Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Jak skutecznie schudnąć?

Doganiamy Amerykanów, ale niestety w niechlubnej dziedzinie, bo chodzi o nadwagę i otyłość. Okazuje się, dzieci w Polsce tyją najszybciej w całej Europie, już co piąty uczeń polskich szkół cierpi z powodu zbędnych kilogramów.

Nadwaga i otyłość wśród Polaków jest coraz większym problemem. Medycy zwracają uwagę na fakt, iż zbędne kilogramy przyczyniają się nie tylko do mniej atrakcyjnego wyglądu czy gorszej kondycji fizycznej, ale przede wszystkim mogą wywoływać niebezpieczne choroby. Tutaj wymienić można chociażby cukrzycę, choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, kamicę żółciową, choroby układu pokarmowego, w tym wątroby i trzustki, zaburzenia hormonalne czy nowotwory złośliwe (na przykład rak jelita grubego czy gruczołu krokowego).

Niepocieszający jest przy tym fakt, iż prędzej czy później dzieci cierpiące na nadwagę czy otyłość trafiają do lekarzy specjalistów: kardiologów, onkologów, neurologów czy dermatologów a w skrajnych przypadkach do psychologów i psychiatrów bowiem nie potrafią poradzić sobie z presją otoczenia i brakiem akceptacji. Rzadko kiedy myśli się jednak o tym, by sytuację nadmiernej wagi rozwiązywać wspólnie z dietetykiem. Tylko w ten sposób epidemia nadmiernych kilogramów może zostać zwalczona a specjalista do spraw żywienia jest w stanie korzystnie zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe całych rodzin.

Nie tylko dzieci cierpią na nadwagę. Jak podają statystyki, ze zbędnym tłuszczykiem mogłoby walczyć nawet 64% dorosłych mężczyzn. Mówimy mogłoby, ponieważ większość z nich nie stara się nawet schudnąć. W przypadku kobiet wynik ten jest znacznie lepszy, ale i tak nie pocieszają dane, zgodnie z którymi nawet 49% pań cierpi z powodu nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej.

Co ciekawe, coraz więcej z nas zdaje sobie sprawę z poważnej sytuacji i nawet stara się przeciwdziałać otyłości. Stosując samodzielnie „zdrowe” nawyki żywieniowe niewiele jednak zdziałają. Zainteresowanie Polaków zdrową dietą widać jednak po coraz to większymi kolejkami do dietetyków i jest to jak najbardziej pozytywne.

Dzisiaj dietetyk jest specjalistą ds. żywienia, który pracuje z klientem biorąc pod uwagę jego indywidualne cechy i potrzeby. Taka zasada jest najważniejsza i właśnie dlatego nie powinniśmy ufać „specjalistom”, którzy publikują za darmo czy za drobną opłatą odchudzającą dietę dla wszystkich. Aby ta była rzeczywiście skuteczna należy bezpośrednio skontaktować się z profesjonalnym, doświadczonym dietetykiem. Tylko indywidualne konsultacje dadzą efekt.

Dietetycy pracują z każdym pacjentem w sposób indywidualny. Na pierwszej wizycie zalecają wykonanie niezbędnych badań, dzięki którym możliwe będzie wytyczenie zapotrzebowania kalorycznego i tego na wartości odżywcze. Co więcej, jadłospis musi brać pod uwagę preferencje żywieniowe, styl życia, prowadzoną aktywność fizyczną czy ewentualne choroby, z jakimi boryka się pacjent.

Skuteczne odchudzanie to takie, które przebiega w długim okresie, dzięki czemu unika się niekorzystnego efektu jo jo. Co więcej, liczy się tutaj systematyczność a idealnym motywatorem będzie właśnie doświadczony specjalista. Nie nastawiajmy się na „diety cud”, na błyskawiczne efekty. W zależności od tego, jak dużo mamy do zrzucenia, dieta będzie rozłożona w czasie a zmiana nawyków żywieniowych ma być trwała. Oznacza to, iż ma być stosowana już zawsze, do końca życia.

Warto również zaznaczyć, że w celu utraty zbędnych kilogramów nie wystarczy sama dieta. Koniecznym staje się tutaj również aktywność fizyczna. Właśnie dlatego bardzo często oprócz współpracy z dietetykiem zalecana jest ta z trenerem personalnym bądź chociażby uczęszczanie na zajęcia fitness. Musimy zdać sobie sprawę, iż tylko połączenie zdrowego, lekkiego żywienia ze sportem pozwoli uzyskać zamierzone efekty szybko i trwale. Modelując sylwetkę sprawimy, że nasze ciało stanie się dużo bardziej jędrne – to istotne jeśli weźmiemy pod uwagę stan naszej skóry. Zrzucenie zbędnych kilogramów może skutkować jej wiotkością, mniejszą elastycznością więc nawet niższa waga nie będzie wpływać na zadowolenie z własnego wyglądu.

Następny artykuł tutaj

runners 635906 640

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.