahabizm jest antyislamski

Wszystkie wojny są wojnami bankierów

Antypropaganda

https://friendsofsyria.wordpress.com

http://www.syrianews.cc

http://syrianperspective.blogspot.com/

https://arabisouri.wordpress.com

https://syrianfreepress.wordpress.com

http://acloserlookonsyria.shoutwiki.com/wiki/Main_Page

http://breakingnews.sy/en

http://www.syriascope.net/english

http://anna-news.info

http://syriangirlpartisan.blogspot.com/

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.