Ostatnio: nigdy

Darmowe galerie dla serwisów aukcyjnych

Jak pisać o sztuce współczesnej i abstrakcyjnej - poradnik

W związku z coraz to bardziej panoszącą się tutaj sztuką zdegenerowaną zamieszczam ten oto kodeks postępowania, bazujący na autentycznych wypowiedziach najwybitniejszych mirkowych krytyków:

1. Każdy znawca sztuki zgodzi się, że dobrą wypowiedź należy budować od uwag ogólnych, które jednak wyraźnie określają nasze stanowisko - doskonale sprawdzi się tutaj twierdzenie oczywiste, które trudno będzie komukolwiek podważyć, np. klasyczne "to nie jest sztuka". Do lamusa powoli odchodzi kokieteryjne "nie rozumiem takiej sztuki" , wszakże wskazywać by mogło na jakieś wątpliwości bądź braki w wiedzy, których przecież nie mamy.

2. Wytrawny koneser sztuki pamięta o poprawnym rozpoznaniu genezy dzieła("Takie obrazy powstają w przedszkolu!") oraz techniki jaką było tworzone("wygląda jakby namalował to szympans").

3. Interpretacja - bardzo ważny punkt. Nie zapominajmy, że poza finezyjnym ujęciem naszych wrażeń estetycznych(np. "Ależ bohomazy!"), warto zwrócić uwagę na kontekst dzieła. Powszechnie wiadomym jest, że sztuki współczesnej nie da się interpretować bez odniesienia do "Gówna artysty". "Gówno artysty" wcześniej czy później musi się pojawić, wszak jest dziełem absolutnym, które definiuje i zamyka w sobie całą sztukę współczesną.

4. Nigdy nie lekceważymy informacji pozornie niezwiązanych z wartością artystyczną dzieła np. ile ktoś za nie zapłacił i jakie są poglądy polityczne autora.

5. Kiedy już wykazaliśmy się odpowiednią wiedzą na temat historii i kondycji sztuki współczesnej, czas na przewrotną i błyskotliwą analizę porównawczą. Otóż porównujemy dowolne dzieło sztuki współczesnej z przypadkowo wygooglanym naprędce rysunkiem fotorealistycznym. Mniej ambitni mogą do porównania użyć obrazów surrealistycznych, koniecznie Dalego bądź Beksińskiego (nigdy Ernsta albo Miró, wtedy możemy przegrać dyskusję). Porównanie ograniczamy do postawienia obok siebie rzeczonych obrazów, rozpisywanie się jest w bardzo złym guście.

6. To już wszystko, zmasakrowaliśmy sztukę współczesną i abstrakcyjną, a klasycystyczne Piękno znów zatriumfowało!

Autor: @Palosanto

Źródło

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentowanie wyłączone.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Prywatność. Copyright – 1999-2018 INTERIA.PL, wszystkie prawa zastrzeżone.