Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Jak wydobywać Bitcoin?

Bitcoin to cyfrowa waluta przyszłości, szturmem podbijająca internet. Jeszcze niedawno znana tylko pasjonatom, dziś nie ma dnia bez informacji o Bitcoinach w mediach ekonomicznych na całym świecie. Kilka dni temu (5 grudnia 2013) analitycy Bank of America wycenili wartość pojedynczego Bitcoina na 1300 dolarów, natomiast optymiści określają wartość możliwą do uzyskania w przyszłości na 40 tysięcy dolarów. Dziś trudno to sobie wyobrazić, ale wszystko wskazuje, że faktycznie Bitcoiny przyjmą się jako narzędzie płatności i środek przechowywania wartości.

Aktualizacja: Wpis ten pisałem w 2013 roku. Jak widać przewidywania analityków Bank of America się sprawdziły, bo parę tygodni temu cena bitcoinów osiągnąła 1300 dolarów, potem nastąpiła korekta i teraz są po ok 1050 dolarów. Aktualne oczekiwania są jednak dużo wyższe niż te 1300 dolarów. Kilka dni temu założyłem osobnego bloga o Bitcoinie gdzie można przeczytać zarówno o kopaniu bitcoinów w 2017 roku, jak i o tym jak po prostu szybko kupić bitcoiny.

Skąd się biorą Bitcoiny?

Dziennikarze często wspominają o wykopywaniu lub wydobywaniu Bitcoinów. Na czym polega to wydobywanie? Określenie to jest stosowane poprzez analogię do złota, a samo generowanie Bitcoinów tak naprawdę ma miejsce oczywiście w sposób elektroniczny. Bitcoin jest walutą kryptograficzną, czyli opartą na algorytmie szyfrującym, a "wydobywanie" polega w uproszczeniu na wykonywaniu obliczeń matematycznych.

Jeszcze dwa lata temu wystarczający do tego celu był zwykły, domowy komputer. Włączając specjalny program i pozostawiając komputer włączony 24 godziny na dobę można było po kilku-kilkunastu dniach wydobyć własny 1 BTC (Bitcoin). Wiązało się to z dużym zużyciem prądu przez komputer, który musiał bardzo intensywnie w tym czasie pracować. Wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej sieci Bitcoin, czyli sumy mocy wszystkich użytkowników, rośnie jednak trudność wydobycia i dzisiaj używanie do tego celu domowego komputera nie ma sensu, koszt zużytego prądu będzie wysoki, a wygenerowana ilość Bitcoin bardzo niewielka. Do wydobywania Bitcoin stosuje się teraz profesjonalny sprzęt oparty na procesorach ASIC, zaprojektowanych specjalnie w tym celu. Sprzęt taki można nabyć nawet na Allegro, jednak aby uzyskać dobrą efektywność, czyli korzystny stosunek zużycia prądu do mocy obliczeniowej, trzeba się liczyć z wydatkiem kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych, a obsługa nie jest łatwa.

Bitcoiny z chmury

Dużo lepszym pomysłem jest skorzystanie z platformy Cex.io, która jest rodzajem chmury obliczeniowej udostępniającej moc obliczeniową. Jednostką rozliczeniową jest tutaj 1 GHS, czyli 1 Gigahash na sekundę - jest to moc będąca odpowiednikiem dwóch bardzo dobrych komputerów domowych, wyposażonych w mocne karty graficzne. Aktualna cena 1 GHS to 0,068 BTC, czyli wg aktualnej ceny 1900 zł za BTC (Bitcoin) jest to 129 zł. W cenie zawarta jest pełna obsługa, wraz ze zużyciem prądu. Moc obliczeniowa należy do Ciebie dopóki jej nie odsprzedasz, a już kilka minut po zakupie automatycznie zaczyna wydobywać Bitcoin. Przy aktualnej trudności w miesiąc 1 GHS wydobędzie około 0,01 BTC, czyli wg aktualnej ceny 19 zł. Ale gdy Bitcoin wróci do swojej ceny sprzed dwóch tygodni, czyli 3400 zł, to 0,01 BTC będzie warte już 34 zł. Wielką zaletą Cex.io jest możliwość odsprzedania posiadanej mocy obliczeniowej w każdym momencie.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze Bitcoinów, to możesz je też bezpiecznie kupić na giełdzie Cex.io.570117

Dodaj komentarz

Dodajesz komentarz anonimowo. Zaloguj się.

Dodajesz komentarz anonimowo. Aby komentować pod własnym pseudonimem włącz profil publiczny w ustawieniach.

Autor:
Treść:

Aby przesłać formularz, musisz mieć włączony w przeglądarce Javascript. Jeżeli nie masz, przepisz wspak tekst olv2qsjm4p:

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.